Joachim du Bellay

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jean Cousin le Jeune (1522-1594) Portret Joachima du Bellay, Bibliothèque Nationale de Paris, département des Estampes

Joachim du Bellay (ur. 1522 w Liré, zm. 1 stycznia 1560 w Paryżu) – francuski poeta okresu renesansu. Wraz z Pierre'em Ronsardem założył grupę poetycką Plejada.

Joachim du Bellay urodził się w zamku Turmelière w bogatej rodzinie, z której wywodzili się kardynałowie i dyplomaci, ale zanim skończył 10 lat, został sierotą i od tego czasu opiekował się nim brat. Według jego własnych relacji, dzieciństwo miał smutne i wypełnione samotnością.

W wieku około dwudziestu lat zupełnie przypadkowo miał spotkać Pierre'a Ronsarda i po próbie zrobienia kariery wojskowej, obaj wyjechali do Paryża, gdzie studiowali dzieła starożytnych poetów. W 1549 roku stworzyli grupę o nazwie Brygada (fr. Brigade), która cztery lata później zmieniła nazwę na Plejada. Artyści ci chcieli bronić języka francuskiego przed wszechobecną łaciną i wzbogacać słownictwo.

W latach 1553-1557 du Bellay był w Rzymie sekretarzem kardynała Jeana du Bellay - kuzyna swojego ojca i sławnego dyplomaty. Po początkowym entuzjazmie, spowodowanym pobytem w starożytnym mieście, poeta mocno się nim rozczarował i zawiódł. Wyraz tym uczuciom dał w zbiorze 191 sonetów, zatytułowanych Żale (Les Regrets).

Joachim du Bellay został pochowany w katedrze Notre-Dame w Paryżu, ale jego nagrobek nie zachował się do dziś.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]