Jodłów (województwo lubuskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jodłów
wieś
Ilustracja
wieża widokowa w Jodłowie
Państwo

 Polska

Województwo

 lubuskie

Powiat

nowosolski

Gmina

Nowa Sól

Liczba ludności (2022)

85[2]

Strefa numeracyjna

68

Kod pocztowy

67-108[3]

Tablice rejestracyjne

FNW

SIMC

0912155

Położenie na mapie gminy wiejskiej Nowa Sól
Mapa konturowa gminy wiejskiej Nowa Sól, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Jodłów”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Jodłów”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Jodłów”
Położenie na mapie powiatu nowosolskiego
Mapa konturowa powiatu nowosolskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Jodłów”
Ziemia51°52′30″N 15°57′37″E/51,875000 15,960278[1]

Jodłówwieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie nowosolskim, w gminie Nowa Sól.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zielonogórskiego.

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Jodłów jest miejscowością letniskową położoną w południowo-wschodniej części województwa lubuskiego, około 1 km na zachód od drogi wojewódzkiej nr 318 biegnącej od Sławy do Lubięcina, nad Jeziorem Tarnowskim Dużym.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Jodłów ma obecnie 60 stałych mieszkańców oraz 146 właścicieli domów letniskowych wraz z rodzinami[4]. Zabudowa ma charakter wsi wielodrożny. Na jego terenie zarejestrowane są trzy podmioty gospodarcze jednoosobowe lub rodzinne. W centrum wsi znajduje się sklep ogólnospożywczy (ze świetlicą) oraz bar. W sąsiedztwie, a także w innych osiedlach jest wiele domów przeznaczonych pod wynajem. Przy plaży stoi restauracja. Poza sezonem letnim cała działalność usługowa jest bardzo ograniczona. Na obrzeżach wsi zlokalizowano także mały kościół, w którym co niedziele odprawiana jest Msza Święta.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Osada została najprawdopodobniej założona na początku XVII wieku, kiedy właściciele okolicznych terenów Schönaichowie z Siedliska prowadzili akcję zagospodarowania terenów wokół Jeziora Tarnowskiego Dużego[5]. Położony w pobliżu obecnej wsi folwark uwzględniony został na mapie baronatu siedlisko – bytomskiego z początku XVII wieku. W 1844 roku prócz folwarku i owczarni wzmiankowano 19 posesji i 150 mieszkańców w miejscowości Polnisch Tarnau (nazwa od Jeziora Tarnowskiego Dużego). W tym czasie folwark wraz z pobliskimi wsiami Dąbrowno i Okopiec tworzył jedną całość ziemską. W latach 1937-1945 obowiązywała nowa nazwa – Tannendorf. Gospodarstwo funkcjonowało do końca II wojny światowej. Później tylko niewielki odsetek mieszkańców Jodłowa utrzymywał się z pracy na roli, pozostali byli pracownikami Lasów Państwowych. W latach 80. wieś stopniowo zaczęła się przekształcać w miejscowość letniskową. Obszar cypla został wyznaczony na pole biwakowe, a w pozostałej części wsi powstało wiele nowych domów mieszkalnych i letniskowych oraz kilka budynków przeznaczone na usługi handlowe i hotelarskie. Od marca 2019 funkcjonuje na cyplu Park Cypel z infrastrukturą turystyczną i platformą widokową[6].

Sport[edytuj | edytuj kod]

Na terenie wsi znajdują się dwa boiska do siatkówki plażowej, jedno boisko do piłki nożnej. Największą popularnością cieszy się jednak „plażówka”. Od 2010 roku odbywa się tu Dzień Jodłowa, organizowany w ostatnią sobotę lipca przez Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów przy wsparciu finansowym Gminy Nowa Sól. Główną atrakcją jest Turniej Siatkówki Plażowej i Biesiada Ludowa.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]