Johann Gottfried Piefke

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Johann Gottfried Piefke
Ogłoszenie o koncercie Piefkego z 1844 roku.

Johann Gottfried Piefke (ur. 9 września 1817 w Skwierzynie, zm. 25 stycznia 1884 we Frankfurcie nad Odrą), niemiecki twórca muzyczny, Kapellmeister i kompozytor muzyki wojskowej. Jego nasłynniejsze marsze to "Preußens Gloria" ("Gloria Prus") i "Königgrätzer Marsch" (skomponowany po bitwie pod Königgrätz w 1866 roku, decydującej bitwie w wojnie austriacko-pruskiej).

Był synem organisty i miejskiego muzyka, Johanna Piefke i jego żony, Dorothei. W 1835 roku zakończył swą służbę wojskową w jednostce Leibgrenadier-Regiment Nr. 8 we Frankfurcie nad Odrą. 1 września 1838 roku dostał się do wyższej szkoły muzycznej w Berlinie. Tam miał romans z księżną von Trachtenberg. Po ukończeniu szkoły zatrudnił się jako muzyk wojskowy w jednym z regimentów III Armii. W krótkim czasie stał się popularny wśród mieszkańców Berlina. 23 czerwca 1859 roku uzyskał tytuł Königlicher Musikdirektor (Królewskiego Dyrektora Muzycznego), a sześć lat później, 20 marca 1865 roku objął stanowisko, zresztą stworzone przez samego siebie, Direktor der gesammten Musikchöre des III. Armeekorps. W 1864 roku powrócił z powodu spraw zawodowych do Frankfurtu.

Pomimo tego 2 lata później brał udział w wojnie z Austrią. W czasie parady w Gaenserndorf, w okolicach Wiednia, 31 czerwca 1866 roku, którą wyprawili zwycięzcy Prusacy, Piefke i jego brat Rudolf (1835-1900) przewodzili orkiestrze, którą pokonani Austriacy przywitali okrzykiem Die Piefkes kommen! ("Piefkowie nadchodzą!"-+. W krótkim czasie słowo Piefke stało się synonimem Niemca (wyłączając z tego mieszkańców południowych krajów związkowych, takich jak Bawaria). Słowo to jest wciąż używane przez Austriaków, opowiadających o ich stosunkach z Niemcami, którzy są jednym z ich źródeł utrzymania (turystyka).

W 1990 roku austriacki pisarz Felix Mitterer stworzył miniserial telewizyjny, "Die Piefke Saga", opowiadający o niemieckich turystach w Tyrolu.

Po wojnie Piefke zajął się pracami nad nieco "lżejszą" muzyką, co podniosło jego popularność. Pod koniec życia dawał wiele koncertów we Frankfurcie, ale także np. w Paryżu. Piefke zmarł 25 stycznia 1884 roku, jego pogrzeb odbył się z wszelkimi wojskowymi honorami 28 stycznia. Został pochowany na cmentarzu Alten Friedhof we Frankfurcie nad Odrą. Jego grób nie zachował się do naszych czasów.

"Königgrätzer Marsch" Piefkego słychać w scenie palenia książek w Berlinie, w filmie Spielberga Indiana Jones i Ostatnia Krucjata.