John Alexander Armstrong

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

John Alexander Armstrong Jr. (ur. 4 maja 1922 w St. Augustine – zm. 23 lutego 2010 tamże) – amerykański historyk, historyk idei, sowietolog i badacz zagadnień nacjonalizmu . Profesor Wydziału Nauk Politycznych Uniwersytetu Wisconsin-Madison.

Pochodził z rodzin imigrantów irlandzkich i hiszpańskich (z Minorki). Uczęszczał do szkół publicznych w Jacksonville, uzyskując maturę w 1940. Pracował w pralni, później w U.S. Corps of Engineers, zbierając środki na studia wyższe. W 1942 rozpoczął studia na uniwersytecie w Chicago, w listopadzie został jednak powołany do wojska. Po lądowaniu aliantów w Normandii służył w służbach kwatermistrzowskich armii USA w Belgii.

Po ukończeniu studiów w Chicago i pobycie w Europie uzyskał doktorat z prawa publicznego i administracji na Uniwersytecie Columbia. Przedmiotem rozprawy doktorskiej był nacjonalizm ukraiński w czasie II wojny światowej[1]. Praca została opublikowana w 1955 jako Ukrainian Nationalism, miała kolejne wydania w roku 1963 i 1990.

W 1954 został wykładowcą wydziału nauk politycznych Uniwersytetu Wisconsin. W ciągu sześciu lat awansował od asystenta do profesora zwyczajnego. Jego zainteresowania badawcze koncentrowały się wówczas na zagadnieniach sowietologii. W ciągu siedmiu lat opublikował trzy znaczące monografie w tym zakresie: The Soviet Bureaucratic Elite (1959), The Politics of Totalitarianism (1961) i Ideology, Politics and Government in the Soviet Union (1962). Krytycznie odnosił się do systemu sowieckiego i totalitaryzmu. Przez wiele lat był twórcą programów studiów dotyczących ZSRR, Europy Środkowo-Wschodniej i slawistyki Uniwersytetu Wisconsin. Prowadził wykłady poświęcone tej problematyce, a także obszerny i popularny wykład nt. polityki zagranicznej USA.

W 1973 opublikował pracę The European Administrative Elite. Za magnum opus Armstronga uznawana jest praca Nations Before Nationalism, opublikowana w 1982. Był zwolennikiem długiego trwania tożsamości narodowej.

Był pierwszym profesorem Wydziału Nauk Politycznych Uniwersytetu Wisconsin wyznania rzymskokatolickiego. Przeszedł na emeryturę w roku 1984, osiedlił się na Florydzie w rodzinnym St. Augustine, gdzie zmarł.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. "In 1950 he enrolled at Columbia University, where he received his Ph.D. in public law and government and the Certificate of the Russian Institute in 1953. Research for his dissertation on Ukrainian nationalism during World War II involved interviews with Ukrainians, Germans and other participants, as well as analysis of German documents. This was published in 1955 as Ukrainian Nationalism, with subsequent editions in 1963 and 1990." Memorial resolution for Professor Emeritus John Armstrong - 1/18/2011

Niektóre prace[edytuj | edytuj kod]

  • The Soviet bureaucratic elite; a case study of the Ukrainian apparatus, New York [1959], Praegar
  • The politics of totalitarianism; the Communist Party of the Soviet Union from 1934 to the present, New York 1961, Random House
  • Ideology, politics, and government in the Soviet Union: an introduction, New York 1962, 4 wyd. 1986, ​ISBN 0-8191-5405-9
  • Soviet partisans in World War II. With a foreword by Philip E. Mosely, Madison 1964, University of Wisconsin Press
  • The Soviet Union : toward confrontation or coexistence? [New York : Foreign Policy Association], 1970

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]