Przejdź do zawartości

John Bagot Glubb

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
John Bagot Glubb
Abu Hunaik, Glubb Pasza
Ilustracja
John Bagot Glubb na paradzie Gwardii Legionu Arabskiego w Pałacu Królewskim, 1953
Lieutenant-General Lieutenant-General
Data i miejsce urodzenia

16 kwietnia 1897
Preston

Data i miejsce śmierci

17 marca 1986
Mayfield(inne języki), East Sussex

Przebieg służby
Lata służby

1915–1956

Siły zbrojne

 British Army

Jednostki

Royal Engineers
Legion Arabski

Stanowiska

dowódca Legionu Arabskiego

Główne wojny i bitwy

I wojna światowa
II wojna światowa

I wojna izraelsko-arabska

Późniejsza praca

pisarstwo

Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Łaźni (Wielka Brytania) Order Imperium Brytyjskiego od 1936 (wojskowy) Order Wybitnej Służby nadany dwukrotnie (Wielka Brytania) Order św. Michała i św. Jerzego

John Bagot Glubb (ur. 16 kwietnia 1897 w Preston, zm. 17 marca 1986 w Mayfield(inne języki)) – brytyjski wojskowy, generał broni, w latach 1939–1956 dowodził Legionem Arabskim w Królestwie Transjordanii.

Młodość

[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Preston w hrabstwie Lancashire, w południowej części Wielkiej Brytanii. Ukończył Cheltenham College w Cheltenham.

Kariera wojskowa

[edytuj | edytuj kod]
John Glubb w Ammanie, 1920
John Glubb z królem Abdullahem I (po lewej) w Jerozolimie, na dzień przed zabójstwem króla, 19 lipca 1951

Podczas I wojny światowej został w 1915 powołany do brytyjskiej armii i po przejściu szkolenia służył w jednostce inżynieryjnej Royal Engineers we Francji. Podczas walk został ciężko raniony w szczękę, która nie była już potem w pełni sprawna.

W 1920 został przeniesiony do Brytyjskiego Mandatu Mezopotamii (od 1932 Królestwo Iraku). W 1930 otrzymał przeniesienie do Emiratu Transjordanii, gdzie we współpracy z emirem Abdullahem I utworzył rok później pierwszą jednostkę Beduinów, którzy patrolowali południową pustynną część kraju zwalczając przemyt i bandy rabusiów. W ciągu kilku lat zdołał przekonać Beduinów do porzucenia swoich przyzwyczajeń do najazdów na sąsiednie plemiona. Zdołano w ten sposób zaprowadzić porządek i spokój w Transjordanii.

W 1938 poślubił Muriel Glubb Rosemary Forbes, córkę lekarza James Graham Forbesa. W 1939 urodził się im w Jerozolimie syn Gotfryd (otrzymał imię na cześć króla Gotfryda z Bouillon). W 1944 adoptowali palestyńską beduińską dziewczynkę, a w 1947 adoptowali jordańskiego beduińskiego chłopca.

W 1939 Glubb został dowódcą Legionu Arabskiego, który zdołał w ciągu kilku lat przekształcić w najlepszą arabską jednostkę wojskową na świecie. Encyklopedia Orientu pisze: „Globb służył swojemu krajowi przez długie lata na Bliskim Wschodzie, co uczyniło go w końcu niezwykle popularnym człowiekiem. Arabscy nacjonaliści uważali, że wywiera on nacisk na króla Abdullaha I, aby przystąpił on do Paktu Bagdadzkiego. Glubb zajmował wysokie stanowisko w Legionie Arabskim, armii Transjordanii. Podczas II wojny światowej poprowadził atak na arabskich przywódców w Iraku, a także prowadził działania przeciwko reżimowi Vichy w Libanie i Syrii”[1].

Podczas I wojny izraelsko-arabskiej Glubb dowodził Legionem Arabskim, zajmując Zachodni Brzeg i Wschodnią Jerozolimę[2]. Po zakończeniu wojny dowodził działaniami Legionu na terenach okupowanych. W dniu 1 marca 1956 został odwołany przez króla Husajna I, który chciał w ten sposób zdystansować się od Wielkiej Brytanii i obalić twierdzenie arabskich nacjonalistów, że w rzeczywistości to Glubb sprawuje władzę w Jordanii. Pomimo odwołania pozostał on bliskim przyjacielem króla Husajna.

Po odejściu z armii

[edytuj | edytuj kod]

Pozostałe lata swojego życia Glubb spędził na pisaniu książek i artykułów o swoich doświadczeniach na Bliskim Wschodzie i historii Arabów.

Zmarł w 1986 w swoim domu w Mayfield w gminie Mayfield(inne języki) w hrabstwie East Sussex w Wielkiej Brytanii.

Odznaczenia

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Sir John Bagot Glubb. [w:] LookLex Encyclopaedia [on-line]. [dostęp 2011-04-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-05-21)]. (ang.).
  2. Geoffrey Alderman: Palestine’s pasha. [w:] Guardian [on-line]. 2002-11-23. [dostęp 2011-04-28]. (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]