John Herrington

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
John Bennett Herrington

John Herrington (ur. 14 września 1958, Wetumka) – amerykański astronauta, pierwszy Indianin w przestrzeni kosmicznej.

John Bennett Herrington urodził się w Wetumka, w stanie Oklahoma. Wychowywał się w stanach Kolorado, Wyoming i Teksas. Ukończył studia na wydziale matematyki stosowanej University of Colorado, a w 1984 roku wstąpił do marynarki wojennej USA. Przez trzy tury służył w rejonie Pacyfiku, a następnie został pilotem testowym. W 1996 roku NASA wybrała go jako kandydata na astronautę, a w 2002 roku odbył swą pierwszą podróż kosmiczną jako specjalista na pokładzie wahadłowca Endeavour podczas misji STS-113 na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

W celu uhonorowania swego tubylczego dziedzictwa Herrington, którego rodzina od strony matki pochodzi z Pięciu Cywilizowanych Narodów, w trwającą 14 dni kosmiczną misję zabrał flagę Narodu Chickasaw, którą podczas specjalnej uroczystości wręczył mu wódz plemienia Chickasaw Bill Anoatubby. Przepisy NASA nie zezwoliły mu na zabranie ceremonialnego tytoniu na pokład promu.

W sierpniu 2005 roku Herrington zrezygnował ze służby w NASA, by zostać wiceprezesem i dyrektorem ds. operacji lotniczych Rocketplane Limited, Inc., firmy projektowej z Oklahoma City, która pracowała nad budową statków kosmicznych przeznaczonych do celów transportowych i turystycznych.

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]