John Warwick Montgomery

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
John Warwick Montgomery
Kraj działania  Stany Zjednoczone
Data i miejsce urodzenia 18 października 1931
Warsaw
Wyznanie chrześcijańskie
Kościół Luterański

John Warwick Montgomery (ur. 18 października 1931 w Warsaw w stanie Nowy Jork) – prawnik i publicysta pochodzenia amerykańskiego, apologeta chrześcijański, ordynowany duchowny luterański (początkowo, od 1958, duchowny Kościoła Luterańskiego w Ameryce, po 1965 Kościoła Luterańskiego Synodu Missouri).

Bakałarz filozofii Uniwersytetu Cornella, bakałarz prawa La Salle Extension University, bakałarz nauk wyzwolonych i Master of Arts Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, bakałarz i magister teologii Uniwersytetu w Wittenbergu, Ohio, magister filozofii w zakresie prawa Uniwersytetu w Essex, doktor Uniwersytetu w Chicago i Uniwersytetu w Strasburgu, LLM i doktor prawa Uniwersytetu w Cardiff. Profesor emeritus prawa i nauk humanistycznych Uniwersytetu Bedfordshire, profesor (Distinguished Research Professor) Patrick Henry College w Purceville, Wirginia, dyrektor Międzynarodowej Akademii Apologetyki, Ewangelizacji i Praw Człowieka w Strasburgu.

Jest autorem wielu publikacji, zwłaszcza o charakterze apologetycznym. W swych dziełach wyraża pogląd o pełnej nieomylności Biblii[1], jest też zwolennikiem jej dosłownej interpretacji, poza wyjątkowymi przypadkami[2]. Jest redaktorem czasopisma internetowego Global Journal of Classical Theology.

Występował przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w sprawach związanych z wolnością religijną: Larissis i inni przeciwko Grecji oraz Kościół Metropolitalny Besarabii przeciwko Mołdawii. Jego artykuł ukazał się w pierwszym numerze magazynu Ius et Lex wydawanego przez fundację Ius et Lex. Wyraził w nim pogląd, że przyjęcie transcendentnego systemu wartości jest konieczne dla uniknięcia relatywizacji i upolityczniania podstawowych zasad sprawiedliwości i niezbywalnych praw człowieka[3].

John W. Montgomery jest również autorem opracowania dotyczącego życia i dzieł Johanna Valentina Adreae[4].

Syn Maurice'a Warwicka Montgomery'ego i Harriet (Smith) Montgomery. Jego przodkiem był Roger de Montgomerie, 1. hrabia Shrewsbury. Żonaty, ma trójkę rodzonych dzieci i adoptowanego syna. Jest naturalizowanym obywatelem Wielkiej Brytanii.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kenneth R. Samples: Ewangelicka ocena współczesnego katolicyzmu. apologetyka.com. [dostęp 2010-05-19].  Cytat: Podczas gdy ten pisarz [John W. Montgomery] ściśle trzyma się zasady pełnej nieomylności Biblii (i uważa, że pogląd zakładający "ograniczoną nieomylność" jest błędny), inni nie kwapią się do potępiania tych, którzy wierzą i praktykują po ewangelicku, tyle że odrzucają nieomylność Pisma św.
  2. Kazimierz Jodkowski: Spór ewolucjonizmu z kreacjonizmem. Podstawowe pojęcia i poglądy. Warszawa: Wydawnictwo MEGAS, 2007, s. 61. [dostęp 2010-05-19].
  3. John Warwick Montgomery. Rozważania nad "Ius et Lex". „Ius et Lex”. 1, s. 31-33, 2002. Ius et Lex. [dostęp 2010-05-19]. 
  4. John Warwick Montgomery: Cross and Crucible: Johann Valentin Andreae (1586-1654), Phoenix of the Theologians. Hague: Martinus Nijhoff, 1973.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Informacje biograficzne podane za oficjalną stroną Johna W. Montgomery'ego.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]