Jonathan Littell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jonathan Littell
Jonathan Littell, Jonathan Littell
Ilustracja
Jonathan Littell
Data i miejsce urodzenia 10 października 1967
Nowy Jork
Alma Mater Uniwersytet Yale
Nagrody
  • Nagroda Goncourtów: Nagroda Goncourtów za Les Bienveillantes – 2006

Jonathan Littell (ur. 10 października 1967 w Nowym Jorku) – pisarz amerykański. Od 3 roku życia mieszkał i kształcił się we Francji. Obecnie mieszka w Barcelonie. Jest absolwentem Uniwersytetu Yale. Urodził się w Nowym Jorku w żydowskiej rodzinie. Jego przodkowie o nazwisku Lidsky[1] opuścili Polskę w końcu XIX wieku, po pogromach po zamachu na cara Aleksandra II. Jego ojcem jest pisarz Robert Littell, autor powieści szpiegowskich.

W latach 1994–2001 pracował w międzynarodowej organizacji humanitarnej Action Internationale Contre la Faim.

Littel opublikował we Francji w 2006 Les Bienveillantes (Gallimard), wyd. polskie: Łaskawe, WL, Kraków 2008. Powieść opowiada historię-wspomnienia służącego na froncie wschodnim II wojny światowej fikcyjnego oficera SS Maximiliana Aue. Les Bienveillantes cieszyła się dużą popularnością – w ciągu pierwszych 6 tygodni sprzedało się ok. 280 tys. egzemplarzy.

Książka zdobyła najbardziej prestiżową francuską nagrodę literackąNagrodę Goncourtów (za rok 2006) oraz wiele innych francuskich wyróżnień, m.in. nagrodę Akademii Francuskiej. Chociaż oceny krytyków nie zawsze były jednoznaczne, o czym świadczyć może nagroda Bad Sex in Fiction Award z 2009 r.

Jego wcześniej opublikowane prace to powieść cyberpunkowa Bad Voltage (1989, wydawca Signet Books) i raport wywiadowczy na temat organów bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.

Lista prac[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The executioner's song Wywiad (ang.) w Ha-Arec, dostęp 07.11.2009