Josef Čapek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Josef Čapek
Ilustracja
Josef (po lewej) i Karel Čapek
Data i miejsce urodzenia 23 marca 1887
Hronov
Data i miejsce śmierci kwiecień 1945
Bergen-Belsen
Narodowość czeska
Język czeski
Odznaczenia
Order Tomáša Garrigue Masaryka

Josef Čapek (ur. 23 marca 1887 w Hronovie, zm. w kwietniu 1945 w obozie koncentracyjnym Bergen-Belsen) − czeski malarz, pisarz i poeta. Brat pisarza Karla Čapka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Josef Čapek jest znany głównie dzięki długoletniej współpracy ze swoim bratem, jednak najważniejszym polem jego artystycznych zainteresowań było malarstwo. Podczas pobytu w Paryżu zetknął się z ówczesną awangardą i zafascynował kubizmem. Jego rysunki ukazywały się w różnych czasopismach, m.in. w Lidovych novinach.

Wspólnie z Karlem napisał szereg sztuk teatralnych i opowiadań, publikował również na własny rachunek. Według Karla to właśnie Josef wymyślił słowo robot (po raz pierwszy użyte w dramacie R.U.R. Karla), rozpowszechnione w wielu językach jako określenie mechanicznego urządzenia wykonującego automatycznie pewne zadania człowieka.

Pod koniec lat 30. był krytykiem nazizmu, występował przeciw Adolfowi Hitlerowi. Po zajęciu Czechosłowacji przez Niemców został aresztowany i osadzony w obozie koncentracyjnym. Zmarł w Bergen-Belsen tuż przed zakończeniem wojny.

Postanowieniem Prezydenta CSRF w 1991 został pośmiertnie odznaczony Orderem T. G. Masaryka I Klasy[1].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Odznaczeni Orderem T. G. Masaryka (1990–1992) (cz.). Pražský hrad (www.hrad.cz). [dostęp 6 stycznia 2012].