Przejdź do zawartości

Josias Braun-Blanquet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Josias Braun-Blanquet
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

3 sierpnia 1884
Chur

Data i miejsce śmierci

20 września 1980
Montpellier

Specjalność: botanika, ekologia
Alma Mater

Uniwersytet w Montpellier

Odznaczenia
złoty medal Towarzystwa Linneuszowskiego w Londynie

Josias Braun-Blanquet (ur. 3 sierpnia 1884 w Chur w Szwajcarii, zm. 20 września 1980 w Montpellier we Francji) – szwajcarski botanik i ekolog, twórca środkowoeuropejskiej szkoły systematyki zbiorowisk roślinnych (syntaksonomii) znanej także jako szkoła francusko-szwajcarska lub szkoła Zurich-Montpellier.

Stworzył hierarchiczny system jednostek fitosocjologicznych (syntaksonów), w którym podstawową jednostką jest Zespół roślinności reprezentowany w przyrodzie przez konkretne płaty roślinne, czyli fitocenozy. Przy wyróżnianiu zespołów oparł się na kryterium florystycznym, tworząc koncepcję gatunków charakterystycznych.

Swoje najsłynniejsze dzieło – Pflanzensoziologie, w którym zawarł założenia metod fitosocjologii, wydał w 1928 roku (później było ono kilkakrotnie wznawiane). Poza tym opublikował szereg prac z zakresu fitosocjologii, zwłaszcza syntaksonomii.

Grób Brauna-Blanqueta na cmentarzu Daleu w Chur.

Wielką zasługą Braun-Blanqueta jest rozwinięcie metody wykonywania zdjęć fitosocjologicznych w taki sposób, że ujmowana jest jednocześnie liczebność i stopień pokrycia. Wartości te określane są w siedmiostopniowej skali zwaną zwykle kombinowaną skalą Braun-Blanqueta (rzadziej skalą ilościowości). Skala ta jest stosowana powszechnie przez fitosocjologów, także i przez tych, którzy odrzucają syntetyczne metody środkowoeuropejskiej szkoły fitosocjologicznej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W latach 1905-1912 był asystentem botaników Schrötera, Brockmanna-Jeroscha i Rübela. W latach 1913-1915 studiował na Uniwersytecie w Montpellier (Francja), kończąc studia pracą doktorską. W latach 1915-1922 był asystentem Eduarda Rübela, a następnie do 1926 roku był wykładowcą Uniwersytetu w Zurychu. Po opublikowaniu Pflanzensoziologie został w 1930 roku kierownikiem Międzynarodowej Stacji Geobotaniki Alpejskiej i Śródziemnomorskiej (Station Internationale Geobotanique Méditerranéenne et Alpines – SIGMA) w Montpellier. W roku 1948 ufundował znany periodyk naukowy pt. Vegetatio i został jego pierwszym redaktorem. W 1974 nagrodzony został złotym medalem Towarzystwa Linneuszowskiego (Linnean Society) z Londynu.

W 1959 r. został członkiem zagranicznym PAN[1].

Wybrane prace[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Braun-Blanquet, Josias, [w:] Członkowie Polskiej Akademii Nauk [online], PAN [dostęp 2021-09-10].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]