Joszko Broda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Joszko Broda
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 23 lutego 1972
Istebna
Instrumenty drumla, fujarka, róg, skrzypce, gajdy, okaryna, koza
Gatunki muzyka ludowa, chrześcijańska, dziecięca
Strona internetowa

Joszko Broda (ur. 23 lutego 1972 w Istebnej) – polski muzyk, multiinstrumentalista, producent muzyczny i kompozytor.[1]

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Muzyki uczył się od swojego ojca, Józefa Brody i Jana Sikory „Gajdosza”. Gra na drumli, fujarze postnej, fujarze sałaskiej, fujarkach pięciootworowych, fujarkach sześciootworowych, rogach, trąbicie, skrzypcach, gajdach, kozie, okarynie, liściu, słomce, trzcinie i na wielu innych instrumentach, śpiewa po góralsku. Prowadzi warsztaty artystyczne i zespół dla dzieci.

Joszko Broda pojawił się na scenie w wieku czterech lat w zespole swojego ojca, występował w Polsce i w Europie. Wziął udział w nagraniach studyjnych prowadzonych przez europejskie instytucje kulturalne. Joszka możemy usłyszeć na płycie Beskidy wydanej przez Polskie Radio w 1997 w serii Muzyka Źródeł i na płycie Pologne wydanej przez francuską wytwórnię Radia Ocora.

Pierwszy własny zespół Joszka Brody założył w Zakopanem z kolegami z liceum. Grupa znana była pod nazwą Palinka lub Jedenastu jadowitych juhasów…. Zdobył tam nagrodę Grand Prix na festiwalu Euro Folk w Sanoku. Potem rozpoczęła się współpraca z Wojciechem Ossowskim, Wojciechem Waglewskim i zespołem Voo Voo, rodziną Pospieszalskich, Antoniną Krzysztoń, Anną Marią Jopek, zespołem Raz, Dwa, Trzy, reżyserem Leszkiem Gałyszem.

W 1996 uczestniczył w nagraniu płyty Przyjdź i został członkiem rockowego zespołu 2Tm2,3 tworzonego przez Roberta Friedricha, Tomasza Budzyńskiego i Dariusza Malejonka. Od roku 1999 brał udział w tworzeniu zespołu Arka Noego.

W 2000 zaczął realizować swoje własne produkcje muzyczne. Powstała płyta Jałmużna Postna nagrana w Bazylice Dominikanów w Lublinie, polsko-węgierska płyta Posłóchejcie kamaradzi i trzy albumy związane z prowadzonym przez Joszka zespołem Dzieci z Brodą: Normalnie szok!, Halo Halo Dzieci Europy i Czuwaj wiaro! – do piosenek z tego albumu Telewizja Polska wyprodukowała teledyski, które znajdują się w stałej ekspozycji w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Joszko Broda współpracuje z Józefem Brodą, Januszem Grzywaczem, Marcinem Pospieszalskim, Cezarym Paciorkiem, Joachimem Menclem, Locko Richterem, Arkadiuszem Skolikiem, Palem Havasretim, Kalmanem Gasparem, Szabolcem Roka, Arką Noego, Józefem Wilkoniem. Współpracował z Piotrem Żyżelewiczem do jego śmierci w kwietniu 2011 roku.

Życie prywatne[2][3][edytuj | edytuj kod]

Z żoną Deborą mają 10 dzieci[4]. Dziewięciu synów i jedną córkę.

Joszko Broda podczas koncertu grupy Dzieci z Brodą w Sanoku (2009).

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jamużna Postna, 2000
  • Posłóchejcie Kamaradzi Ethnofon Records, 2004 (polsko-węgierski projekt z cyklu Brama Morawska)
  • Debora, 2013

Płyty z dziećmi i dla dzieci[edytuj | edytuj kod]

Składanki[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jet IT, Joszko Broda - człowiek z lasu! [dostęp 2018-12-23] (pol.).
  2. Opłaca się kogoś kochać, rodzina.wiara.pl [dostęp 2018-12-24].
  3. Dzień Dobry TVN, Joszko Broda. Wyjątkowy występ w Dzień Dobry TVN | Dzień Dobry TVN, dziendobry.tvn.pl, 22 grudnia 2018 [dostęp 2018-12-24] (pol.).
  4. Małgorzata Rogala: Czas na Rodzinę (pol.). starogard.pl, 2017-06-11. [dostęp 2018-02-23].
  5. Jet IT, Dzieci z Brodą [dostęp 2018-12-24] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]