Juanes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Juanes
Ilustracja
Juanes
Imię i nazwisko Juan Esteban Aristizábal Vásquez
Data i miejsce urodzenia 9 sierpnia 1972
Medellin, Kolumbia
Instrumenty gitara, śpiew
Gatunki Rock, Latin pop
Zawód piosenkarz, gitarzysta
Aktywność od 1988
Strona internetowa
Juanes. Zelt-Musik-Festival we Fryburgu, 2015.

Juanes, właściwie Juan Esteban Aristizábal Vásquez (ur. 9 sierpnia 1972 r. w Medellin, Antioquia) – kolumbijski piosenkarz, gitarzysta i autor piosenek. W latach 80. i 90. członek heavymetalowego zespołu Ekhymosis, rozwiązanego w roku 1998. Rozpoczęła się wtedy solowa kariera Juanesa. Jego pierwszy solowy album, Fíjate Bien, został wydany w 2000 roku i szybko odniósł sukces, przynosząc Juanesowi pierwsze 3 nagrody Latin Grammy. Jego drugi album, Un Día Normal, ukazał się w 2002 roku. Płyta szybko uzyskała status platynowej w większości hiszpańskojęzycznych państw. Z tego albumu wydano singiel Fotografía nagrany w duecie z Nelly Furtado. Trzeci studyjny album nosi tytuł Mi Sangre. Został wydany w 2004 roku i, podobnie jak poprzednie, szybko odniósł sukces. Pomimo wykorzystania singla La Camisa Negra przez włoskich neofaszystów jako swojego symbolu[1], nadal jest to jeden z najbardziej znanych utworów Juana. W 2007 roku wydany został album La Vida... Es Un Ratico. Najnowsza płyta została wydana w 2010 roku i nosi tytuł P.A.R.C.E..

6 sierpnia 2004 Juanes ożenił się z aktorką i modelką Karen Martínez, którą poznał na planie teledysku "Podemos hacernos daño".

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 9 sierpnia 1972 roku w kolumbijskim Medellín. Jego pełne imię i nazwisko brzmi Juan Esteban Aristizabal Vásquez, a przydomek Juanes zawdzięcza ojcu, który tak na niego wołał. Juanes wywodzi się z rodziny, w której muzyka odgrywała bardzo ważną rolę. Jako siedmioletni chłopiec rozpoczął naukę gry na gitarze[potrzebny przypis].

Jako nastolatek przeżył ciężkie chwile związane z porwaniem i zabójstwem kuzyna, postrzeleniem przyjaciela oraz wczesną śmiercią ojca[potrzebny przypis].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

W wieku 15 lat założył rockowo-metalową grupę Ekhymosis, która stała się jednym z najpopularniejszych zespołów w kraju. Ekhymosis łącznie wydało siedem płyt.[potrzebny przypis]

W 1998 roku grupa została rozwiązana, a Juanes zdecydował się rozpocząć karierę solową. Wyjechał do Los Angeles, gdzie spotkał producenta Gustavo Santaolallę. W roku 2000 ukazała się pierwsza płyta solisty zatytułowana Fíjate Bien[potrzebny przypis].

Druga płyta Juanesa – Un Día Normal – wydana została dwa lata później. Piosenka otwierająca album, nosząca tytuł A Dios le pido jest typowym przykładem latynoskiego folkloru i wciąż króluje na światowych listach przebojów[potrzebny przypis].

Wydany w 2004 roku album zatytułowany Mi Sangre zdobył największą popularność. Zawierał m.in. takie utwory jak La Camisa Negra, Volverte A Ver, Rosario Tijeras, Qué Pasa i Sueños[potrzebny przypis]. Płyta była najlepiej sprzedającym się zagranicznym albumem w Finlandii[2].

We 2007 roku ukazała się czwarta płyta Juanesa – La Vida Es Un Ratico. Tytuł ten został zainspirowany przez matkę artysty, która, gdy Juan dowiedział się o śmierci swojej ciotki, powiedziała do niego: "Tranquilo, mi hijo, que la vida es un ratico" ("Spokojnie, synku, życie jest tylko chwilą")[potrzebny przypis].

W ciągu swej kariery Juanes współpracował m.in. z Nelly Furtado, z którą nagrał trzy duety: Fotografía, Powerless i Te Busqué. Przyczynił się też do stworzenia płyty Tony'ego Bennetta, nagrywając z nim utwór The Shadow Of Your Smile. Był to pierwszy raz, gdy Juanes zgodził się śpiewać w języku angielskim. Juanes jest również autorem kompozycji piosenki No Te Cambio z najnowszego albumu Pauliny Rubio[potrzebny przypis].

W 2008 roku Juanes otrzymał 5 statuetek Latin Grammy, co w sumie daje liczbę 17 nagród. Tym samym pobił rekord Alejandro Sanza, który posiada ich 14.

8 lutego 2009 Juanes dostał swoją pierwszą amerykańską statuetkę Grammy za płytę pop.

Działalność charytatywna[edytuj | edytuj kod]

Juanes jest nie tylko muzykiem i poetą, ale także prowadzi działalność charytatywną. Jego fundacja Mi sangre pomaga dzieciom poszkodowanym przez miny przeciwpiechotne, które wciąż stanowią w Kolumbii jeden z poważniejszych problemów. W 2006 roku artysta wystąpił w Los Angeles podczas koncertu Colombia sin minas (Kolumbia bez min) a także zagrał koncert w Parlamencie Europejskim[potrzebny przypis].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Martínez, Daniel. "Juanes en medio de polémica italiana". BBC Mundo. September 3, 2005. Retrieved January 25, 2007.
  2. Lisää ruot­sa­lais­vä­riä NRJ-gaalaan (fiń.). kaleva.fi, 2007-01-04. [dostęp 2016-01-08].