Julian Assange

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Julian Assange
Julian Assange (Norway, March 2010).jpg
Julian Assange w marcu 2010
Data i miejsce urodzenia 3 lipca 1971[1]
Townsville, Queensland, Australia
Rodzaj działalności Redaktor naczelny, rzecznik prasowy WikiLeaks
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Kolekcja cytatów w Wikicytatach Kolekcja cytatów w Wikicytatach

Julian Paul Assange (ur. 3 lipca 1971 w Townsville) – australijski aktywista internetowy, dziennikarz oraz programista. Znany z zaangażowania w WikiLeaks.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo i młodość[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Townsville w stanie Queensland 3 lipca 1971 roku. Jego rodzice prowadzili objazdowy teatr, więc nie mieszkał długo w jednym miejscu. W wieku 17 lat opuścił dom i wyjechał do Melbourne. W 1995 został skazany za kilkadziesiąt włamań komputerowych na karę grzywny[2]. Był nie tylko hakerem, ale także twórcą wolnego oprogramowania. W 1995 napisał pierwszy program open source do skanowania portów – Strobe[3]. W 1996 wprowadził kilka poprawek w projekcie PostgreSQL[4]. Napisał również program nntpcache - buforujący zawartość serwerów grup dyskusyjnych USENET.[potrzebne źródło]

Wikileaks i oskarżenie o przestępstwa seksualne[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: WikiLeaks.
Julian Assange (Kopenhaga, 2009)

Do 2006 studiował fizykę i matematykę, potem zajął się głównie serwisem WikiLeaks. Został jego rzecznikiem prasowym i redaktorem naczelnym.

30 listopada 2010 Interpol na wniosek Szwecji wystawił list gończy oznaczony najwyższą kategorią, który oznacza poszukiwania Assange'a w celu aresztowania i ekstradycji w związku z oskarżeniami o wymuszenie seksualne i gwałt. W Szwecji na policję zgłosiły się dwie kobiety, które miały spotkać się z Assange'em 14 sierpnia 2010 w Sztokholmie i sześć dni później oskarżyły go o przestępstwa seksualne[5]. 7 grudnia 2010 Assange zgłosił się na policję w Wielkiej Brytanii i został zatrzymany[6]. Nie przedstawiono mu oficjalnych zarzutów i na wniosek prokuratora sąd odmówił wystawienia kaucji. Zatrzymano go w areszcie do 13 grudnia, gdy odbyło się kolejne rozpatrzenie sprawy. Sam Assange zaprzecza oskarżeniom, a część opinii publicznej uważa oskarżenie za fragment rządowej kampanii, sterowanej głównie przez Stany Zjednoczone, mającej na celu dyskredytację założyciela WikiLeaks. Niektórzy politycy ze sfer konserwatywnych w Stanach Zjednoczonych sugerowali, że Assange powinien zostać oskarżony o zdradę i za to stracony. Były doradca polityczny konserwatywnego premiera Kanady, Tom Flannagan, w telewizji kanadyjskiej powiedział nawet, że autor WikiLeaks powinien zostać zamordowany w zamachu[7]. Z oświadczenia tego, które spowodowało protesty i skandal, wycofał się, twierdząc, że był to niestosowny żart. 16 grudnia Assange został osadzony w areszcie domowym w Ellingham Hall w Norfolk.

W styczniu 2012 serwis Wikileaks poinformował, że Assange będzie prowadził program publicystyczny w formie wywiadów z ważnymi osobami ze świata polityki w stacji telewizyjnej będącej własnością rosyjskiego rządu – RT[8]. Aresztowanie Assange'a Władimir Putin określił jako "niedemokratyczne"[9].

19 czerwca 2012 Assange schronił się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie i poprosił o azyl polityczny, chcąc uchronić się przed ekstradycją do Szwecji[10]. 16 sierpnia szef ekwadorskiego MSZ Ricardo Patiño poinformował o przyznaniu Assange'owi azylu politycznego[11].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

W 2009 otrzymał nagrodę Amnesty International Media Award (New Media) za odkrycie zabójstw i tajemniczych zaginięć, w które był zamieszany rząd Kenii[12][13].

Julian Assange i kultura masowa[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2012 serwis Wikileaks poinformował, że Assange będzie prowadził program publicystyczny The Julian Assange Show oraz Julian Assange's The World Tomorrow, w formie wywiadów z ważnymi osobami ze świata polityki w stacji telewizyjnej będącej własnością rosyjskiego rządu – RT[14].

W sierpniu 2013 ukazała się w Polsce również książka Cypherpunks. Wolność i przyszłość internetu, której współautorem jest Julian Assange[15].

O Julianie Assange'u i WikiLeaks powstał także film The Fifth Estate, którego reżyserem jest Bill Condon[16], jednak sam Assange twierdzi że film jest propagandą[17].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy