Justyna Sieńczyłło

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Justyna Sieńczyłło
Justyna Sieńczyłło
Justyna Sieńczyłło
Data i miejsce urodzenia 28 listopada 1969
Białystok, Polska
Zawód aktorka
Współmałżonek Emilian Kamiński
Lata aktywności od 1991
Zespół artystyczny
Teatr Powszechny w Warszawie

Justyna Sieńczyłło (ur. 28 listopada 1969 w Białymstoku) – polska aktorka teatralna i telewizyjna.

Biografia[edytuj]

Ukończyła III Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku. W 1992 została absolwentką warszawskiej PWST i aktorką Teatru Powszechnego w Warszawie. Zagrała w nim wiele ról, z których najważniejsze to: Hermia w "Śnie nocy letniej" (1991); Chris w "Tańcach w Ballybeg" (1993), za którą otrzymała nagrodę dla młodej aktorki na Festiwalu Sztuki Aktorskiej w Kaliszu w 1994; Swoja w "Na szkle malowane" (1993); Goplana w "Balladynie" (1994); Aniela w "Ślubach panieńskich" (1995), nagrodzona na 20. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych; Maria w "Romansie"; Tutli-Putli w "Pannie Tutli-Putli" (1997); Anna Page w "Wesołych kumoszkach z Windsoru" (2000); Liza Drozdow w "Biesach" (2002), czy Ruth w "Panieńskim raju" (2005).

Jej talent wokalny doceniany przez realizatorów musicali w warszawskich teatrach muzycznych Syrena i Roma. Zagrała tam w "Piotrusiu Panie", "Crazy for you" oraz w "Pięknej Lucyndzie". Również w Teatrze Telewizji zagrała w kilku spektaklach muzycznych - "Słomkowy kapelusz", "Kram z piosenkami", "Boso ale w ostrogach".

Jest jedną z bohaterek książki "Optymistki" (autor: Marzanna Graff-Oszczepalińska).

Występuje też w filmach, serialach telewizyjnych (między innymi w Klanie) oraz w programach dla dzieci, m.in.: Bajeczki Jedyneczki.

Wraz z mężem Emilianem Kamińskim stworzyła i prowadzi w Warszawie Teatr Kamienica, w którym również występuje. Gra m.in. w "Wierze Gran" i "Tango Notturno" (obydwa spektakle w reżyserii Barbary Sass).

Rodzina[edytuj]

Żona aktora Emiliana Kamińskiego. Zamieszkała w Józefowie. Ma dwóch synów: Kajetana i Cypriana.

Filmografia[edytuj]

Dubbing[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]