Klan (serial telewizyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Klan
Gatunek obyczajowy,
telenowela
Kraj produkcji Polska
Oryginalny język polski
Główne role Patrz sekcja Obsada
Muzyka tytułowa Ryszard Rynkowski „Życie jest nowelą”
Liczba odcinków 3507[a]
Liczba serii 22
Nagrody Telekamery „Tele Tygodnia” (1999, 2000)
Produkcja
Reżyseria Paweł Karpiński
Jakub Z. Ruciński
Ryszard Dreger
Andrzej Chichłowski
Jarosław Marszewski
Tomasz Wiszniewski
Tadeusz Arciuch
Paweł Chmielewski
Krzysztof Gruber
Wojciech Pacyna
Jacek Sołtysiak
Zbigniew Trzciński
Scenariusz Wojciech Warecki i inni
Muzyka Marek Bychawski
Czas trwania odcinka ok. 22 min
Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji Polska
Data premiery 16 czerwca 1997
Stacja telewizyjna TVP1
Pierwsza emisja od 22 września 1997
Lata emisji od 1997
Status trwający
Format obrazu 4:3 SDTV (1997–2008)
16:9 SDTV (2008–2014)
16:9 HDTV (od 2014)
Strona internetowa

Klanpolski serial telewizyjny, emitowany na antenie TVP1 od 22 września 1997 i zarazem najdłuższy pod względem lat nieprzerwanej emisji i liczby odcinków serial produkcji polskiej. Opowiada on o wielopokoleniowej warszawskiej rodzinie Lubiczów. Pomysłodawcą serialu jest Wojciech Niżyński (współtwórca produkcji W labiryncie oraz Fitness Club).

Pierwsze trzy odcinki pilotowe serialu wyemitowano w TVP1 16, 17 i 18 czerwca 1997 o godzinie 17:25 w ramach konkursu na nową polską telenowelę, który Klan wygrał, pokonując seriale Zaklęta i Złotopolscy. Regularna emisja rozpoczęła się 22 września 1997 od powtórek odcinków pilotowych. 3 listopada 2005 jako pierwszy polski serial osiągnął liczbę 1000 odcinków, 5 stycznia 2011 został wyemitowany odcinek 2000, a 20 października 2016 odcinek 3000.

Klan przez pierwszych 8 serii emitowany był od poniedziałku do środy, w seriach 9. i 10. do czwartku, od 11. do 15. do piątku, w 16. i 17. ponownie do czwartku, a od 18. ponownie do piątku. Od 26 lutego 2018 serial nadawany jest ponownie od poniedziałku do czwartku. Od września 2018 roku serial jest emitowany ponownie w piątki. Na przełomie maja i czerwca emisja nowych odcinków jest zawieszana. Przerwa trwa do końca wakacji. W latach 2012–2017 serial nie był nadawany w święta wypadające w dni powszednie oraz w okresie świąteczno-noworocznym.

Do czerwca 2010 serial emitowany był w TVP Polonia z kilkutygodniowym opóźnieniem z angielskimi napisami. Emisja została przerwana na odcinku 1890. Powtórki najstarszych odcinków kilkakrotnie były emitowane także w TVP3, ostatni raz w 2005. Serial emitowany jest w stereofonii, z teletekstem dla osób niesłyszących, dostępnym na stronie 777 Telegazety. Początkowo wyświetlany w formacie 4:3, od września 2008 w formacie 16:9.

Serial został dwukrotnie uhonorowany Telekamerą w 1999 i 2000 w kategorii „Seriale”[1][2].

Klan ma sztywną konstrukcję poszczególnych odcinków, a zmiany w niej dokonywane są zwykle kosmetyczne. Akcja każdego odcinka rozgrywa się w dniu jego emisji – tak więc obejmuje on najwyżej jedną dobę z życia bohaterów. Wyjątkami są przerwy w nadawaniu serialu (np. z powodu żałoby narodowej lub transmisji wydarzeń sportowych). Każdy odcinek rozpoczyna się sceną z tymi samymi bohaterami, którzy obecni byli w ostatniej scenie odcinka poprzedniego. Ostatni odcinek w tygodniu na ogół kończy się zawieszeniem akcji.

Na początku 2016 w mediach pojawiały się informacje o możliwym bliskim zakończeniu produkcji serialu. Ostatecznie wiosną 2016 TVP udzieliła informacji, że renegocjowała umowę na dalszą produkcję Klanu.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Serial opowiada o losach trzypokoleniowej rodziny Lubiczów, której seniorami są Maria i Władysław Lubiczowie. Maria była właścicielką rodzinnej apteki „Pod Modrzewiem”, a Władysław – kuratorem sądowym do spraw nieletnich. W czasie 50 lat pożycia dochowali się piątki dzieci, a następnie gromadki wnucząt i kilku prawnuków.

Najstarszą córką Lubiczów jest Elżbieta, która prowadziła z matką aptekę. Związała się z Jerzym Chojnickim, z którym ma dwójkę dzieci, Beatę i Michała. Bratem-bliźniakiem Elżbiety jest Paweł, który jest chirurgiem i współwłaścicielem prywatnej kliniki w Warszawie „El-Med”. Jego żoną była Krystyna, wykładowczyni slawistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Doczekali się dwóch córek, Agnieszki i o sześć lat młodszej Aleksandry, a także syna Pawła. Trzecie dziecko Marii i Władysława, Monika, z powodu osobistej tragedii sprzed lat nie utrzymuje kontaktów z rodziną. Prowadziła butik „Ramona” w centrum Warszawy, a następnie – po odnowieniu kontaktów z rodziną – została właścicielką restauracji „Rosso”. Ma syna, Daniela. Ryszard, drugi syn Lubiczów, miał żonę, Grażynę, która pracuje jako pielęgniarka. Dorota, najmłodsze dziecko seniorów rodu, wybrała życie zakonne.

Przez lata emisji serialu rodzina Lubiczów przeżyła liczne wydarzenia oraz powiększyła się, jednak nie ma już wśród bohaterów protoplastów rodu, Marii i Władysława, a także Ryszarda i Doroty. W wyniku powikłań po zapaleniu opon mózgowych zmarła również żona Pawła, Krystyna.

Główni bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

 • Paweł Lubicz i Jadwiga Dębińska-Lubicz – chirurg plastyczny, ojciec Agnieszki i Aleksandry. Paweł zrezygnował z pracy w szpitalu, aby w poświęcić się rozwojowi prywatnej kliniki „EL-MED”, której jest współwłaścicielem. Paweł i jego żona, Krystyna zmagali się z kryzysem małżeńskim, chorobą nowotworową Krystyny oraz nieplanowaną ciążą, która zakończyła się narodzinami ich trzeciego dziecka – Pawła Ignacego Lubicza. Krystyna zachorowała na zapalenie opon mózgowych i pojechała na leczenie do USA. Kiedy lekarz wraz z rodziną oczekiwał powrotu żony na lotnisku, w samolocie, po wylądowaniu w Warszawie, Krystyna zmarła na rękach swojej córki, Agnieszki[3]. W życiu Pawła pojawiła się jego dawna pierwsza miłość – Jadwiga Dębińska (Dorota Kamińska), dentystka. Okazuje się że w przeszłości, podczas przelotnego romansu, Wiga zaszła w ciążę, i w ten sposób mieli córkę Magdalenę, która zmarła w dzieciństwie na białaczkę. O jego względy próbowała walczyć także Barbara Milecka (Aldona Orman). Paweł zdecydował się by resztę swojego życia spędzić z Jadwigą, gdy w obecności syna, Pawełka, oświadczył się jej. Para miała jednak problemy ze sformalizowaniem swojego związku, gdyż u Pawła wykryto białaczkę limfatyczną. Podczas ślubu mężczyzna zasłabł. Ostatecznie Paweł i Wiga pobrali się dzień przed Wigilią Bożego Narodzenia.
 • Elżbieta i Jerzy Chojniccy – po raz drugi są małżeństwem. Pokonali małżeński kryzys, który zakończył się rozpadem ich pierwszego małżeństwa. Powodem rozłamu ich związku była długoletnia wiarołomność Jerzego (z Teresą Drabik, Aliną Rogowską i Zuzanną Petersen) oraz romans Elżbiety z Krzysztofem Malickim (Jerzy Zelnik). Jerzy zmagał się z problemami kardiologicznymi, trudnościami z prowadzeniem odziedziczonej po ojcu nierentownej kamienicy, pojawieniem się przyrodniej siostry od strony ojca – Kamili Smętnej (Michalina Robakiewicz) oraz założoną do spółki z przyjacielem, Antkiem Zaburzańskim (Mirosław Jękot), firmą „MIGIEM”, później „BUD-SUPPORT” o zmiennym profilu działalności. Elżbieta jest z zawodu farmaceutką i prowadzi rodzinną aptekę „Pod modrzewiem”, wraz ze swoją córką Beatą (Magdalena Wójcik), a wcześniej z matką. Ich spokój zaburzyło pojawienie się nieślubnej córki Jerzego – Dominiki Torman (Anna Janik), którą Ela w końcu zaakceptowała. Niedługo później Chojnicka przeszła lekki udar, który pozostawił po sobie niedowład prawej ręki. Natomiast Jerzy przeszedł trzeci zawał. Oboje są wstrząśnięci śmiercią Doroty.
 • Monika Ross-Nowak i Feliks Nowak – matka Daniela. Jako trzynastolatka została zgwałcona. Jej drugi mąż, Wojciech Nawrot (Marcin Sosnowski), wspólnik Pawła, zginął we własnym mieszkaniu kilka dni po ślubie, zostawiając jej 80% udziałów w „El-Medzie”. Dwukrotnie rozpadał się jej związek z detektywem Bogdanem Sawickim (Marcin Troński). Była właścicielka butiku „Ramona”, obecnie restauratorka – do spółki ze swoją przyjaciółką Gabrielą Wilczyńską (Laura Łącz). Miała problemy z chorobą alkoholową oraz uzależniła się od hazardu. Ona i jej syn byli nękani przez psychopatę, którego w obronie swojej i syna, zastrzeliła. Chciała zastrzelić Adama Rudzika, swojego dawnego rywala. Przez kilka lat związana z Feliksem Nowakiem (Jan Piechociński) porzuciła go dla malarza, Tadeusza Miklasińskiego. Związek ten był krótki, obecnie Monika znów jest z miłością swojego życia – Feliksem. Po wielu latach nieobecności powrócił syn Moniki – Daniel. Początkowo nie akceptował on związku swojej matki z Feliksem, jednakże z czasem zmienił swoje zdanie. Od niedawna żona Feliksa Nowaka. Feliks natomiast jest człowiekiem który żadnej pracy się nie boi. Pracował już min. w urzędzie, w firmie pogrzebowej, był coachem. Niestety, w każdej pracy napotyka problemy (głównie z kobietami). Ostatnio się ustabilizował i został menadżerem Rosso. Razem z Danielem napisał książkę „Nieposzlakowany”. Pojechała do Kongo, aby odszukać Daniela, który poleciał szukać ciotki Doroty.
 • Grażyna i Leopold Kwapiszowie – Grażyna jest wdową po Ryszardzie, z którym wspólnie wychowywali trójkę dzieci. W wyniku niepowodzenia sztucznego zapłodnienia in vitro Grażyny, zdecydowali się na adopcję z domu dziecka syna zmarłej sąsiadki – Macieja Kowalika cierpiącego na zespół Downa i Bożeny Rosiak. Wkrótce potem kobieta zaszła w ciążę i urodziła córkę – Kasię. Grażyna, niedoszła absolwentka pedagogiki, pracuje jako pielęgniarka w „El-Medzie”. Po tragicznej śmierci męża poznała Arkadiusza (Daniel Olbrychski). Jednak ich związek rozpadł się z powodu córki Arkadiusza, która wybudziła się ze śpiączki i Arkadiusz postanowił dla jej dobra wrócić do byłej żony – Łucji, następnie wyjechał do pracy za granice. W życiu Grażyny pojawił się inny mężczyzna – Leopold Kwapisz (Grzegorz Wons), za którego Grażyna wyszła za mąż. Leopold pracuje jako nauczyciel w liceum. Oprowadza również wycieczki, a jego pasją jest zbieranie starych żelazek i gra w ping-ponga.
 • Dorota Lubicz – zakonnica. Opiekowała się trędowatymi w jednym z leprozoriów na misji w Rwandzie. Pracowała w hospicjum w Głoskowie pod Warszawą. Była obiektem fascynacji Piotra Rafalskiego prowadzącego psychoterapię z przebywającą wówczas w Głoskowie Moniką. Udało jej się uzyskać specjalizację z pediatrii. Razem z Aleksandrą pracowała w schronisku dla samotnych matek i innych osób potrzebujących wsparcia. Zmarła podczas misji w Kongo.
 • Agnieszka Lubicz-Sokołowska i Janusz Sokołowski – córka Pawła i Krystyny. Wegetarianka i ekolożka. Została absolwentką wydziału dziennikarstwa i ma niemałe doświadczenie w pracy w redakcji gazety. Jej związki, w tym krótkotrwałe małżeństwo z matematykiem Robertem Męcikiem (Rafał Malinowski), kończyły się fiaskiem, z wyjątkiem jedynej prawdziwej miłości – do Łukasza Kobielskiego (Przemysław Sadowski), który wkrótce zginął w wypadku samochodowym. Kilkumiesięczna, późniejsza znajomość ze stręczycielem i zleceniodawcą podwójnego morderstwa – Mironem Lipskim (Mariusz Zaniewski), przywódcą szajki, którą tropiła, zaowocowała pojawieniem się córeczki, Zosi. Po wielu nieudanych związkach jej mężem został Janusz (Michał Lesień). Agnieszka założyła fundację ekologiczną i pracowała w ministerstwie, gdzie piastowała funkcje dyrektora departamentu. Jednak praca sprawiała więcej problemów niż przyjemności, więc kobieta zrezygnowała. Na jej rękach zmarła jej mama – Krystyna. Po odejściu z ministerstwa założyła własną szkołę jogi. Jest w ciąży. Urodziła zdrową córeczkę, dając jej na imię Julia.
 • Aleksandra Lubicz-Woźniacka i Rafał Woźniacki – Ola jest córką Pawła i Krystyny, była studentką anglistyki – w wyniku relegowania z uczelni rozpoczęła studiowanie resocjalizacji na prywatnej uczelni. Pierwsze doświadczenia z podopiecznymi skończyły się pobiciem i kilkutygodniowym pobytem w szpitalu. Aktywnie udzielała się w schronisku dla samotnych matek i innych osób potrzebujących wsparcia. Pracuje w sądzie jako kurator sądowy. Po śmierci swojego chłopaka, Adama (Łukasz Dziemidok), związała się z Norbertem, jednak choroba psychiczna Norberta doprowadziła do rozstania, a Ola znalazła szczęście u boku kuratora Rafała (Marcin Kwaśny), który po kilku latach został jej mężem. Jest w ciąży. Urodziła przedwcześnie synka, dając mu na imię Filip.
 • Michał i Zyta Chojniccy – Michał to syn Elżbiety i Jerzego. Wypadek skatowanego przez kibiców Michała przekreślił jego marzenia o karierze piłkarskiej. Po wypadku realizował się jako radiowy sprawozdawca sportowy. Tropienie afery korupcyjnej w piłkarskim światku przypłacił kilkutygodniowym porwaniem i utratą pamięci. Związał się z Kingą Kuczyńską (Katarzyna Tlałka), która została matką jego dwóch synów bliźniaków, Antoniego i Władysława. Prowadził prywatną szkółkę piłkarską. Chcąc ustabilizować swoje życie, skorzystał z usług biura matrymonialnego. Zaowocowało to zaręczeniem się i ślubem z Zytą (Magdalena Stam) i narodzeniem się syna – Stefana. Zyta wraz z przyjaciółkami prowadzi Akademię Niemowlaka. Michał pracuje w firmie Jerzego, prowadzi też wspólnie z wujem Oskarem (brat Jerzego) firmę zajmująca się sprowadzaniem używanych samochodów i utylizacją części samochodowych. Ich córeczka – Justynka Chojnicka przyszła na świat martwa. Michał wdał się w romans z Sandrą Stec (Magdalena Górska), która zaszła w ciążę i urodziła córkę, Marysię. Jednak po dwóch latach okazało się, że ojcem dziewczynki nie jest Michał, a były mąż Sandry.
 • Beata Borecka-Rafalska – córka Elżbiety i Jerzego, matka dwojga dzieci: syna Jana ze związku z Piotrem Rafalskim (Jacek Borkowski) – jej obecnym narzeczonym oraz córkę Małgorzatę (Suzanna von Nathusius) ze związku z byłym mężem, Jackiem Boreckim. Głównym konfliktem w małżeństwie Boreckich była wiarołomność Jacka. Jego romanse z koleżanką z pracy – Barbarą Milecką (Aldona Orman), córką Rafalskiego – Karoliną (Jagoda Stach) oraz Donatą Słomką (Joanna Kupińska) doprowadziły do rozpadu małżeństwa. Wskutek traumatycznych przeżyć podczas pożaru w czasie targów kosmetycznych i reakcji Jacka, Beata wybaczyła mężowi. Po zniknięciu z miejsca pracy, Beata została uznana za zaginioną. Jacek związał się z Agatą Wilczyńską (Maria Niklińska). Beata odnalazła się, została przywieziona przez Joachima Bendela (Wojciech Dąbrowski), po czym zamieszkała z Piotrem Rafalskim i Jasiem. Wzięła rozwód z Jackiem. Prowadzi aptekę Chojnickich. Zaczęła flirtować z nauczycielem Małgosi – Adamem (Aleksander Sosiński), który jest jej obiektem westchnięć, przez co traci kontakt z córką. Nie ma również dobrych kontaktów z synem, gdyż nie akceptuje jego związku z Ramoną (Anna Matysiak). Po jakimś czasie zaakceptowała nową miłość Jaśka i pogodziła się z córką. Nakłoniła syna do pójścia na farmację. Przyjęła oświadczyny Piotra i po świętach Bożego Narodzenia wzięli ślub.
 • Daniel Ross – zakażony wirusem HIV podczas pobytu w USA (na farmie sekty), zmaga się z chorobą. Po rozstaniu ze swoją pierwszą miłością, Agatą Wilczyńską (Maria Niklińska), próbował szczęścia z Ewą Tomicką (Katarzyna Stanisławska). Jednak małżeństwo to zakończyło się fiaskiem. Przez długi czas pozostawał pod wpływem apodyktycznej i surowej matki, jednak mimo jej sprzeciwu wyjechał do Londynu i ograniczył z nią kontakty. Wraz z Weroniką otworzył w Londynie biuro turystyczne. Powrócił do Polski i nie akceptuje związku swojej matki. Próbuje nią manipulować. Okazuje się, że Daniel nadal jest związany z sektą „Droga słońca”. Pracując w hospicjum poznał Magdę, która, jako jedna z niewielu poczuła, że wcale nie jest złym człowiekiem. Jednak znajomość zakończyła się na kilku randkach. Pod wpływem pisania książki zmienił się na dobre. Niestety stało się to kością niezgody między nim a Pawłem. Obecnie planuje pisać książkę o siostrze Dorocie. Razem z Feliksem napisał książkę „Nieposzlakowany”. Pojechał do Kongo odszukać ciotkę Dorotę.
 • Bożena i Miłosz Kazunowie – Miłosz jest synem Henryki (Małgorzata Sadowska) i Bolka (Krzysztof Janczar), a Bożena jest wychowanką domu dziecka, przysposobioną przez Grażynę i zmarłego Ryszarda. Od dziecka interesuje się tańcem. Po przyjeździe do Warszawy na studia Miłosz zakochał się w Oli, potem był rozdarty pomiędzy Martą a Bożeną. Mają córkę Alicję. Bożena na początku studiów złożyła śluby czystości, jednak ich nie dotrzymała. Podczas przygotowań do ślubu odnalazła biologiczną matkę i brata.
 • Maciej Lubicz i Martyna Czarska-Lubicz – Maciek to niepełnosprawny i cierpiący na Zespół Downa syn Ewy Kowalik, po jej śmierci adoptowany przez Grażynę i zmarłego Ryszarda. Jego pasją jest gra na keyboardzie. Ma również ogromny talent kulinarny. Chciał wziąć ślub ze swoją dziewczyną – Martyną Czerską, którą poznał w szkole specjalnej, lecz sąd nie wyraził na to zgody. Bardzo to przeżywał, trafił nawet do szpitala psychiatrycznego. Otworzył budkę z preclami. Ostatecznie parze udało się wziąć ślub w Kanadzie. Po powrocie zamieszkali u matki Martyny.
 • Katarzyna Lubicz – biologiczna córka Grażyny i zmarłego Ryszarda. W podstawówce i w gimnazjum miała problemy z „klasowymi gwiazdami”. Jej najlepszą przyjaciółką jest Basia. W gimnazjum poznała swojego chłopaka – Dominika. Podczas pobytu brata w Kanadzie zajmowała się preclownią. Planuje studiować ekonomię w Gdyni i założyć tam własny biznes.
 • Jan Rafalski – syn Piotra i Beaty, przyrodni brat Karoliny Rafalskiej oraz brat Małgosi Boreckiej. W wieku dwóch lat z powodu choroby przeszedł przeszczep nerki (dawcą był jego biologiczny ojciec). Jednak po dwunastu latach nerka przestała pracować i potrzebny był kolejny przeszczep. W szpitalu poznał swoją pierwszą dziewczynę – Magdę. Potem jego dziewczyną została Ramona (Anna Matysiak), której nie akceptuje matka chłopaka. Po jakimś czasie zaakceptowała dziewczynę. Na początku studiów Jasiek zerwał z Ramoną dla Dominiki, jednak, gdy okazało się, że są rodziną dziewczyna postanowiła zakończyć związek.
 • Małgorzata Borecka – córka Jacka i Beaty, siostra Jana Rafalskiego i przyrodnia siostra Agaty Boreckiej, po rozwodzie rodziców kilka razy zmieniała miejsce zamieszkania. Podkochiwała się w swoim nauczycielu – Adamie, który wprowadził ją do sekty „Droga Słońca”. Była świadkiem zabójstwa przywódcy grupy.

Drzewo genealogiczne[edytuj | edytuj kod]

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Antoni Lubicz
 
Helena Lubicz (Serwin)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Maria Lubicz (Ziętecka)
 
Władysław Lubicz
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Elżbieta Chojnicka (Lubicz)
 
Jerzy Chojnicki
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Paweł Lubicz
 
Krystyna Lubicz (Jakubowska)
 
 
 
 
 
 
Ryszard Lubicz
 
Grażyna Lubicz (Małek)
 
Monika Ross (Lubicz)
 
Bernard Ross
 
Dorota Lubicz
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Piotr Rafalski
 
Beata Borecka (Chojnicka)
 
Jacek Borecki
 
Zyta Chojnicka (Tyczyńska)
 
Michał Chojnicki
 
Kinga Kuczyńska
 
Paweł Lubicz junior
 
Aleksandra Lubicz
 
Agnieszka Lubicz
 
Miron Lipski
 
 
Katarzyna Lubicz
 
 
 
 
 
Daniel Ross
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jan Rafalski
 
Małgorzata Borecka
 
 
 
Stefan Chojnicki
 
Władysław Chojnicki
 
Antoni Chojnicki
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zofia Lubicz

Bohaterowie nienależący do klanu Lubiczów[edytuj | edytuj kod]

 • Arkadiusz Nowik – muzyk, wynajmował mieszkanie u Grażynki. Mieli romans, jednak Grażyna zdała sobie sprawę, że nie pasują do siebie.
 • Julia Nowik – córka Arkadiusza, wybudzona po latach ze śpiączki, kocha jazdę konno. Była zakochana w Miłoszu do szaleństwa. Próbowała się zabić, ponieważ chłopak nie odwzajemniał jej uczucia. Wkrótce potem odkochała się, ponieważ Miłosz zasugerował uśpienie rannej klaczy ze stadniny.
 • Wacław Bajuga – przyjaciel Feliksa i Moniki. Było podejrzenie, że jest synem Feliksa, jednak badania DNA to wykluczyły. Pracował w zakładzie pogrzebowym, gdzie wdał się w toksyczną relację z szefową. Potem rozpoczął karierę komika.
 • Anna Ramona Szymańska – była dziewczyna Jasia Rafalskiego. Zaszła w ciążę ze swoim poprzednim chłopakiem, Łysolem, ale dokonała aborcji, czego potem bardzo żałowała. Pracowała w Rosso, po czym została asystentką Jacka.
 • Adam – student, przez kilka miesięcy uczył wf-u w szkole Małgosi, z którą łączy go bliska znajomość. Należał do sekty „Droga Słońca”.
 • Lucyna Czerska – mama Martyny.
 • Stanisława Dorobczuk-Bałucka – gosposia w domu u Elżbiety i Jerzego. Przyjechała do Polski z Kazachstanu na zaproszenie Władysława. Przez wszystkich była nazywana ciocią, od 2007 roku była żoną Jeremiasza (aktorka zmarła w 2018r., z postacią nie wiadomo co się stanie)
 • Jeremiasz Bałucki – od 2007 mąż Stanisławy, emeryt. Pracuje w kiosku. Ma córkę Magdę i dwoje wnuków: Jacka i Marka.
 • Wiesław Orzeszko – przyjaciel Stasi i Jeremiasza, cukiernik. Podobnie jak Stasia mieszkał w Kazachstanie. Początkowo Jeremiasz był o niego zazdrosny, ale przestał gdy ten poznał Wandę.
 • Wanda – partnerka Wiesława.
 • Czesława Kot-Kurzawska – żona Darka, spokrewniona z Grażynką, pracowała jako kelnerka w „Rosso”, później jako dyspozytorka w korporacji Ryszarda „Metro Taxi” oraz jako sekretarka w biurze detektywistycznym. Obecnie prowadzi własne przedszkole. Zdradziła męża z jego szefem, Brajanem.
 • Dariusz Kurzawski – mąż Czesławy, elektryk. Pracował w „Rosso” jako intendent. Handlował też zdrową żywnością. Później został konserwatorem w elektrowni wiatrowej. Ma nieślubną córkę Annę, którą wychowuje wraz z żoną.
 • Norbert Piątkowski – mąż Sandry Stec, z która ma syna, Krzysia. Przysposobił Marysię. Były chłopak Kamili Chojnickiej i Aleksandry Lubicz. Choruje na schizofrenię. Razem z Olą studiował resocjalizację. Po skończeniu studiów pracował na uczelni, po czym zaczął zajmować się naprawą samochodów.
 • Kinga Kuczyńska – matka dzieci Michała, związana z Mariuszem Kwarcem. Na krótko związała się ze swoim szefem, ale rozstali się, ponieważ go nie kochała. Była narzeczoną Oskara, ale rozstali się, gdy wyszło na jaw, że mężczyzna jest seksoholikiem.
 • Kamila Chojnicka – przyrodnia siostra Jerzego. Najlepsza przyjaciółka Bożenki. Uczyła się w szkole sportowej i ma wiele sukcesów w pływaniu. Studiowała zarządzanie. Była związana z Błażejem, a potem z Norbertem. Obecnie jej chłopakiem jest Borys.
 • Oskar Chojnicki – brat Jerzego, mieszkał w Niemczech, robi interesy z Michałem.
 • Piotr Rafalski – psychoterapeuta, ojciec Jasia i Karoliny Rafalskich. Narzeczony Beaty Boreckiej. Między pierwszym, a drugim związkiem była zakochany w Dorocie bez wzajemności. Po drugim rozstaniu z Beatą przez krótki czas spotykał się z Donatą, ale związek się rozpadł. Gdy jego żona, Barbara, wróciła z Meksyku na krótko się zeszli, ale kiedy Beata zaczęła odzyskiwać pamięć po raz kolejny do niej wrócił.
 • Barbara Milecka – była żona Rafalskiego. Ma syna Pedra. Adoptowała też Patryka. Przez krótki czas była związana z Wacławem, potem próbowała zbliżyć się do Pawła. Gdy to się nie udało związała się z jego asystentem doktorem Górzyńskim, ale tylko po to, by wzbudzić zazdrość u Lubicza. Po kolejnej porażce rozstała się z lekarzem.
 • Anna Surmacz – przyjaciółka Pawła i jego zmarłej żony Krystyny, szefowa założonej przez Janeczkę „Feminy”, właścicielka salonu sukien ślubnych. Często powtarza „absolutnie”. Jest bardzo znana w Zakąskach.
 • Tadeusz Koziełło – mąż Anny Surmacz, przyjaciel Pawła, ginekolog, pracuje w „El-Medzie”. Często powtarza „w rzeczy samej”. Jego pasją jest golf i zbieranie starych monet.
 • Ewa Godlewska – kurator, pracuje w sądzie razem z Aleksandrą Lubicz. Związana ze Stefanem Zięteckim.
 • Julia Skirgiełło – farmaceutka w aptece Elżbiety Chojnickiej. Po powrocie do Polski zostaje jej wydzierżawiona apteka. Była zaręczona z Krzysztofem, ale gdy okazało się, że kobieta ma zaburzenia psychiczne rozstali się. Próbowała zrujnować aptekę, ale jej się to nie udało.
 • Alicja Marczyńska – pracownik naukowy, pracowała razem z Krystyną Lubicz na uczelni, żona docenta Gwidona Sarny, przyjaciółka Pawła.
 • Gwidon Sarna – mąż Alicji Marczyńskiej. Jest bardzo małomówny.
 • Julian Deptuła – pracownik naukowy, przyjaciel rodziny Lubiczów. Jego drugą żoną jest Mariola, z którą ma syna – Franciszka.
 • Mariola Kaczorek-Deptuła – była pomoc domowa rodziny Koziełłów. Pracowała dla Juliana Deptuły, w którym później zakochała się z wzajemnością. Pobrali się i mają syna – Franciszka. (Postać o tym samym imieniu i nazwisku grana przez tę samą aktorkę występowała również we wcześniejszym serialu „W labiryncie”).
 • Antoni Zabużański – wspólnik Jerzego. Miał romans, ale żona mu to wybaczyła. Potem w małżeństwie pojawił się kryzys i to Renata chciała od niego odejść, ale Jerzemu udało się ich pogodzić.
 • Renata Zabużańska – żona Antoniego, pracuje razem z mężem i Jerzym w firmie budowlanej „Bud-Support”.
 • Alina Rogowska – znajoma Jerzego, jego była kochanka.
 • Bogna Jakubowska – niedoszła żona Michała. Była z nim w ciąży, ale poroniła. Bardzo to przeżyła. Wyszła za doktora Ruczaja. Po tym jak jej pierwszy mąż został zamordowany wyszła za Leszka, brata zmarłej Krystyny Lubicz. Z pierwszego małżeństwa ma córkę, Zuzannę, a z drugiego syna – Jerzego. Zmagała się z alkoholizmem.
 • Leszek Jakubowski – brat zmarłej Krystyny Lubicz. Spędził 13 lat w albańskim więzieniu. Po powrocie do Polski przez krótki czas był związany z Moniką, ale jego żoną została Bogna, z którą ma syna. Niedługo po jego urodzeniu rodzina została objęta programem ochrony świadków i przez długi czas nie mogli kontaktować się z bliskimi.
 • Stiepan Vujkovič – dawna miłość Krystyny Lubicz, pisze książki i pracuje na uniwersytecie. Miał żonę, która od niego odeszła. Podczas współpracy z Martą wdał się z nią w romans.
 • Sandra Stec – wspólniczka i była kochanka Michała Chojnickiego. Przez kilka lat oszukiwała go że jest ojcem Marysi jednak ojcem dziewczynki okazał się jej były mąż. Jest żoną Norberta Piątkowskiego, z którym ma syna, Krzysia.
 • Konstanty Rosiak – ksiądz, biologiczny brat Bożenki. Wychowywał się w domu dziecka. Jest ojcem chrzestnym Alicji.
 • Jadwiga Rosiak – biologiczna matka Bożenki. Przez alkoholizm straciła prawo do opieki nad córką.
 • Leokadia Kwapisz – matka Leopolda. Po zamieszkaniu w kawalerce poznała Bronka.
 • Urszula Kwapisz – córka Leopolda z pierwszego małżeństwa. Jest matką chrzestną Alicji. Jej partnerem jest Kornel Nowik.
 • Marta Orłowska – była dziewczyna Miłosza, pracuje w telewizji, związana z Igorem Rutką. Wcześniej prowadziła zajęcia z tańca, na które uczęszczała Bożena. Wdała się w romans ze Stiepanem.
 • Igor Rutka – biznesmen, były adorator Zyty. Związany z Marta Orłowską.
 • Bolesław Kazuń – ojciec Miłosza, właściciel karczmy i fermy drobiu.
 • Henryka Kazuń – matka Miłosza, rozstała się z mężem i związała z prawnikiem – Krystianem, jednak niedługo potem wróciła do męża.
 • Arleta Halszka Kosicka – brała udział w kradzieży w szpitalu, podczas której zginął tragicznie Ryszard Lubicz, pracowała jako kucharka w Rosso, a potem w karczmie Bolka, któremu próbowała rozbić małżeństwo, udając, że jest z nim w ciąży, ale została zdemaskowana.
 • Dominika Torman – nieślubna córka Jerzego, którą poznał, kiedy pożyczyła od niego pieniądze na leczenie chorej matki. Po jej śmierci przeprowadziła się ze Szczecina do Warszawy i odbudowała relacje z ojcem. Zauroczona Jaśkiem.
 • Wanda Tyczyńska – matka Zyty. Nieustannie wtrąca się w życie córki i zięcia.
 • Edward Tyczyński – ojciec Zyty, emerytowany pułkownik WP. Przeszedł udar, po którym wylądował na wózku.
 • Jan Blumert – adwokat, doradzał Zycie w prowadzeniu firmy.
 • Iza i Roma – koleżanki Zyty, prowadzą razem z nią Akademię Niemowlaka.
 • Gabriela Wilczyńska – wspólniczka Moniki, matka Agaty. Po śmierci córki przeszła załamanie nerwowe.
 • Agata Wilczyńska – była dziewczyna Daniela, córka Gabrieli, zmarła żona Jacka Boreckiego. Zginęła w wypadku, kiedy odwiedzała Shilę w Brukseli. Tuż przed śmiercią urodziła córkę.
 • Jacek Borecki – były mąż Beaty, ojciec Małgosi, pracuje w banku. Miał liczne romanse i chciał się rozwieść, ale ostatecznie wrócił do żony. Po zniknięciu Beaty związał się z Agatą Wilczyńską, która została jego żoną. Bo śmierci żony zajął się wychowaniem ich córki, Agatki. Po kilku miesiącach zbliżył się do swojej byłej asystentki Pauliny.
 • Bogdan Sawicki – były dwukrotny partner Moniki, prywatny detektyw.
 • Weronika – była miłość Daniela, z którą mieszkał w Londynie.
 • Roman Zarzycki – drugi mąż Gabrieli, architekt.
 • Mariusz Kwarc – przyjaciel zmarłego Ryszarda i Grażyny, taksówkarz, związany z Kingą. Z byłą żoną, Joanną, ma syna – Jakuba. Po śmierci Ryszarda zaprzyjaźnił się z Michałem podczas spacerów z dziećmi. Niedługo potem poznał Kingę.
 • Sława Kozik – była podopieczna i zarazem koleżanka Oli Lubicz, zaangażowana w bójki. Jest lesbijką i chciała zmienić płeć, ale z powodu braku pieniędzy zrezygnowała.
 • fryzjerka Lutka – przyjaciółka Krzysztofa.
 • Krzysztof Bąk – przyjaciel Elżbiety, były właściciel cyrku. Jest iluzjonistą. Przez kilka lat mieszkał niedaleko Chojnickich, ale sprzedał dom i razem z Lutką zamieszkali u jego chorego ojca, który później umarł.
 • Witold Koziełło – krewny Tadeusza. Zajmuje się drukowaniem w 3D. Wyłudził od niego dużą sumę pieniędzy, ale gdy Tadeusz dowiedział się, że Witold i jego narzeczona, Ilona, spodziewają się dziecka, wszystko mu wybaczył i przyjął parę pod swój dach. Początkowo ich stosunki nie układały się najlepiej, ale z czasem doszli do porozumienia. Tuż przed ślubem Ilona urodziła syna – Teosia.
 • Karolina Rafalska – córka Piotra i Magdy Rafalskich, przyrodnia siostra Jana Rafalskiego.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Obecna[edytuj | edytuj kod]

Aktor Rola Okres występowania
Tomasz Stockinger Paweł Lubicz od 1997
Barbara Bursztynowicz Elżbieta Chojnicka od 1997
Andrzej Grabarczyk Jerzy Chojnicki od 1997
Małgorzata Ostrowska-Królikowska Grażyna Kwapisz od 1997
Izabela Trojanowska Monika Ross od 1997
Paulina Holtz Agnieszka Lubicz od 1997
Kaja Paschalska Aleksandra Lubicz od 1997
Piotr Swend Maciej Lubicz od 1997
Joanna Żółkowska Anna Surmacz od 1997
Tomasz Bednarek Jacek Borecki od 1997
Jacek Borkowski Piotr Rafalski od 1997
Jan Piechociński Feliks Nowak od 1998
Agnieszka Kaczorowska Bożena Kazuń (#2) od 1999
Julia Królikowska Katarzyna Lubicz od 1999
Andrzej Strzelecki Tadeusz Koziełło od 1999
Renata Pękul Renata Zabużańska od 1999
Mirosław Jękot Antoni Zabużański od 2000
Anna Powierza Czesława Kurzawska od 2000
Katarzyna Tlałka Kinga Kuczyńska od 2000
Dariusz Lewandowski Dariusz Kurzawski od 2000
Laura Łącz Gabriela Wilczyńska od 2002
Paweł Grządziel Jan Rafalski od 2003
Daniel Zawadzki Michał Chojnicki (#2) od 2004
Mariusz Krzemiński Mariusz Kwarc od 2005
Marek Lewandowski Roman Zarzycki od 2006
Piotr Seweryński Oskar Chojnicki 2002–2005, 2007, od 2009
Jakub Świderski Norbert Piątkowski od 2009
Teresa Stępień-Nowicka Wanda Tyczyńska od 2009
Krzysztof Janczar Bolesław Kazuń od 2010
Małgorzata Sadowska Henryka Kazuń od 2011
Konrad Darocha Miłosz Kazuń od 2011
Ewa Drzymała Ewa Godlewska od 2011
Aldona Orman Barbara Milecka 1997–2004, od 2012
Marcin Kwaśny Rafał Woźniacki od 2012
Michał Lesień Janusz Sokołowski od 2012
Krzysztof Tyniec Krzysztof Bąk od 2012
Magdalena Wójcik Beata Borecka (#2) od 2013
Dorota Kamińska Jadwiga Dębińska-Lubicz od 2013
Karolina Jóźwiak Hanna Balicka 2008–2010, od 2013
Justyna Sieńczyłło Bogna Jakubowska 1998–2001, 2005, 2007–2011, od 2013
Magdalena Górska Sandra Stec (#1) 1998–2000, od 2014
Anna Matysiak Anna Ramona Szymańska od 2014
Grzegorz Wons Leopold Kwapisz od 2014
Katarzyna Skolimowska Leokadia Kwapisz od 2014
Marek Kossakowski Daniel Ross (#2) od 2015
Martyna Kowalik Kamila Chojnicka (#2) od 2015
Monika Dryl Urszula Kwapisz od 2015
Natalia Rewieńska Paulina Jeżewska od 2015
Marcin Kołaczkowski Kornel „Korbas” Nowik 2012–2013, od 2016
Maciej Makowski Andrzej Górzyński od 2016
Marcin Błaszak Brajan Cebula od 2016
Bartosz Waga Borys „Polak” Ostrowski od 2016
Sławomir Grzymkowski Witold Koziełło od 2016
Czesław Bogdański Bronisław od 2016
Aleksandra Woźniak Zyta Chojnicka (#2) od 2017
Krzysztof Wróblewski Edward Tyczyński (#2) od 2017
Ewa Kania Zofia Borecka 1998–2002, 2005–2012, 2015, od 2017
Anna Janik Dominika Torman od 2017
Joanna Pałucka Lucyna Czerska 2009–2014, od 2017
Natalia Antoszczak Martyna Czerska 2009–2015, od 2017
Mariusz Daszczyński Maciej Ostrowski od 2017
Karolina Kominek Ilona Muszyńska od 2017
Artur Dziurman Leszek Jakubowski 1999–2001, 2007–2016, od 2018
Jacek Zawada Tomasz od 2018
Magdalena Jadowska Patrycja od 2018
Gabriela Całun Klaudia Kot od 2018
Sawa Fałkowska Milda Pietkiewicz od 2018
Diana Kadłubowska Iwona Surmacz 2000–2003, od 2018
Zbigniew Suszyński Igor Rutka 2011–2016, od 2018
Marcin Troński Bogdan Sawicki 1998–2007, 2009–2016, od 2018
Joanna Kurowska Lutosława Hermanowicz 2014–2015, od 2018
Agnieszka Baranowska Dżesika Cebula od 2018
Ewa Pająk Muszyńska od 2018
Jakub Wons Robert Cieszyński od 2018
Kinga Krasuska Emilia Ostrowska od 2018
Andżelika Piechowiak Sylwia Czerniszewska od 2019
Mateusz Lisiecki Czesław od 2019
Cezary Żak Józef Sobolewicz 1997–2002, od 2019
Emilian Kamiński Tomasz Jakubowski 1997–2006, od 2019
Antoni Królikowski Błażej Popielak (#2) od 2019
Łukasz Choroń Kacper Kalicki od 2019
Wojciech Wysocki Andrzej Marczyński 1998–2004, 2010–2011, 2013, od 2019
Maria Winiarska Alicja Sarna 1998–2015, od 2019
Ryszard Kluge Gwidon Sarna 2013–2015, od 2019
Tomasz Błasiak Mateusz Marczyński (#2) od 2019
Milena Suszyńska Sylwia Marczyńska (#2) od 2019
Dariusz Toczek Jan Kalicki od 2019
Aleksandra Niżyńska Ula 1999–2008, od 2019
Karolina Muszalak matka Ramony (#2) od 2019
Marcin Kaleta Marek od 2019
Jacek Kopczyński Cezary Kędzierski 1997–2008, od 2019
Izabella Bukowska Weronika Kędzierska 1997–2008, od 2019
Jacek Knap Marcin Kędzierski od 2019
Sybilla Rostek Renata Grajewska (#2) od 2019

Niewystępująca[edytuj | edytuj kod]

Aktor Rola Okres występowania
Marcin Sosnowski Wojciech Nawrot 1997
Rafał Żabiński Walusiak 1997
Paweł Chochlew dziennikarz 1997
Karol Strasburger Marek Wagner 1997–1998
Izabela Kuna Ewa Kowalik 1997–1998
Małgorzata Biniek Teresa Drabik 1997–1998
Janusz Onufrowicz Henryk Surmiej 1997–1998
Halina Bednarz opiekunka 1997–1998
Leon Niemczyk Horst Bednorz 1997–1998
Mirosław Siedler Ireneusz Walczak 1997–1998
Halina Dobrowolska Maria Lubicz 1997–1999
Olivia Sivelli Bożena Lubicz (#1) 1997–1999
Barbara Majewska rejestratorka 1998–1999
Grzegorz Kulikowski szef 1998–1999
Elżbieta Kijowska pielęgniarka 1997–1999
Izabela Dąbrowska bufetowa 1998–1999
Tomasz Zięcik Gruby 1997–1999
Katarzyna Bargiełowska sędzia 1997–1999
Michał Jarmicki monter 1999
Jolanta Grusznic Brytowa 1999
Włodzimierz Izbak Lodziarz 1998–1999
Ewa Szawłowska Marta Michalska 1997–1999
Jan Monczka Adam Szulc 1998–1999
Ewa Gawryluk Lidia Szulc 1998–1999
Sylwester Maciejewski właściciel mieszkania 1997–1999
Hanna Polk policjantka 1997–1999
Piotr Nowak kandydat 1998–1999
Tomasz Budyta pedagog 1997–1999
Renata Berger Kostecka 1997–1999
Jan Kobuszewski fotograf 1997–1999
Rafał Królikowski Janusz Sowiński 1997–1999
Norbert Rakowski Marian Lesiewicz 1997–1999
Arkadiusz Detmer pacjent 1998–1999
Rafał Cieszyński Marcin 1997–1998, 2000
Tomasz Gęsikowski pracownik banku 1997–2000
Małgorzata Drozd Irena Lasek 1997–2000
Wiktor Zborowski Karol Malik 1997–2000
Mateusz Damięcki Mateusz Marczyński (#1) 2000
Kazimierz Mazur hydraulik 2000
Małgorzata Prażmowska sąsiadka 1999–2000
Krzysztof Szczerbiński Mateusz 1997–2000
Janusz Bukowski Janusz 1998–2000
Adam Biedrzycki Winter 1997–2000
Edyta Łukaszewicz-Lisowska ekspedientka 1998–2000
Jacek Braciak Alik 1997–2000
Kamila Sammler matka Uli 1997–2000
Monika Niemczyk Teresa Mazur 1999–2000
Piotr Warszawski Zakrzewski 1999–2000
Michał Breitenwald klient 1997–2000
Stanisław Brudny ojciec Barbary i Bogny 1998–2000
Elżbieta Jarosik lokatorka bloku 1999–2001
Jan Hencz sędzia 1997–2001
Mariusz Pilawski Marian Kwach 1999–2001
Zdzisław Rychter taksówkarz 1998–2001
Tatiana Sosna-Sarno Wirowska 1999–2001
Mirosław Zbrojewicz Kamil Kozyra 1998–2001
Marta Klubowicz Irena Kowalska 1999–2001
Lech Łotocki ojciec dziewczyny 1997–2001
Jan Krzysztof Szczygieł inkasent z gazowni 1997–2001
Paulina Kinaszewska klientka 1998–2001
Maria Klejdysz-Bąk klientka 1997–2001
Sławomira Łozińska matka Marty 1997–2001
Piotr Pręgowski Mirosław Zagrosik 1997–2001
Adrianna Biedrzyńska Nina Stec 1998–2001
Katarzyna Łaniewska Helena Małek 1997–2001
Adam Bauman Andrzej Ruczaj 1998–2001
Jowita Miondlikowska policjantka 1997–2001
Dariusz Kordek Robert Malisz 1997–2001
Dariusz Wnuk kolega Michała 1998–2002
Robert Kudelski Grzegorz 1997–2002
Robert Wabich Mieczysław 1997–2002
Małgorzata Obłój żona Mieczysława 1998–2002
Rafał Malinowski Robert Męcik 1997–2002
Andrzej Szopa urzędnik USC 1997–2002
Artur Sokołowski prezes 1997–2002
Agnieszka Mandat Teresa Wójcik 1997–2002
Anna Mamczur Anna Nowacka 1997–2002
Jerzy Próchnicki działacz TPK 1997–2002
Grażyna Wolszczak Szafrańska 1998–2002
Ewa Florczak Wanda Łuczak-Kozielska 1997–2002
Katarzyna Żak Danuta Kwiatkowska 1999–2002
Julian Mere Zenon Kwiatkowski 1999–2002
Stanisław Penksyk Janiak 1999–2002
Jan Mayzel Białkowski 1997–2002
Przemysław Sadowski Łukasz Kobielski 2001–2002
Hanna Stankówna Agata Wiśnicka 1997–2003
Grzegorz Miśtal Adam Horecki 1998–2003
Stefan Popkowski Stefan Napiórkowski 2001–2003
Agata Kulesza urzędniczka 1997–2003
Kamil Krawczykowski Sebastian 2001–2003
Andrzej Grąziewicz adwokat 1997–2003
Stanisław Brejdygant Janusz Zamojdowski 1997–2003
Marcin Chochlew Mrówczyński 1997–2003
Aleksander Mikołajczak Dariusz Kuczera 1997–2003
Jan Wieczorkowski Michał Chojnicki (#1) 1997–2004
Katarzyna Glinka Dominika Szulc 2002–2004
Olga Kalicka szkolna koleżanka Oli 2001–2004
Marek Bogucki prawnik 2001–2004
Monika Krzywkowska klientka butiku 1997–2004
Joanna Benda Majka Barcz 1997–2004
Mirosław Oczkoś lekarz 1997–2004
Ewa Bakalarska Jadwiga Kazura 2002–2004
Piotr Grabowski Olaf 2002–2004
Krystyna Kołodziejczyk-Szyszko Władzia 1998–2004
Piotr Wiszniowski Kazimierz Czuma 1997–2004
Lech Dyblik brat Skupińskiej 1997–2004
Mikołaj Krawczyk Tomasz Góra 2001–2004
Jan Kozaczuk Gucio 1997–2005
Leon Charewicz przedstawiciel 1997–2005
Paweł Tucholski Remigiusz Cieciura 1997–2005
Janusz Hamerszmit biegły 2005
Piotr Mostafa Mikołaj Vujkovic 2003–2005
Bogdan Brzyski dostawca leków 1999–2005
Anna Ciepielewska Janina Kochańska-Ziętecka 1997–2006
Joanna Jabłczyńska Sylwia Marczyńska (#1) 1999–2006
Patrycja Hurlak Majka Podolska 2004–2006
Emil Leniec Piotr Podolski 2004–2006
Sławomir Holland kurator sądowy 2004–2006
Maciej Kujawski ojciec Justyny 1997–2006
Teresa Lipowska Helena Frątczak 1997–2006
Tomasz Olejarczyk Robert Łojewski 1999–2006
Antoni Pawlicki student 2006
Katarzyna Zielińska Natalia Turska 2005–2006
Maciej Dancewicz Tomasz Turski 2005–2006
Robert Czebotar Marek Borecki 2005–2006
Zygmunt Kęstowicz Władysław Lubicz 1997–2007
Jerzy Zelnik Krzysztof Malicki 1997–1999, 2001–2002, 2005–2007
Piotr Zelt dziennikarz 1998–2007
Witold Dębicki prezes 1998–2007
Stefan Friedmann Jan Kłosiński 1998–2007
Anna Iberszer Zuzanna Petersen 2005–2007
Grzegorz Wolf Stefan 2004–2007
Katarzyna Stanisławska Ewa Tomicka 2006–2007
Beata Chruścińska Weronika Wolicka 2005–2007
Ryszard Radwański dziennikarz 1997–2007
Elżbieta Słoboda mama Adama 1997–2007
Zacharjasz Muszyński kibol 2006–2007
Witold Bieliński Wiesław Kosikowski 2001–2007
Przemysław Cypryański Kostek 2003–2007
Joanna Brodzik Renata Grajewska (#1) 1998–2007
Jerzy Bończak Kazimierz Piasecki 2001–2007
Edward Kazura 2002–2007
Aleksander Trąbczyński Barkowski 2004–2007
Małgorzata Lewińska Martyna 1997–2007
Jakub Tolak Daniel Ross (#1) 1998–2008
Łukasz Dziemidok Adam Konecki 2007–2008
Aleksandra Niżyńska Ula 1999–2008
Zygmunt Malanowicz kamieniarz 1997–2008
Ryszard Jabłoński Stasio 1997–2008
Marek Kocot technik 2003–2008
Dariusz Błażejewski właściciel autokomisu 2003–2004, 2008
Krzysztof Zakrzewski sędzia 2006–2008
Anna Janocha koleżanka Oli 2003–2008
Radosław Garncarek policjant 2007–2008
Joanna Pach-Żbikowska asystentka 2006–2008
Maciej Wilewski Alek 2007–2008
Jarosław Jakimowicz Jakub Bułatowicz 2007–2008
Ewa Serwa Matylda Szczęśniak 2002–2008
Barbara Szcześniak Malina Marczak 2007–2008
Agata Rzeszewska Magdalena Rafalska 1997–1998, 2001, 2008
Katarzyna Taracińska Wiesława Rychter 1997–1998, 2001–2008
Wojciech Medyński Grzegorz 2008
Aleksandra Bednarz Adrianna Drzewiecka 2008
Michał Milowicz kierowca 1997–2008
Brygida Turowska nauczycielka 1997–2009
Katarzyna Łukaszyńska Wanda Czerska 1998–2009
Tomasz Preniasz-Struś pracownik banku 1997–2009
Beata Olga Kowalska Viola Pastuszko 1999–2009
Aniceta Raczek-Ochnicka pracownica 1997–2009
Andrzej Niemirski Waldemar 1997–2009
Anna Mozolanka ginekolog 2003–2009
Anna Apostolakis sprzątaczka 1999–2009
Ewa Andruszkiewicz Alicja 2001–2009
Aleksandra Ciejek pielęgniarka 1997–2009
Magdalena Kuta wychowawczyni 1997–2009
Jacek Kawalec Marcel 1999–2009
Paweł Okraska Jonasz Lisiecki 2002–2009
Ewa Leśniak Irena Nowak 2007–2009
Maciej Skuratowicz Szymon Blizna 2008–2009
Joanna Moro Patrycja Wolska 2008–2009
Marek Probosz Cezary Smosarski 2008–2009
Mateusz Bondu Karol 2008–2009
Katarzyna Olasz Jaga 2008–2009
Anna Wendzikowska Kaja Skipińska 2008–2009
Monika Andrzejewska Justyna 2008–2009
Stefan Knothe Stanisław Michalski 2009
Magdalena Margulewicz Sandra Stec (#2) 2002–2004, 2007–2009
Andrzej Butruk Konrad Michta 1999–2001, 2008–2009
Elżbieta Panas Jolanta Tomczak 1999–2010
Bogdan Misiewicz neurolog 1997–2010
Katarzyna Dąbrowska pracownica banku 2003–2010
Maria Mamona Jadwiga Gruszczenka 2006–2010
Liliana Okowity Elżbieta Kulesza 1997–2010
Tomasz Piątkowski znajomy Leokadii 2008–2010
Olga Borys Leokadia 2008–2010
Marcin Grzymowicz Przemysław Kunysz 2009–2010
Aleksandra Listwan Pola Sochacka 2008–2010
Karina Kunkiewicz Edyta Przybysz 2007–2010
Aleksander Podolak Andrzej Przybysz 1997–2010
Dariusz Wieteska Hans Klosecki 2010
Magdalena Cwenówna Lidia Bogucka 2010
Magdalena Celówna Danuta 2010
Monika Pęconek Miłka 2010
Łukasz Węgrzynowski Karol Pączkowski 2010
Joanna Gajór Łucja Szwed 2010
Andrzej Deskur Stefan Kalęba 2010
Joanna Budniok-Feliks Joanna Kuczyńska 2001–2010
Waldemar Błaszczyk Mateusz Wielicki 2004–2010
Katarzyna Kwiatkowska Łucja Chomicz 1999–2010
Olin Gutowski goniec 2007–2010
Andżelika Piechowiak Jolanta 2002–2010
Agnieszka Wosińska Dorota Lubicz 1997–2009, 2011
Dorota Naruszewicz Beata Borecka (#1) 1997–2011
Łukasz Matecki kelner 2008–2011
Barbara Kurdej-Szatan Anita Sochacka 2011
Bartłomiej Krat psychoterapeuta 2010–2011
Jakub Mróz Rafał Lindner 2011
Hanna Bieniuszewicz Krystyna Piątkowska 2009–2011
Lude Reno Denis Burkino 2011
Magdalena Kwapis żona Denisa 2011
Joanna Kupińska Donata Słomka 2007–2011
Piotr Rzymyszkiewicz Tomasz Palczewski 2011
Piotr Bąk Andrzej 2010–2011
Jagoda Stach Karolina Rafalska 1997–2001, 2003, 2006–2007, 2009–2011
Maja Barełkowska Barbara (siostra Bogny) 2000–2011
Monika Jóźwik Magdalena Ławecka 2008–2011
Stanisław Banasiuk Andrzej Kuczyński 2001–2011
Piotr Kieraga Taksówkarz 2008, 2011
Piotr Cyrwus Ryszard Lubicz 1997–2012
Ireneusz Dydliński pacjent 2012
Ryszard Szadaj pacjent 2012
Paweł Ławrynowicz mężczyzna chory na AIDS 2002–2012
Karolina Porcari kelnerka 2008–2012
Michał Piela Tadeusz 2004–2012
Tomasz Oświeciński oficer CBŚ 2010–2012
Sylwia Nowiczewska urzędniczka 1997–2012
Maciej Mikołajczyk uczestnik wykładu 2006–2012
Piotr Miazga Karol 1997–2012
Jarosław Domin Pietras 2000–2012
Dariusz Biskupski Adam Lenart 1997–2012
Aleksandra Betańska Weronika Łoś 2008–2012
Anna Dereszowska Marysia 2007–2012
Norbert Kaczorowski Maciej Brzozowski 2008–2012
Beata Łuczak Helena 2010–2012
Paweł Ciołkosz agent 2007–2012
Dominik Bąk Krzysztof 2006–2012
Dariusz Wiktorowicz policjant 2006–2012
Marek Włodarczyk Marek Witkowski 2010–2012
Kinga Głogowska Weronika Witkowska 2010–2012
Mariusz Zaniewski Miron Lipski 2005–2012
Cezary Morawski Maksymilian Bogucki 2010–2012
Anna Adamska Jagoda Misiak 2011–2012
Sylwia Gliwa Maria Graczyk 2011–2012
Krzysztof Banaszyk Robert Kalicki 2011–2012
Roman Szafrański Leszek Tołoczko 2005–2012
Mariusz Luszowski Waldemar Paculak 2001–2003, 2005–2012
Agata Stawarz Joanna Kwarc 2009–2012
Julia Vitsko Kaja 2011–2012
Grażyna Rogowska Marta Szopińska 2011–2012
Jacek Ryś Max Karos 2012
Danuta Kowalska Danuta Bukowska 2011–2012
Gabriela Oberbek Anita Sochacka 2010–2012
Wojciech Kuliński dziennikarz 1997–2012
Agnieszka Kotulanka Krystyna Lubicz 1997–2013
Rafał Zawierucha Marek 2007–2013
Zbigniew Konopka Jerzy Gorzelski 1997–2013
Agnieszka Kotlarska Marysia Kowalczyk 1998–2002, 2013
Marek Richter Mirek 2012–2013
Dariusz Siastacz Grzegorz Kowal 2013
Agnieszka Kawiorska Aneta 2013
Jerzy Kamas Stefan Ziętecki 1997–2013
Alicja Borkowska macocha 1999–2013
Kinga Ciesielska pracownica Izby Wytrzeźwień 1997–2013
Agata Załęcka Maja Nowak-Larson 2008–2013
Adam Szyszkowski laryngolog 1997–2013
Filip Wałcerz Sylwester Karlicki 2011–2013
Aleksandar Milićević Marcin 2013
Anita Jancia pacjentka 2009–2013
Ada Fijał Karolina Czerwiecka 2008–2013
Maciej Chorzelski Błażej Popielak (#1) 2004–2013
Zbigniew Kozłowski Jan Kozłowski 1997–2014
Beata Fido Kownacka 1997–2014
Monika Pikuła prokotolantka 2001–2014
Wenanty Nosul William Scott 2005–2014
Marta Chyczewska studentka 2010–2014
Katarzyna Bernaś pracownica firmy 2010–2014
Piotr Bąk Andrzej 2000–2014
Julia Wieniawa Pati 2014
Wojciech Dąbrowski Joachim Bendel 2013–2014
Marcin Janos Krawczyk Sebastian Samborski 2002–2003, 2014
Edyta Jungowska Małgorzata Antoniak 2010–2014
Grażyna Strachota Łucja Nowik 2012–2014
Aleksandra Nieśpielak Miranda 2013–2014
Bartłomiej Myca Michał „Łysol” 2014
Elżbieta Jędrzejewska pielęgniarka 1997–2014
Michał Chorosiński Jakub Zadrożny 2014
Grzegorz Kowalczyk Tadeusz Miklasiński 2014
Przemysław Puchała chłopak 2012–2015
Kuba Dyniewicz szkolny kolega Pawełka 2015
Sawa Fałkowska Sława Kozik 2013–2015
Wojciech Czerwiński mężczyzna 2014–2015
Artur Łodyga Munio 1997–2015
Krystyna Rutkowska-Ulewicz Wiesława Kwarc 1997–2015
Wojciech Billip policjant 2011–2015
Michał Kula Zygmunt Piątkowski 2009–2011, 2013, 2015
Kacper Matula student 2014–2015
Anna Wojton Mariola Kaczorek-Deptuła 2008–2015
Andrzej Precigs Julian Deptuła 2000–2015
Paweł Audykowski Tomasz Rozłucki 2013–2015
Dorota Lanton Julia Skirgiełło 2001–2006, 2012–2015
Mirosław Pisarek Artur Kosicki 2012, 2015
Marek Frąckowiak Marek Zwoleń 2014–2015
Maks Zdybicki Tomasz Chwościk 2014–2015
Michalina Robakiewicz Kamila Chojnicka (#1) 2003–2015
Karolina Rosińska Małgorzata 2015
Monika Markiewicz Ewelina Kuszyńska 2015
Jolanta Mrotek Arleta Halszka Kosicka 2002–2005, 2009, 2012–2015
Ewa Szykulska Milena Furtecka 2012–2015
Katarzyna Ucherska Julia Nowik 2012–2013, 2015
Hubert Zduniak Robert Kuszyński 2015
Sylwia Wysocka Alina Rogowska 2006–2007, 2015
Jolanta Gogolewska Ludwika Bajuga 2014–2015
Izabela Zwierzyńska Izabela 2015
Joanna Mądry wychowawczyni 2013–2015
Sławomir Doliniec Kostek Rosiak 2013–2015
Piotr B. Dąbrowski Jan Blument 2013–2015
Wojciech Raszewski Piotr Wilk 2015
Grzegorz Kucias sąsiad 2015–2016
Krzysztof Stawowy Zygmunt Piątkowski 2014–2016
Przymysław Kapsa Krystian 2014–2016
Jarosław Witaszczyk dyrektor Domu Dziecka 2015–2016
Krzysztof Chudzicki pracownik banku 2013–2016
Maciej Gisman Aleksander Mazur 2015–2016
Mateusz Grydlik dziennikarz 2009–2016
Daniel Olbrychski Arkadiusz Nowik 2012–2016
Konrad Marszałek Lucjan Szymczak 2015–2016
Teresa Gałczyńska Teresa Mędrzak 2013–2016
Jadwiga Gryn Chmielewska 2004–2016
Tomasz Kozłowicz Wojciech Słowik 1997–2006, 2016
Joanna Niemirska Manuela Kaliniak 2016
Beata Kacprzyk matka Ramony (#1) 2016
Urszula Zawadzka-Wieteska Aldona 2016
Dariusz Jakubowski Romuald Stec 1998–2001, 2016
Bartłomiej Nowosielski Piotr Bogucki 2014–2016
Mateusz Kwiatkowski Dominik Zalewski 2014–2016
Aleksander Sosiński Adam Mackiewicz 2015–2016
Justyna Gugała przyjaciółka Bogny 2010–2017
Edyta Herbuś Marta Orłowska 2010–2017
Hubert Wróblewski tłumacz 2012–2017
Robert Buczyński instruktor 2016–2017
Zbigniew Borek Maciej Gniadowski 1997–2017
Jasper Sołtysiewicz rowerzysta 2015–2017
Michał Kruk Karol Wysocki 2003–2017
Paulina Janczak dziewczyna 2015–2017
Eliza Borowska Weronika 2001–2017
Michał Wielewicki Marek 2016–2017
Konrad Marszałek Lucjan Szymczak 2015–2017
Maja Kwaśny szkolna koleżanka 2014–2017
Wojciech Stolorz barman 2011–2017
Joanna Majstrak Paulina Bocianowska 2009–2017
Maciej Gąsiorek dyrektor 1997–2017
Kacper Anuszewski Sadowski 2015–2017
Daria Brudnias Anna 2015–2017
Patrycja Potyralska Magda 2016–2017
Monika Mrozowska Natalia Blum 2017
Dorota Gorjainow Diana Balicka 2017
Maria Niklińska Agata Wilczyńska 1998–2002, 2010–2017
Magdalena Stam Zyta Chojnicka (#1) 2009–2017
Krzysztof Kalczyński Edward Tyczyński (#1) 2009–2017
Zinaida Zagner-Jakimiec Kazimiera Derecka 2011–2012, 2015–2017
Maria Gładkowska Wanda 2013–2017
Krystian Modzelewski Wacław Bajuga 2013–2017
Jerzy Molga Wiesław Orzeszko 2012–2017
Mateusz Baran dziennikarz 2016–2017
Waldemar Czyszak Romuald Gorajczyk 2012–2017
Andrzej Hausner prezes telewizji kablowej 2011–2017
Roman Frankl Stiepan Vujkovič 2001, 2003–2004, 2007–2009, 2011–2012, 2014–2015, 2017
Anna Kękuś szefowa 1997–2018
Ryszard Dreger Arkadiusz Maciejak 1997–2018
Jarosław Gruda mężczyzna 1998–2018
Kazimiera Utrata Stanisława Dorobczuk 2000–2018
Krzysztof Stawowy Zygmunt Piątkowski (#2) 2015–2016, 2018
Monika Chrząstowska Wanda Wojtasik 2018
Mieczysław Kadłubowski Zbigniew Kociołek 2018
Maciej Zacharzewski Roman Prądzyński 2015–2018
Andrzej Baranowski lekarz 2017–2018
Zofia Merle Stefania Wróbel-Malec 1998–2013, 2018
Sebastian Domagała Jakub Grzesiak 2016–2018
Wincenty Grabarczyk Jeremiasz Bałucki 2005–2018
Vova Makovskyi Bruno 2017–2018
Wojciech Paszkowski Stanisław Kowalik 1997–2000, 2017–2018
Michał Siudek Jarosław 2018
Józef Hamkało ksiądz 2016–2018
Marcin Skoczylas Mike Harmes 2016–2018
Marta Król Katarzyna Kolecka 2009–2010, 2013–2018
Agata Piotrowska-Mastalerz Jadwiga Rosiak 2013–2018
Mateusz Dackiewicz Krzysiek 2017–2018
Katarzyna Pierścionek Roma 2012–2018
Bartosz Martyna „Czakra” 2017–2018
Andrzej Pieńko Łukasz 2017–2019

Odtwórcy ról dziecięcych[edytuj | edytuj kod]

Obecni[edytuj | edytuj kod]

Odtwórcy Rola Status
Suzanna von Nathusius Małgorzata Borecka od 2004
Amelia Malesa Zofia Lubicz od 2007
Zuzanna Sokólska Zuzanna Ruczaj od 2007
Ignacy Sokólski Jerzy Jakubowski od 2009
Filip Turkiewicz Antoni Chojnicki (#6) od 2011
Jan Oskroba Władysław Chojnicki (#6) od 2012
Antoni Sokólski Pedro Morillo od 2012
Julian Peciak Paweł Ignacy Lubicz (#2) od 2013
Filip Pilarski Stefan Chojnicki (#2) od 2016
Marta Rostkowska Anna Kurzawska (#2) od 2016
Iga Naklicka Maria Piątkowska od 2016
Natalia Kasprzykowska Alicja Kazuń od 2016
Adam Skalik Stanisław Jeżewski(#2) od 2018
Antoni Ziółkowski Teofil Koziełło od 2018
Pola Zduńczyk Agata Borecka (#2) od 2018

Dawni[edytuj | edytuj kod]

Odtwórcy Rola Status
Kacper Jędrzejewski Antoni Chojnicki (#1) 2001–2003
Marcin Jędrzejewski Władysław Chojnicki (#1) 2001–2003
J. Piątek Antoni Chojnicki (#2) 2003
M. Knappe Władysław Chojnicki (#2) 2003
Paweł Chrobak Władysław Chojnicki (#3) 2004–2006
H. Wielgus Antoni Chojnicki (#4) 2006
Michelle von Nathusius Marylka Popielak 2004–2006
M. Górczyński Antoni Chojnicki (#3) 2003–2007
Paweł Filipek Władysław Chojnicki (#4) 2006–2008
Michał Szczepanik Antoni Chojnicki (#5) 2007–2011
Jakub Szczepanik Władysław Chojnicki (#5) 2007–2012
Szymon Kanownik Paweł Ignacy Lubicz (#1) 2003–2013
Kaja Zofia Żuchowska Anna Kurzawska (#1) 2008–2016
Janusz Jakubczak Stefan Chojnicki (#1) 2012–2016
Franciszek Lasota Agata Borecka (#1) 2017
Hannah Khadir Shilla 2016–2017

Występy specjalne[edytuj | edytuj kod]

Imię i nazwisko Status
Jacek Cygan 1997
Jolanta Fajkowska 1997
Marek Kondrat 1997
Maciej Orłoś 1997
Tomasz Kammel 1998
Jerzy Owsiak 1999
Magdalena Olszewska 1999
Maryla Rodowicz 1999
Janusz Józefowicz 1999
Zbigniew Wodecki 2002
Andrzej Grabowski 2002
Cezary Pazura 2002
Dariusz Szpakowski 2002
Paweł Pochwała 2011
Wojciech Pijanowski 2015
Krzysztof Marzec 2017

Spis serii[edytuj | edytuj kod]

Seria Okres emisji Odcinki Premiera serii Finał serii Pora emisji
Pilotażowa 1997 1–3 (3) 16 czerwca 1997 18 czerwca 1997 poniedziałek–środa 17.25
1 1997/1998 1–111 (111) 22 września 1997 16 czerwca 1998
2 1998/1999 112–238 (125) 7 września 1998 23 czerwca 1999
3 1999/2000 239–363 (125) 6 września 1999 21 czerwca 2000
4 2000/2001 364–485 (122) 4 września 2000 13 czerwca 2001 poniedziałek–środa 17.30
5 2001/2002 486–608 (123) 3 września 2001 12 czerwca 2002
6 2002/2003 609–728 (120) 2 września 2002 11 czerwca 2003
7 2003/2004 729–842 (114) 15 września 2003 2 czerwca 2004
8 2004/2005 843–964 (122) 6 września 2004 22 czerwca 2005 poniedziałek–środa 18.30
9 2005/2006 965–1124 (160) 5 września 2005 22 czerwca 2006 poniedziałek–czwartek 17.35
10 2006/2007 1125–1292 (168) 4 września 2006 21 czerwca 2007
11 2007/2008 1293–1502 (210) 3 września 2007 20 czerwca 2008 poniedziałek–piątek 17.35
12 2008/2009 1503–1713 (211) 1 września 2008 19 czerwca 2009
13 2009/2010 1714–1912 (199) 31 sierpnia 2009 4 czerwca 2010
14 2010/2011 1913–2112 (200) 6 września 2010 10 czerwca 2011
15 2011/2012 2113–2311 (199) 5 września 2011 7 czerwca 2012 poniedziałek–piątek 17.55
16 2012/2013 2312–2455 (144) 3 września 2012 30 maja 2013 poniedziałek–piątek 17.55 (do 21 września 2012)
poniedziałek–czwartek 17.55 (od 24 września 2012)
17 2013/2014 2456–2597 (142) 2 września 2013 29 maja 2014 poniedziałek–czwartek 17.55
18 2014/2015 2598–2776 (179) 1 września 2014 12 czerwca 2015 poniedziałek–czwartek 17.55 (do 2 października 2014)
poniedziałek–piątek 17.55 (od 6 października 2014)
19 2015/2016 2777–2961 (185) 31 sierpnia 2015 10 czerwca 2016 poniedziałek–piątek 17.55
20 2016/2017 2962–3146 (185) 29 sierpnia 2016 9 czerwca 2017
21 2017/2018 3147–3322 (176) 28 sierpnia 2017 7 czerwca 2018 poniedziałek–piątek 18.00 (do 23 lutego 2018)
poniedziałek–czwartek 18.00 (wiosna 2018)
22 2018/2019 3323–3507 (185) 3 września 2018 7 czerwca 2019 poniedziałek–piątek 18.00
23 2019/2020 od 3508 (?) 9 września 2019[4]

Czołówka i sekwencja końcowa[edytuj | edytuj kod]

 • Pierwsza czołówka serialu była emitowana tylko w odcinkach pilotażowych (1–3). Zawierała odcień szarości i beżu, na ekranie pokazywały się zdjęcia bohaterów podpisane czerwoną czcionką. W czołówce tej wystąpiła niedoszła odtwórczyni roli zakonnicy Doroty, Jolanta Fraszyńska. W czołówce pojawiają się fragmenty z pierwszych odcinków (min. cztery z 1 odcinka) zamienione na brązowo. W czołówce występują postacie (w planszach): Maria, Władysław, Paweł, Krystyna, Ola i Agnieszka, Elżbieta, Jerzy, Beata i Michał (Pierwsza plansza była w odcinkach 1–890, druga w odcinkach 891–1999), Monika, Ryszard, Grażyna, Dorota. Jedyną konieczną zmianę wymusiła zmiana aktora, grającego Michała Chojnickiego – od 891 odcinka (z 27 grudnia 2004) w czołówce pojawiła się nowa plansza z Beatą i Michałem.
 • Wraz z 2000 odcinkiem (5 stycznia 2011), serial zyskał nową czołówkę, w której wymienieni są: Paweł, Krystyna, Elżbieta, Jerzy, Monika, Ryszard (zmarł w odcinku 2235, zaś plansza zniknęła w odcinku 2334) i Grażyna (z poprzedniej czołówki zabrakło: Marii, Władysława, Beaty, Michała, Oli, Agnieszki, Doroty). Wszyscy pozostali główni bohaterowie (a także mniej ważne postacie) pojawiają się w tle w licznych fragmentach odcinków.
 • Wraz z 2598 odcinkiem czołówka została odświeżona. Za tło posłużyło ujęcie Sadyby. Z czołówki zniknęła Krystyna, a pojawiła się plansza z Bożenką, Olą i Agnieszką. Od tego odcinka Klan jest emitowany w technologii HD.

Od początku emisji motywem muzycznym czołówki jest piosenka „Życie jest nowelą” (jedna zwrotka i refren) w wykonaniu Ryszarda Rynkowskiego. Nowe aranżacje pojawiły się: 6 września 2010 (od odcinka 1913), 4 października 2010 (od odcinka 1933) i 27 października 2010 (od odcinka 1950). Pierwsza aranżacja w czołówce była od 1 odcinka do 1912, ale w odcinkach 1949 i 1951 powróciła.

Sekwencja końcowa, z wyjątkiem 3 pierwszych, pilotowych odcinków (Napisy były w szarym tle), od początku emisji kończyła się stopklatką, a muzycznie zdobiła ją piosenka „Życie jest nowelą”, obejmująca dwie zwrotki. Wyjątkiem były odcinki 111, 389, 728, gdy stopklatka pojawiała się już w trakcie piosenki i napisów końcowych, lub nie było jej przez całą sekwencję (jak w odcinku 389). W odcinkach 534, 657 i 773 emitowanych w Wigilie w latach 2001, 2002, 2003 zamiast piosenki pojawiła się melodia kolędy, którą w finałowej scenie odcinków śpiewała rodzina Lubiczów, albo temat rodzinny w wersji świątecznej. Od odcinka 1031 (2 stycznia 2006) przyspieszono emisję sekwencji i skrócono piosenkę ograniczając ją do jednej zwrotki. Od odcinka 1106 (z 22 maja 2006) formuła uległa zmianie: zamiast stopklatki pojawia się zwiastun następnego odcinka. Napisy zostały zmniejszone i przesunięte na lewą część ekranu, a całość zdobi tylko melodia piosenki. Zwiastun nie pojawia się jedynie w odcinkach zamykających serię, kiedy zastępuje go stopklatka. W odcinkach bożonarodzeniowych lub sylwestrowych melodia piosenki tytułowej jest niekiedy zastępowana motywem świątecznym.

Klan poza Polską[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Stan na 7 czerwca 2019 r.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Telekamery Tele Tygodnia 1999 (pol.). telekamery.pl. [dostęp 2018-01-15].
 2. Telekamery Tele Tygodnia 2000 (pol.). telekamery.pl. [dostęp 2018-01-15].
 3. „Klan”: Krystyna nie wróci z Bostonu (pol.). swiatseriali.pl. [dostęp 2014-05-12].
 4. "M jak…": Skandaliczna decyzja TVP rozwścieczy fanów?, swiatseriali.interia.pl [dostęp 2019-08-05] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]