PwC

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
PwC
Ilustracja
Państwo  Wielka Brytania
Siedziba Londyn
Data założenia 1998 (PricewaterhouseCoopers) 1849 (Price Waterhouse) 1854 (Coopers & Lybrand)
Forma prawna różna (zależnie od kraju prowadzenia działalności)
Prezes Robert E. Moritz (PwCIL)
Zatrudnienie 208 109 (2015)
Dane finansowe
Przychody 35 400 mln USD (2015)
brak współrzędnych
Strona internetowa

PwC (skrótowiec od PricewaterhouseCoopers) – globalna sieć przedsiębiorstw świadczących usługi księgowe, audytorskie i doradcze, utworzona w 1998 w wyniku połączenia Price Waterhouse oraz Coopers&Lybrand. Składa się z formalnie niezależnych przedsiębiorstw funkcjonujących w każdym państwie działania, które zrzeszone są w przedsiębiorstwie koordynującym PriceWaterhouseCoopers International Limited (PwCIL) z siedzibą w Londynie.

Należy do tak zwanej wielkiej czwórki przedsiębiorstw zajmujących się audytem (obok Deloitte, EY i KPMG).

PwC na świecie[edytuj | edytuj kod]

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1854 roku William Cooper założył przedsiębiorstwo księgowe w Londynie, przekształcone 7 lat później w Cooper Brothers (po dołączeniu do przedsiębiorstwa braci Coopera).[potrzebny przypis]

W 1898 roku Robert H. Montgomery, William M. Lybrand, Adam A. Ross Jr. i jego brat T. Edward Ross założyli Lybrand, Ross Brothers and Montgomery w Stanach Zjednoczonych.[potrzebny przypis].

W 1957 Cooper Brothers; Lybrand, Ross Bros & Montgomery i kanadyjskie przedsiębiorstwo McDonald, Currie and Co, wspólnie przyjęły firmę Coopers&Lybrand dla międzynarodowej działalności[potrzebny przypis]. W 1973 trzy przedsiębiorstwa członkowskie z Wielkiej Brytanii, USA i Kanady zmieniły swoje firmy na Coopers & Lybrand[potrzebny przypis]

Samuel Lowell Price, księgowy, założył przedsiębiorstwo w Londynie w 1849 roku[potrzebny przypis]. W 1865 Price wszedł we współpracę z Williamem Hopkinsem Holylandem i Edwinem Waterhousem. Holyland szybko zrezygnował ze współpracy, zakładając własną działalność, a przedsiębiorstwo zmieniło firmę na Price, Waterhouse & Co. w 1874[potrzebny przypis]

Pod koniec XIX wieku, Price Waterhouse zdobywało renomę jako przedsiębiorstwo doradcze. W wyniku ożywionych stosunków handlowych między Wielką Brytanią a Stanami Zjednoczonymi, Price Waterhsouse otworzyło biuro w Nowym Jorku w 1890[potrzebny przypis].

W 1998 roku, Price Waterhouse połączył się z Cooper&Lybrand, tworząc PricewaterhouseCoopers[potrzebny przypis]

PwC w Polsce[edytuj | edytuj kod]

PwC działa w Polsce od 1990 (licząc okres działania jego poprzedników prawnych); pierwsze oddziały Coopers&Lybrand oraz Price Waterhouse powstały w Warszawie[1]. Obecnie firma ma biura w 9 polskich miastach – Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Wrocławiu, Rzeszowie i Lublinie[2].

Od 1 lipca 2009 do lipca 2014 prezesem PwC w Polsce była Olga Grygier-Siddons, która w lipcu 2014 objęła funkcję prezesa PwC w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Na stanowisku prezesa PwC Polska zastąpił ją Adam Krasoń.

Organizator konkursu „Grasz o staż” dla studentów ostatnich lat oraz absolwentów.

Siedziba PwC w Polsce, Warszawa

Usługi[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo działa w trzech głównych pionach usługowych: audyt (assurance), usługi doradcze (advisory) oraz doradztwo podatkowe (tax). W ramach trzech głównych pionów usługowych PwC Polska świadczy:

 • audyt i usługi księgowe
 • doradztwo podatkowe
 • doradztwo biznesowe
 • zarządzanie ryzykiem
 • doradztwo transakcyjne
 • kapitał ludzki[3].

Od listopada 2009 funkcjonuje kancelaria prawna PwC Legal, świadcząca usługi z zakresu doradztwa prawnego. Przedsiębiorstwo prowadzi także usługi szkoleniowe w ramach Akademii PwC[4].

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

W latach 2004–2008 pierwsze miejsce w rankingu Pracodawca Roku 2008 przeprowadzanym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów AIESEC w Polsce[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Historia firmy. PwC Polska. [dostęp 2016-07-27].
 2. Biura PwC. PricewaterhouseCoopers. [dostęp 2017-11-12].
 3. PricewaterhouseCoopers, Usługi doradcze PwC - zobacz jak możemy pomóc Twojej firmie [dostęp 2016-07-27].
 4. PricewaterhouseCoopers, PwC Academy - Dlaczego my? [dostęp 2016-07-27].
 5. Raport AIESEC z badania Pracodawca roku 2008.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]