Kamień (powiat kaliski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kamień
Państwo  Polska
Województwo wielkopolskie
Powiat kaliski
Gmina Ceków-Kolonia
Liczba ludności 1100
Strefa numeracyjna 62
Kod pocztowy 62-834
Tablice rejestracyjne PKA
SIMC 0195274
Położenie na mapie gminy Ceków-Kolonia
Mapa lokalizacyjna gminy Ceków-Kolonia
Kamień
Kamień
Położenie na mapie powiatu kaliskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu kaliskiego
Kamień
Kamień
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Kamień
Kamień
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kamień
Kamień
Ziemia51°49′20″N 18°13′50″E/51,822222 18,230556

Kamieńwieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie kaliskim, w gminie Ceków-Kolonia przy drodze Kalisz - Koło - Warszawa.

Przed rokiem 1939 w Kamieniu znajdował się majątek obejmujący, według Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego oprócz gruntów ornych, ponad 1000 hektarów lasów. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa kaliskiego. Jest siedzibą drużyny piłkarskiej "KS KAMIEŃ". Kamień liczy około 1000 mieszkańców i znajduje się w nim 7 bloków mieszkalnych. Jest tu także zespół szkół, który mieści szkołę podstawową i gimnazjum. Ponadto, w Kamieniu znajduje się oczyszczalnia ścieków, które gromadzi odpady z okolicznych miejscowości, m.in. z Kalisza, Cekowa etc. Kamień jest to jedna z nielicznych wsi, które są modernizowane. Są tu trzy sklepy (każdy w innym końcu wsi), restauracja-motel, pub oraz kościół pw. św. Mikołaja. W 2006 roku Kamień został dostosowany do norm unijnych. Poszerzono tu drogi, zbudowano sygnalizację świetlną, wybudowano parking koło kościoła.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Znajdowała się tutaj cegielnia, która produkowała cegłę i dachówkę, gorzelnia, browar, dystylarnia, fabryka wódek i likierów oraz prowadzona na wielką skalę fabryka octu następnie zostały one z rozporządzenia rządu zamknięte. Szkoła została założona przez ówczesnego właściciela Juliana Seweryna Teofila Czartkowskiego. Był tutaj kościół parafialny, zajęty w XVI w. przez protestantów, który spalił się w roku 1816r. Na jego miejsce w roku 1948 wystawił ówczesny właściciel Czartkowski kaplicę mszalną z grobowcami familijnymi, w której spoczywały zwłoki Magdaleny z Umińskich Czartkowskiej, córki Jena Nepomucena Umińskiego generała wojsk polskich. W 1271 roku odbył się w Kamieniu synod archidiecezji gnieźnieńskiej w czasie zjazdu książąt polskich. Na początku lat 90. XX wieku, zburzono kaplicę a w jej miejsce pobudowano nowy Kościół. Należy on obecnie do parafii Dębe, której proboszczem jest ks. Józef Nowacki. W 1656 roku w lasach kamieńskich miała miejsce potyczka między Szwedami a Polakami, po której pozostały w lesie ślady okopów. Podanie mówi, że w tutejszych bagnach Szwedzi zatopili skarby, rozpoczęto nawet poszukiwania tych skarbów, ale bezskutecznie. Po osuszeniu bagien, założono w ich miejsce żyzne łąki. Lasy tutejsze są bardzo dobrze utrzymane. W XV, XVI i XVII wieku Kamień należał do Zarembów. W 1912 roku założono w Kamieniu Ochotniczą Straż Pożarną.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Kamień