Kamień (powiat kaliski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kamień
Państwo  Polska
Województwo wielkopolskie
Powiat kaliski
Gmina Ceków-Kolonia
Liczba ludności 1100
Strefa numeracyjna 62
Kod pocztowy 62-834
Tablice rejestracyjne PKA
SIMC 0195274
Położenie na mapie gminy Ceków-Kolonia
Mapa lokalizacyjna gminy Ceków-Kolonia
Kamień
Kamień
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kamień
Kamień
Ziemia 51°49′20″N 18°13′50″E/51,822222 18,230556

Kamieńwieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie kaliskim, w gminie Ceków-Kolonia przy drodze Kalisz - Koło - Warszawa.

Przed rokiem 1939 w Kamieniu znajdował się majątek obejmujący, według Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego oprócz gruntów ornych, ponad 1000 hektarów lasów. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa kaliskiego. Jest siedzibą drużyny piłkarskiej "KS KAMIEŃ". Kamień liczy około 1000 mieszkańców i znajduje się w nim 7 bloków mieszkalnych. Jest tu także zespół szkół, który mieści szkołę podstawową i gimnazjum. Ponadto, w Kamieniu znajduje się oczyszczalnia ścieków, które gromadzi odpady z okolicznych miejscowości, m.in. z Kalisza, Cekowa etc. Kamień jest to jedna z nielicznych wsi, które są modernizowane. Są tu trzy sklepy (każdy w innym końcu wsi), restauracja-motel, pub oraz kościół pw. św. Mikołaja. W 2006 roku Kamień został dostosowany do norm unijnych. Poszerzono tu drogi, zbudowano sygnalizację świetlną, wybudowano parking koło kościoła.

Ciekawostki[edytuj]

Znajdowała się tutaj cegielnia, która produkowała cegłę i dachówkę, gorzelnia, browar, dystylarnia, fabryka wódek i likierów oraz prowadzona na wielką skalę fabryka octu następnie zostały one z rozporządzenia rządu zamknięte. Szkoła została założona przez ówczesnego właściciela Juliana Seweryna Teofila Czartkowskiego. Był tutaj kościół parafialny, zajęty w XVI w. przez protestantów, który spalił się w roku 1816r. Na jego miejsce w roku 1948 wystawił ówczesny właściciel Czartkowski kaplicę mszalną z grobowcami familijnymi, w której spoczywały zwłoki Magdaleny z Umińskich Czartkowskiej, córki Jena Nepomucena Umińskiego generała wojsk polskich. W 1271 roku odbył się w Kamieniu synod archidiecezji gnieźnieńskiej w czasie zjazdu książąt polskich. Na początku lat 90 ubiegłego wieku, zburzono kaplicę a w jej miejsce pobudowano nowy Kościół. Należy on obecnie do parafii Dębe, której proboszczem jest ks. Józef Nowacki. W 1656 roku w lasach kamieńskich miała miejsce potyczka między Szwedami a Polakami, po której pozostały w lesie ślady okopów. Podanie mówi, że w tutejszych bagnach Szwedzi zatopili skarby, rozpoczęto nawet poszukiwania tych skarbów, ale bezskutecznie. Po osuszeniu bagien, założono w ich miejsce żyzne łąki. Lasy tutejsze są bardzo dobrze utrzymane. W XV, XVI i XVII wieku Kamień należał do Zarembów. W 1912 roku założono w Kamieniu Ochotniczą Straż Pożarną.

Zobacz też[edytuj]

Kamień