Kamienica Artzatów we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kamienica Artzatów
Symbol zabytku nr rej. A/1609/92 z 12.02.1962[1]
Ilustracja
Kamienica Artzatów
Państwo

 Polska

Miejscowość

Wrocław

Adres

ul. Malarska 30, Wrocław

Typ budynku

kamienica

Styl architektoniczny

barok

Kondygnacje

cztery

Rozpoczęcie budowy

1690

Ważniejsze przebudowy

1887, 1904, lata 60. XX w., 2009

Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kamienica Artzatów”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kamienica Artzatów”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kamienica Artzatów”
51,112459°N 17,030420°E/51,112459 17,030420

Kamienica Artzatów (Arzatów) – barokowa kamienica przy ulicy Malarskiej we Wrocławiu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W XIV i XV wieku na działce nr 30 znajdował się jednoizbowy budynek, przebudowywany w 1470 roku oraz w połowie XVI wieku[2].

W 1690 roku, w miejsce dawnej kamienicy, wzniesiono nowy, czterokondygnacyjny, szczytowy budynek o barokowej fasadzie wraz z oficynami. Według niemieckiego konserwatora zabytków Rudolfa Steina, a za nim innych historyków, kamienica została wzniesiona dla szlacheckiej rodziny Artzatów[3]. Wojciech Brzezowski wskazuje na fakt, że w 1670 roku w rękach rodu Artzatów znajdowały się tylko dwie kamienice: jedna przy ulicy Wita Stwosza 35, późniejszy Pałac Kospothów, druga przy wrocławskim Rynku pod nr. 38[a]. Według wykazu podatkowego z 1726 roku Artzatowie nie posiadali żadnego majątku we Wrocławiu, co wg Brzezowskiego może podważać teorię o posiadaniu kamienicy przy ulicy Malarskiej[3].

Opis architektoniczny[edytuj | edytuj kod]

Obecny wygląd portalu i wejście do kawiarni

Nowa, pięcioosia kamienica liczyła cztery kondygnacje zwieńczone trzyosiowym szczytem z trójkątnym frontonem otoczonym wolutowymi spływami wypełnionymi rzeźbiarską dekoracją stiukową o motywach roślinnych[3][4]. Fronton od kondygnacji szczytu oddzielał wydatny przerywany w środkowej części gzyms z okrągłym otworem okiennym w osi[3]. Na szczycie zostały umieszczone trzy popiersia, a na segmentowym gzymsie umieszczono dwa putta z kartuszem[5].

W osi środkowej, w części parterowej, umieszczony został portal o koszowo sklepionym otworze, w otoczeniu kompozytowych pilastrów, zakończonych impostami. Na nich spoczywał klasyczny trójkątny tympanon wypełniony dekoracją rzeźbiarską przedstawiającą muszlę i motywy roślinne. Na impostach umieszczona była data przebudowy „1690”. W nadświetlu portalu znajdowała się dekoracyjna krata. Podobne pilastry flankowały parterową część fasady budynku[3]. Okna ozdobione zostały naczółkami, gzymsami nadokiennymi, a pod nimi umieszczono płyciny[4]. Poszczególne kondygnacje były oddzielone od siebie wydatnymi pasami gzymsu, nad trzecią kondygnację umieszczono segmentowy gzyms, a poszczególne osie wydzielone zostały za pomocą lizen[5].

W 1887 roku część parterowa została przekształcona, a w 1904 roku umieszczono w niej witryny sklepowe[6]; zlikwidowano wówczas pilastry w części parterowej[7]. Kamienica miała dwie oficyny: boczną i tylną[4].

Wnętrze budynku pierwotnie miało dwutraktowy układ pomieszczeń, który następnie został przekształcony w trzytraktowy[7]. Portal prowadził do sieni przelotowej[2] pokrytej sklepieniami kolebkowymi i zwierciadlanymi[4].

Po 1945 roku[edytuj | edytuj kod]

Fasada budynku wyremontowana w latach 1970–1971[8] (Brzezowski podaje lata sześćdziesiąte XX wieku[7]) została odtworzona bez architektonicznych zdobień. Remont budynku zupełnie przekształcił również układ pomieszczeń, zatracając w ten sposób ich historyczny charakter[7]. Remont budynku w 2009 roku przywrócił barokowy charakter elewacji[9][6], choć przywrócone pilastry pozbawione zostały głowic[6]. Na parterze znajduje się Cafe Artzat[2], a na wyższych kondygnacjach lokale mieszkaniowe[6].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Kamienica nr 38 była własnością Adama Kaspara von Artzata do jego śmierci w 1677 roku, a kamienica przy ul. Wita Stwosza do 1691 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]