Kapucynka oliwkowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kapucynka oliwkowa
Cebus olivaceus[1]
Schomburgk, 1848
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Infragromada łożyskowce
Rząd naczelne
Rodzina płaksowate
Podrodzina kapucynki
Rodzaj Cebus
Gatunek kapucynka oliwkowa
Zasięg występowania
Mapa występowania

Kapucynka oliwkowa[2] (Cebus olivaceus) – gatunek ssaka naczelnego z rodziny płaksowatych (Cebidae) występujący w lasach Ameryki Południowej.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Kapucynki są białobrązowe, z czarnoszarym wzorem na głowie. Ich ciała mierzą ok. pół metra, ogon mierzy niemal drugie tyle. Masa ciała tych zwierząt wynosi od jednego do czterech i pół kilograma.

Tryb życia[edytuj | edytuj kod]

Kapucynki oliwkowe żyją w stadach składających się z 10–33 osobników. Są terytorialne, ale nie bronią swojego terenu w okresie rozrodu – na jednym obszarze może żyć kilka stad. Z obcymi stadami rywalizują jednak o żywność i dostęp do wody. Są wszystkożerne, żywią się owocami, orzechami, nasionami, kwiatami, ale także insektami, jajami, niewielkimi ptakami i ssakami.

Rozmnażanie[edytuj | edytuj kod]

Kapucynki są poligamiczne – jeden samiec kopuluje z wieloma partnerkami. Sezon godowy trwa od września do lutego. Samica po trwającej ok. 5 miesięcy ciąży rodzi jedno młode, które następnie karmi mlekiem przez 1,5–4 miesiące. Samce osiągają dojrzałość płciową po 8 miesiącach, samice po pięciu. Kapucynki oliwkowe mogą żyć do 55 lat, ale zazwyczaj dożywają 35.

Relacje z ludźmi[edytuj | edytuj kod]

Kapucynki oliwkowe są przez niektórych ludzi uważane za dobry materiał na zwierzęta domowe. Są inteligentne i chętnie uczą się nowych sztuczek. Jednak m.in. ze względu na swoje skłonności niszczycielskie większość udomowionych osobników po pewnym czasie jest oddawana do ogrodów zoologicznych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cebus olivaceus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. W. Cichocki, A. Ważna, J. Cichocki, E. Rajska-Jurgiel, A. Jasiński, W. Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2015, s. 39. ISBN 978-83-88147-15-9. (pol. • ang.)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Thompson, L. & S. Frost: Cebus olivaceus (ang.). (On-line), Animal Diversity Web, 2008. [dostęp 28 grudnia 2009].