Karabin maszynowy Negev

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy karabinu maszynowego Negev. Zobacz też: pustynia Negew.
IWI Negev
Ilustracja
Negev
Państwo  Izrael
Producent Israel Weapon Industries
Rodzaj ręczny karabin maszynowy
Historia
Prototypy 19851995
Produkcja 1997 – do chwili obecnej
Dane techniczne
Kaliber 5,56 mm
Nabój 5,56 mm NATO
Magazynek magazynek pudełkowy 35 nab. (od karabinu Galil), za pośrednictwem adaptera dowolny magazynek zgodny ze STANAG 4179
Taśma nabojowa rozsypna,
Wymiary
Długość 1020/780 (Negev)
890/680 (Negev Commando)
Długość lufy 460 mm (bez tłumika płomieni)
330 mm (Negev Comando bez tłumika płomieni)
Długość linii celowniczej 440 mm (Negev)
Masa
broni 7,6 kg (Negev)
7,35 kg (Negev Commando)
lufy 1,64 kg (Negev)
wyposażenia dodatkowego 0,32/0,72 kg (pusty/pełny magazynek 35 nab.)
2,10/2,70 kg (zasobnik z taśmą 150/200 nab.)
Inne
Prędkość pocz. pocisku 915 m/s (Negev)
Szybkostrzelność teoretyczna 700 – 1000 strz/min

Negev – produkowany przez izraelski koncern Israel Weapon Industries ręczny karabin maszynowy kalibru 5,56 x 45 mm.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Sukces belgijskiego FN Minimi szybko zwrócił uwagę żołnierzy izraelskich. W drugiej połowie lat osiemdziesiątych zakupiono małą liczbę karabinów maszynowych FN Minimi i rozpoczęto próbną eksploatację w jednostkach wojskowych. W tym czasie podstawowym modelem broni zespołowej w armii Izraela był belgijski u.k.m. FN MAG kalibru 7,62 x 51 mm. Była to doskonała konstrukcja, ale sam FN MAG ważył bez amunicji 11 kg. Dlatego FN MAG był uzupełniany przez karabiny maszynowe Galil w wersji ARM (Assault Rifle and Light Machine Gun). Jednak ich szybkostrzelność praktyczna była zbyt niska. Dlatego wydawało się, że wkrótce Cahal zakupi duże partie belgijskiego rkmu. Nie stało się tak z powodu nacisków krajowego producenta broni strzeleckiej – koncernu Israel Military Industries Ltd. (IMI). Jego podstawowy produkt, karabiny Galil, sprzedawał się lepiej poza Izraelem niż we własnym kraju. Przyczyną tego była amerykańska pomoc wojskowa – Izraelczycy otrzymywali karabiny M16 praktycznie za darmo, więc nie kupowali Galili we własnych zakładach. Przyjęcie do uzbrojenia FN Minimi spowodowałoby prawdopodobnie podobny zalew Izraela amerykańskimi karabinami maszynowymi M249SAW (licencyjna wersja FN Minimi).

W tym czasie trwały już rozpoczęte w 1985 roku prace nad ręcznym karabinem maszynowym kalibru 5,56 mm. Prace projektowe, którym przewodniczył Adi Flashkes z IMI, zakończyły się oficjalnie w 1992 roku opatentowaniem karabinu maszynowego w USA. Jednak nadal trwały prace nad udoskonaleniem broni. Ostateczną wersję broni opracowano w 1995 roku. Następny rok trwały próby. W 1997 ręczny karabin maszynowy, który otrzymał nazwę Negev, został wprowadzony do uzbrojenia. Jednocześnie rozpoczęła się produkcja karabinu maszynowego w zakładach IMI. W następnych latach opracowano także skróconą wersję Negev Commando.

Poza izraelskimi siłami zbrojnymi ręczny karabin maszynowy Negev został przyjęty do uzbrojenia w Estonii. Małe partie zostały zakupione przez armię Malezji i kilka innych armii państw Ameryki Południowej i Afryki.

Fabryka Broni Łucznik-Radom prawdopodobnie będzie współprodukować IMI Negev. Przymierzane jest przyjęcie na stan SZ RP tej broni palnej.

Opis konstrukcji[edytuj | edytuj kod]

Ręczny karabin maszynowy Negev jest zespołową bronią samoczynno-samopowtarzalną. Zasada działania oparta o odprowadzanie gazów prochowych przez boczny otwór w lufie. Ryglowanie przez obrót zamka o czterech ryglach w prawo. Suwadło odryglowuje zamek dopiero po krótkim ruchu jałowym, co ułatwia ekstrakcję i zmniejsza ryzyko pęknięcia łuski. Karabin maszynowy strzela z zamka otwartego ogniem pojedynczym i seriami. Przełącznik rodzaju ognia połączony z bezpiecznikiem ma postać skrzydełka umieszczonego po prawej stronie broni, w zasięgu kciuka dłoni spoczywającej na chwycie pistoletowym.

Negev posiada podwójny mechanizm zasilania. Standardowe jest zasilanie z metalowej taśmy rozsypnej M27. Taśma luźna albo w dołączonym pod komorą zamkową pojemniku z tkaniny (odcinek 100 lub 200 nabojowy). Mechanizm przesuwu taśmy podobny jak w MG42. Awaryjnie (przy braku zataśmowanej amunicji) można używać magazynków karabinów Galil, a przy pomocy specjalnego adaptera, magazynków zgodnych ze STANAG (np. od karabinów M16).

Lufa szybkowymienna posiada ręcznie przestawiany trójpołożeniowy regulator gazowy. Wnętrze lufy chromowane. Lufa zakończona tłumikiem płomieni.

Przyrządy celownicze mechaniczne składają się z muszki i regulowanego celownika przeziernikowego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]