Karl Benz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Karl Benz
Karl Benz
Podpis Karl Benz
Data i miejsce urodzenia 25 listopada 1844
Mühlburg
Data i miejsce śmierci 4 kwietnia 1929
Ladenburg
Zawód inżynier
Narodowość  Niemcy
Uczelnia Politechnika w Karlsruhe
Dzieci Eugen, Richard, Clara, Ellen, Thilde

Karl Friedrich Benz (Carl Friedrich Benz) (ur. 25 listopada 1844 w Mühlburgu (obecnie dzielnica Karlsruhe[1]), zm. 4 kwietnia 1929 w Ladenburgu[1]) – niemiecki inżynier, pionier motoryzacji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 25 listopada 1844 w Mühlburgu (obecnie dzielnica Karlsruhe) w Niemczech. Używane są dwie formy imienia Benza: w akcie urodzenia otrzymał wpisane imię Karl, pod takim imieniem otrzymał też patent w 1880 roku. W późniejszym okresie jednak, zgodnie z francuską modą pisowni w języku niemieckim, zaczął używać imienia w formie Carl; pod takim imieniem został mu wydany patent w 1882 roku, a swoją firmę nazwał Carl Benz Söhne KG (Carl Benz i synowie).

W wieku prawie 16 lat, po ukończeniu liceum ukierunkowanego na nauki przyrodnicze, podjął w roku 1860 studia w Polytechnische Hochschule (później Technische Hochschule) w Karlsruhe. Po 4-letnich studiach uzyskał 9 lipca 1864 dyplom inżyniera mechanika. 20 lipca 1872 zawarł małżeństwo z Bertą Ringer[2].

W 1878 Benz opracował konstrukcję dwusuwowego silnika spalinowego, a następnie lekkiego silnika czterosuwowego. Zastosował mechanizm różnicowy, oraz skonstruował inne zespoły pojazdu mechanicznego, jak świeca zapłonowa, sprzęgło, gaźnik, chłodnica wodna oraz skrzynia biegów.

W 1885 zbudował pierwszy „automobil”, trzykołowy pojazd z silnikiem spalinowym i elektrycznym zapłonem, który to automobil zaprezentowano po raz pierwszy w roku 1886 w Mannheim. Na ten pojazd Carl Benz uzyskał patent niemiecki nr 37435, a pojazd nazwany został Benz Patent-Motorwagen Nummer 1.

Jednak opinia publiczna wynalazku nie zaakceptowała, spotkały go drwiny i szyderstwo. Z przyzwyczajenia do furmanek 4-kołowych z obrotowym przodkiem, nie zrozumiano zalet pojazdu 3-kołowego. Benz pomimo tego kontynuował prace nad nowymi modelami swego samochodu. W przezwyciężeniu oporu społeczeństwa pomogła mu jego żona Bertha Benz[3], która zaprezentowała wynalazek szerszej publiczności, jednocześnie stając się pierwszą osobą, która pokonała samochodem dystans większy niż 100 km.

1883 założył spółkę „Benz & Cie. Rheinische Gasmotorenfabrik Mannheim” wytwarzającą stacjonarne silniki spalinowe na gaz miejski. Ta firma po połączeniu w roku 1926 ze spółką Daimler-Motoren-Gesellschaft przekształciła się w spółkę akcyjną Daimler-Benz AG.

Carl Benz zmarł w wieku 84 lat, 4 kwietnia 1929 w Ladenburgu.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Michael Dörflinger: Samochody z klasą. Warszawa: Buchmann, s. 11. ISBN 978-83-280-0065-0.
  2. Bertha Benz Memorial Route.
  3. Bertha Benz Memorial Route.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]