Karol Ferdynand Habsburg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Arcyksiążę Karol Ferdynand (po prawej) z bratem arcyksięciem Albrechtem Fryderykiem

Karol Ferdynand Habsburg (niem. Karl Ferdinand von Österreich, ur. 29 lipca 1818 w Wiedniu, zmarł 20 listopada 1874 w Židlochovicach) – arcyksiążę austriacki.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Arcyksiążę Karol Ferdynand urodził się 29 lipca 1818 roku w Wiedniu. Był drugim synem arcyksięcia Karola Ludwika Habsburga zwycięzcy Napoleona w bitwie pod Aspern-Essling i Henrietty von Nassau-Weilburg oraz wnukiem cesarza Leopolda II i Marii Ludwiki Burbon, księżniczki hiszpańskiej.

Ojciec Karola Ferdynanda, arcyksiążę Karol Ludwik był jednym z współtwórców zwycięstwa koalicji nad Napoleonem. Być może był jedynym Habsburgiem, który zasługuje na taki opis: „rzeczywiście utalentowany strateg i sumienny student sztuki wojennej.[1] Cesarz Franciszek I za zasługi wojenne podnióśł go do godności Księcia cieszyńskiego. Po śmierci dziedzictwo cieszyńskie objął brat Karola Ferdynanda, arcyksiążę Albrecht Fryderyk.

Syn "bohatera spod Aspern" rozpoczął karierę wojskową w 57. Pułku Piechoty w Brnie. Później otrzymał dowództwo Brygady we Włoszech i walczył z powstańcami w Pradze w 1848 roku. W 1859 stacjonował głównie na Morawach i na Śląsku. Następnie wrócił do Brna w 1860 roku. Został mianowany feldmarszałkiem armii austriackiej.

Małżeństwo i rodzina[edytuj | edytuj kod]

W 1854 ożenił się z arcyksiężniczką Elżbietą Franciszką Marią Austriacką (1831-1903). Mieli szóstkę dzieci:

Przypisy

  1. Andrew Wheatcroft, Habsburgowie, Kraków 2000, s. 176

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]