Eugeniusz Ferdynand Habsburg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Eugeniusz Ferdynand Habsburg
Eugen Ferdinand Pius Bernhard Felix Maria von Habsburg-Lothringen
Erzi
Ilustracja
marszałek polny marszałek polny
Data i miejsce urodzenia

21 maja 1863
Groß Seelowitz

Data i miejsce śmierci

30 grudnia 1954
Merano

Przebieg służby
Siły zbrojne

Armia Austro-Węgier

Główne wojny i bitwy

I wojna światowa
bitwa pod Caporetto

Późniejsza praca

Wielki i Niemiecki Mistrz Zakonu Krzyżackiego

Odznaczenia
Order Złotego Runa (Austria) Krzyż Wielki Orderu Marii Teresy Krzyż Wielki Orderu Świętego Stefana Członek Zakonu Krzyżackiego Krzyż Mariański Zakonu Krzyżackiego Krzyż Zasługi Wojskowej (w czasie wojny) Krzyż Zasługi Wojskowej (w czasie wojny) Krzyż Zasługi Wojskowej (w czasie wojny) Krzyż Zasługi Wojskowej (w czasie wojny) Medal Zasługi Wojskowej „Signum Laudis” (w czasie wojny) Medal Zasługi Wojskowej „Signum Laudis” (w czasie wojny) Medal Zasługi Wojskowej „Signum Laudis” (w czasie wojny) Medal Zasługi Wojskowej „Signum Laudis” (w czasie wojny) Medal Zasługi Wojskowej „Signum Laudis” (w czasie wojny) Odznaka za 35-letnią Służbę Wojskową (Austro-Węgry) Medal Jubileuszowy Pamiątkowy dla Sił Zbrojnych i Żandarmerii 1898 (Austro-Węgry) Krzyż Jubileuszowy Wojskowy Odznaka Honorowa Austriackiego Czerwonego Krzyża Krzyż Wielki Orderu Gwiazdy Rumunii Krzyż Wielki Orderu Karola III (Hiszpania) Order Orła Czarnego (Prusy) Order Ludwika (Hesja) Krzyż Wielki Orderu Świętego Józefa (Toskania) Order św. Andrzeja (Imperium Rosyjskie) Order Świętego Aleksandra Newskiego (Imperium Rosyjskie) Cesarski i Królewski Order Orła Białego (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny I klasy (Imperium Rosyjskie) Order Domowy Chakri (Tajlandia) Order Królewski Serafinów (Szwecja) Order Najwyższy Chrystusa Order Ernestyński (Saksonia) Łańcuch Orderu Karola III (Hiszpania) Kawaler Wielkiego Krzyża Orderu Grobu Świętego Wielka Wstęga Orderu Leopolda (Belgia) Krzyż Żelazny (1813) I Klasy Krzyż Żelazny (1813) II Klasy Order Domowy Królewski Hohenzollernów z Mieczami na Wojennej Wstędze Order Maksymiliana Józefa (Bawaria) Medal Imtiyaz (Imperium Osmańskie) Medal Imtiyaz (Imperium Osmańskie) Order „Pour le Mérite” Order Sokoła Białego (Saksonia-Weimar) Order „Pour le Mérite” z Liściem Dębu Order Zasługi Wojskowej (Wirtembergia)
Wielki mistrz
Ilustracja
Herb duchownego
Kraj działania

Austro-Węgry

Data urodzenia

21 maja 1863

Data śmierci

30 grudnia 1954

Miejsce pochówku

Innsbruck

Koadiutor wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego
Okres sprawowania

1887-1894

Wielki mistrz zakonu krzyżackiego
Okres sprawowania

1894-1923

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Inkardynacja

OT

Śluby zakonne

1884

Eugeniusz Ferdynand „Erzi” Habsburg (ur. 21 maja 1863 w Groß Seelowitz, zm. 30 grudnia 1954 w Merano) – arcyksiążę austriacki, marszałek polny cesarskiej i królewskiej Armii, wielki i niemiecki mistrz zakonu krzyżackiego w latach 1894-1923.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był najmłodszym synem arcyksięcia Karola Ferdynanda z linii Habsburgów cieszyńskich i arcyksiężnej Elżbiety Marii, córki Józefa Antoniego Habsburga, palatyna Węgier.

W młodości studiował historię sztuki, uczył się też stolarstwa. Poświęcił się karierze wojskowej. W 1877 został oficerem w Tyrolskim Pułku Strzelców Cesarskich, podjął naukę w Terezjańskiej Akademii Wojskowej. Po jej ukończeniu został przyjęty w 1884 do zakonu krzyżackiego. W 1887 został pasowany na rycerza i ogłoszony koadiutorem wielkiego mistrza. W roku 1898 odziedziczył Zamek Hohenwerfen, który przebudował na swoją siedzibę. Zgromadził w nim poważne zbiory sztuki i historycznej broni.

Równocześnie piął się po szczeblach kariery wojskowej w Austro-Węgrzech. W 1894 został honorowym dowódcą ("właścicielem") 4 Dolnoaustriackiego Pułku Piechoty Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego. W 1894 po śmierci Wilhelma Habsburga został wielkim i niemieckim mistrzem zakonu krzyżackiego. Jako zwierzchnik zakonu dużo podróżował po Europie reprezentując cesarza Franciszka Józefa I i Dom Habsbursko-Lotaryński. W 1896 uczestniczył w Moskwie w uroczystościach koronacyjnych Mikołaja II Romanowa. Wizytował też podległe mu baliwaty i komturie.

W latach 1900 - 1908 dowodził XIV Korpusem w Innsbrucku.W przededniu wybuchu I wojny światowej Eugeniusz Ferdynand Habsburg był generałem kawalerii i komendantem obrony Tyrolu. Gdy rozpoczęły się działania wojenne, został awansowany na dowódcę 5 Armii, która walczyła na Bałkanach. Później został przeniesiony na front włoski, gdzie odegrał ważną rolę w bitwie pod Caporetto. W 1916 został awansowany na marszałka polnego.

Jako wielki mistrz zakonu krzyżackiego organizował szpitale polowe i lazarety, w których posługę pełniły krzyżackie siostry zakonne oraz bracia-kapelani.

W 1918 po upadku monarchii austro-węgierskiej Eugeniusz Ferdynand Habsburg został zdymisjonowany z zajmowanych stanowisk przez nowy rząd Austrii. Obawiając się o dalsze istnienie zakonu krzyżackiego i jego niepewną sytuację jako silnie związanego z dynastią habsburską postanowił zrezygnować z urzędu wielkiego mistrza. Na swojego następcę wyznaczył biskupa Norberta Kleina z Brna, którego uczynił nieoficjalnie swoim koadiutorem. W 1923 zrezygnował ze zwierzchnictwa nad zakonem krzyżackim.

Zamieszkał w Szwajcarii, początkowo w Lucernie, później w Bazylei, w 1934 powrócił jednak do Austrii. Osiadł w Gumpoldskirchen, a od 1938 w Wiedniu. Kiedy w roku 1931 Zamek Hohenwerfen spłonął, odbudował go z własnych środków. Niemniej w roku 1938 był zmuszony sprzedać go Okręgowi Rzeszy Salzburg. Po II wojnie światowej mieszkał pod Innsbruckiem.

Zmarł w 30 grudnia 1954 podczas pobytu w sanatorium w Merano. Pochowany został w katedrze św. Jakuba w Innsbrucku.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Austro-węgierskie[1][2]
Zagraniczne[1][2]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Erzherzog Eugen. austro-hungarian-army.co.uk. [dostęp 2015-10-30]. (ang.).
  2. a b The titled nobility of Europe. Londyn: Harrison & Sons, 1914, s. 16.
  3. Hof- und Staatshandbuch der Österreichisch-Ungarischen Monarchie. Wiedeń: 1918, s. 50.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]