Kasimow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kasimow
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Rosja
Obwód  riazański
Populacja 
• liczba ludności

34 500 (2006)
Nr kierunkowy 49131
Kod pocztowy 391300
Położenie na mapie obwodu riazańskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu riazańskiego
Kasimow
Kasimow
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Kasimow
Kasimow
Ziemia54°55′N 41°28′E/54,916667 41,466667
Strona internetowa
Portal Portal Rosja

Kasimow (ros.: Касимов, tat.: Qasím, dawniej: Xankirmän, Gorodziec Mieszczorskij, Nowy Nizowoj) – miasto w obwodzie riazańskim w Rosji, stolica Okręgu Kasimowskiego. Miasto leży na lewym brzegu rzeki Oki.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie obszar ten zasiedlało ugrofińskie plemię zwane Mieszczorami. Później zasymilowali się oni z Rosjanami i Tatarami.

Późniejszy Kasimow założony został w 1152 roku przez włodzimiersko-suzdalskiego księcia Jurija Dołgorukija jako Gorodziec, potem Gorodziec Mieszcziorskij (Городец Мещёрский). W 1376 gród ten zniszczony został przez najeźdźców tatarsko-mongolskich, lecz wkrótce został odbudowany jako Nowy Nizowoj (Новый Низовой).

Po bitwie pod Suzdalem w 1445, gdy wielki książę moskiewski Wasyl II został schwytany przez wroga, ziemie mieszorskie przypadły Uług Mehmedowi, chanowi kazańskiemu, jako okup za życie księcia. W 1452 roku Wasyl II oddał gród kazańskiemu księciu Kasym-chanowi, który przeszedł na stronę Rosjan. Kasym i jego brat Josif uciekli jednak z Kazania po tym, jak tronu pozbawił ich Mahmutek, ich brat. Po 1471, miejscowość znana była jako miasto Kasyma i pozostała stolicą chanatu kasymskiego do 1681, gdy chanat ponownie włączony został do Rosji.

10 rubli z 2003

Grupa Tatarów ponownie osiedliła się w tej okolicy i znani są oni jako Tatarzy kasymscy. Mówią dialektem języka tatarskiego mishar, zmieszanym z dialektem środkowotatarskim.

Od XIII wieku Kasimow był jednym z głównych ośrodków islamu w tym regionie.

W XVII wieku, miasto podzielone zostało na 3 części:

  • Stare miasto (ros. Старый Посад, tat. İske Bistä) i dzielnica tatarska (ros. Татарская слобода, tat. Tatar Bistäse) zarządzane przez chana i tatarską szlachtę;
  • dzielnica mieszczańska (ros. Ямская слобода), zarządzana przez Moskwę;
  • dzielnica marfińska (ros. Марфина слобода, tat. Marfin Bistäse) – część miasta zarządzana przez kasimowskiego wojewodę.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]