Katastrofa Baltic Ace na Morzu Północnym

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Katastrofa Baltic Ace
MV Baltic Ace. Zdjęcie wykonano w porcie w Helsinkach w październiku 2009 roku.
MV Baltic Ace. Zdjęcie wykonano w porcie w Helsinkach w październiku 2009 roku.
Państwo Wody międzynarodowe
Miejsce Morze Północne
Rodzaj katastrofy Kolizja Baltic Ace i Corvus J
Data 5 grudnia 2012
Godzina 19:15
Ofiary śmiertelne 8 osób[1]
Zaginieni 3 osoby[1]
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
miejsce katastrofy
miejsce katastrofy
Ziemia 51°50′N 2°58′E/51,833333 2,966667

Katastrofa Baltic Ace na Morzu Północnym – katastrofa, do jakiej doszło u wybrzeży holenderskich, ok. 40 mil morskich od Rotterdamu, wieczorem 5 grudnia 2012 roku.

Zbudowany w Stoczni Gdynia SA w 2007 roku samochodowiec[2] Baltic Ace (o nośności 7787 t) pod banderą Wysp Bahama, płynący z Zeebrugge (Belgia) na północny wschód do Kotka (Finlandia) zderzył się ze zbudowanym w 2003 roku cypryjskim kontenerowcem Corvus J (8372 DWT) płynącym z Grangemouth w Szkocji do Antwerpii w Belgii (z północnego zachodu na południowy wschód).

Kontenerowiec Corvus J w marcu 2007 roku, jeszcze pod nazwą Dana Gothia

Oba statki znajdowały się na kursie kolizyjnym, przy czym zgodnie z prawem[3] Corvus J mając Baltic Ace po swojej prawej burcie winien ustąpić mu drogi. Doszło jednak do nieporozumienia: samochodowiec Baltic Ace lekko skorygował swój kurs w lewo próbując w ten sposób obejść kontenerowca za jego rufą. W tym samym czasie dowódca Corvus J rozpoczął ostry unik w prawo: po tym skręcie i w związku z korektą kursu samochodowca oba statki zderzyły się – kontenerowiec uderzył w burtę samochodowca, wskutek czego ten ostatni szybko nabrał wody i w ciągu kilkunastu minut zatonął. W doniesieniach na temat przebiegu wypadku zwraca się uwagę[4] na fakt, że prawo morskie nakazuje, by statek mający pierwszeństwo (w tym przypadku Baltic Ace) poruszał się bez zmiany prędkości i kursu. Nakazuje też, aby wszelkie uniki wykonywać zawsze w kierunku prawej burty, powinny być one zdecydowane[5]. Ponieważ do katastrofy doszło na wodach międzynarodowych, poza zakresem jurysdykcji Holandii, to dopiero powołana przez armatorów obu statków komisja do spraw badania jej przyczyn będzie mogła dokładnie ustalić, jak doszło do wypadku.

Z liczącej 24 osoby załogi Baltic Ace (w jej składzie było 11 Polaków, w tym dowódca, a także Bułgarzy, Ukraińcy i Filipińczycy) uratowano 13 marynarzy (w tym dowódcę i pięciu polskich marynarzy); odnaleziono także pięć ciał (wśród nich zidentyfikowano dwóch Polaków). Aż do chwili przerwania akcji poszukiwawczej, wieczorem 6 grudnia, sześciu marynarzy nie odnaleziono i uznaje się ich za zaginionych (wśród nich jest trzech Polaków), ale szanse ich przeżycia uznaje się, ze względu na wysoką falę i niską temperaturę o tej porze roku, za zerowe.

Uszkodzony Corvus J (jego załoga nie poniosła strat) przez pierwsze godziny po katastrofie uczestniczył w akcji ratowniczej, a potem samodzielnie dotarł na kotwicowisko Westerschelde między Breskens a Vlissingen w Holandii[6].

Przypisy

  1. a b odnaleziono osiem ciał, a trzy osoby formalnie uznane są za zaginione, choć szanse na odnalezienie ich żywych są zerowe, zatem całkowita liczba ofiar śmiertelnych wynosi de facto 11
  2. Wiózł około 1400 nowych samochodów, w większości marki Mitsubishi, z Japonii i Tajwanu.
  3. Według Konwencji COLREG 1972.
  4. Zbędny manewr i fatalny unik? Tak mogło dojść do katastrofy na Morzu Północnym, tvn24, 7.12.2012
  5. COLREG, część B, prawidła 8, 14-17.
  6. ze względu na uszkodzenia dzioba statku inspektorzy nie dopuścili go na razie do wprowadzenia do portu w Antwerpii

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]