Katastrofa lotu Aerofłot 593

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Katastrofa lotu Aerofłot 593
Ilustracja
Airbus A310, który uległ katastrofie (nr. rej. F-OGQS). Zdjęcie wykonano na lotnisku w Paryżu w marcu 1993 roku.
Państwo

 Rosja

Miejsce

20 km od Mieżdurieczenska

Data

23 marca 1994

Godzina

0:57 czasu lokalnego
18:57 czasu polskiego

Rodzaj

Zderzenie z ziemią

Przyczyna

Błąd pilota

Ofiary

75 osób

Ranni

0 osób

Statek powietrzny
Typ

Airbus A310-304

Użytkownik

Aerofłot

Numer

F-OGQS

Start

Rosja Moskwa

Cel lotu

Hongkong Hongkong

Numer lotu

593

Pasażerowie

63 osoby

Załoga

12 osób

Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, na dole znajduje się punkt z opisem „miejsce zdarzenia”
Ziemia53°31′N 88°03′E/53,516667 88,050000

Katastrofa lotu Aerofłot 59323 marca 1994, samolot pasażerski Airbus A310 rosyjskiej państwowej linii lotniczej Aerofłot (nr lotu 593) z 75 osobami na pokładzie, rozbił się w okolicach Mieżdurieczenska na Syberii.

Nikt spośród 75 osób przebywających na pokładzie nie przeżył katastrofy.

Przebieg lotu[edytuj | edytuj kod]

Samolot Airbus A310 linii Aerofłot z 75 osobami na pokładzie wyruszył z portu lotniczego Szeremietiewo w Moskwie, do Kai Tak w Hongkongu. Na pokładzie znajdowały się dzieci kapitana maszyny, Jarosława Kudrinskiego, które wkrótce przyszły do kabiny pilotów. Kapitan dopuścił do swojego fotela dzieci. Pierwsza za sterami zasiadła córka kapitana, następnie syn, 15-letni Eldar Kudrinski. Kapitan pozwolił synowi poruszać wolantem w lewo, a następnie w prawo. Włączony był wtedy autopilot, więc pozornie nie powinno się nic wydarzyć. Jak okazało się, Eldar utrzymał wychylenie przez ponad 30 sekund i tym samym spowodował wyłączenie toru kontroli wychylenia lotek na skrzydłach, gdyż ustawienie wolantu nakazało zmianę ich pozycji. Stan ten spowodował wprowadzenie samolotu w powoli pogłębiający się przechył. Częściowe odłączenie autopilota zasygnalizowało zapalenie się lampki kontrolnej. W samolotach, na jakich poprzednio latali piloci, w tym momencie dodatkowo rozbrzmiewał alarm akustyczny, jednak Airbus nie miał zaprogramowanej takiej funkcji. Maszyna przechyliła się o 45 stopni w prawo, autopilot zwiększył ciąg silników aby utrzymać pułap lotu. Siła odśrodkowa wcisnęła wszystkich w fotele. Za sterami nadal siedział syn kapitana, który z powodu przeciążeń nie mógł z niego wstać. Drugi pilot usiłował skręcić w lewo - bez skutku. W pewnym momencie maszyna weszła w lot nurkowy i zaczęła gwałtownie spadać. Drugi pilot wyprowadził samolot z lotu nurkowego, ale doprowadził do przeciągnięcia, a wtedy maszyna wpadła w korkociąg. Po chwili udało się wyprowadzić samolot z korkociągu, ale ten znalazł się zbyt nisko i uderzył w porośnięte lasem zbocze góry. Wszyscy na pokładzie statku powietrznego ponieśli śmierć na miejscu.

Przyczyny[edytuj | edytuj kod]

To, że piloci złamali przepisy, nie podlega dyskusji. Wina nie leżała jednak tylko po stronie pilotów. Okazało się, że w maszynie wyłączył się autopilot, co spowodowało gwałtowny przechył o 45 stopni i zdezorientowani piloci nie wiedzieli jak zareagować. Zawiodło szkolenie, nie prowadzono symulacji takich sytuacji podczas szkoleń. Ich dezorientację powodował dodatkowo fakt braku sygnalizacji dźwiękowej częściowego odłączenia autopilota, obecnej w rosyjskich samolotach, na których załoga latała wcześniej[1].

Następstwa[edytuj | edytuj kod]

Po katastrofie podjęto decyzję, by piloci na całym świecie przechodzili szkolenie na temat - jak się zachować w tak ekstremalnych warunkach, w jakich znaleźli się piloci lotu 593.

Narodowości ofiar katastrofy[edytuj | edytuj kod]

Kraj Pasażerowie Załoga Razem
 Rosja 40 12 52
 Chiny 6 6
 Hongkong 6 6
 Tajwan 5 5
 Wielka Brytania 4 4
 Indie 1 1
 Stany Zjednoczone 1 1
Razem 63 12 75

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]