Katedra św. Jana Chrzciciela w Trnawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Katedra św. Jana Chrzciciela w Trnawie
Katedrála svätého Jána Krstiteľa
katedra
Ilustracja
Katedra św. Jana Chrzciciela w Trnawie
Państwo  Słowacja
Miejscowość Trnawa
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Wezwanie św. Jana Chrzciciela
Położenie na mapie kraju trnawskiego
Mapa lokalizacyjna kraju trnawskiego
Katedra św. Jana Chrzciciela w Trnawie
Katedra św. Jana Chrzciciela w Trnawie
Położenie na mapie Słowacji
Mapa lokalizacyjna Słowacji
Katedra św. Jana Chrzciciela w Trnawie
Katedra św. Jana Chrzciciela w Trnawie
Ziemia48°22′50″N 17°35′18″E/48,380556 17,588333

Katedra św. Jana Chrzciciela w Trnawie (słow. Katedrála svätého Jána Krstiteľa) – główna świątynia rzymskokatolickiej archidiecezji trnawskiej na Słowacji pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela (Trnawa, ul. Hollého).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Katedra została wzniesiona w latach 1629-1637 na miejscu średniowiecznego kościoła i klasztoru dominikanów, według projektu włoskiego architekta Antonio Canevala?, pracami budowlanymi kierował inny Włoch, Pietro Spazzo. Budowa katedry została sfinansowana przez palatyna Mikulása Esterházyego i arcybiskupa Petera Pázmánya, który w 1635 roku ufundował w Trnawie uniwersytet. Nowo wybudowany kościół stał się nieodłączną częścią uczelni, kierowanej przez jezuitów. Dlatego jeszcze dziś często świątynia ta nazywana jest jezuicką lub uniwersytecką i to mimo tego, że został podniesiony do godności katedry i jest najważniejszą świątynią archidiecezji trnawskiej.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół, orientowany na zachód, ma długość 61 m i szerokość 28 m. Posiada nawę i cztery pary kaplic po bokach oraz trzyczęściowe prezbiterium, zamknięte ścianą prostą. Posiada trójkondygnacyjną monumentalną elewację frontową, zakończoną trójkątnym szczytem ze spływami wolutowymi, podtrzymywanym przez dwie kwadratowe wieże, posiadające barokowe hełmy z latarniami. Portal główny podtrzymywany jest przez dwie pary kolumn wspierających przerwany, segmentowy przyczółek, z rzeźbami aniołów w pozycji siedzącej i kamiennym herbem rodu Esterházych. Wewnątrz prezbiterium i nawy znajdują się sklepienia kolebkowe z lunetami a kaplice, oddzielone od nawy półkolistymi arkadami, sa pokryte sklepieniami krzyżowymi. Ściany są podzielone pilastrami.

Wnętrze[edytuj | edytuj kod]

Prace przy wystroju wnętrza trwały do 1700 r. i brali w nich udział twórcy wiedeńscy, włoscy i miejscowi. Wykonana została wtedy bogata dekoracja stiukowa sklepienia, którą stworzyli włoscy twórcy Giovanni Battista Rosso i Giacomo Tornini oraz malowidła na sklepieniu ze scenami z życia św. Jana Chrzciciela, które zostały wykonane przez Włocha Pietro Antonio Contiego i wiedeńskiego malarza E. J. Grubera. Ozdobą świątyni jest jednak monumentalny ołtarz główny, wykonany z drewna w latach 16371640, w budowie którego oprócz rzeźbiarzy wiedeńskich Baltazara Knillinga i W. Knotha uczestniczyli również Veit Stadler z Trnawy oraz mistrz Ferdynand z Cífera. Ołtarz ma wysokość 20,3 m i szerokość 14,8 m. Jest jednym z największych drewnianych ołtarzy w Europie. W ołtarzu umieszczony jest obraz ukazujący Chrzest Pański.

Od 1977 r. świątynia uniwersytecka jest katedrą metropolity archidiecezji bratysławsko-trnawskiej (od 2008 r. archidiecezji trnawskiej).

W 2003 r. świątynię odwiedził papież Jan Paweł II.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]