Kazimierz Kłosiński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kazimierz Albin Kłosiński
Data i miejsce urodzenia

1 marca 1940
Warszawa

Uniwersytet

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Kazimierz Albin Kłosiński (ur. 1 marca 1940 w Warszawie) – polski ekonomista i działacz polityczny, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, radny Stołecznej Rady Narodowej (1988–1990).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu szkoły średniej w Warszawie studiował na Wydziale Ekonomii Politycznej Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizował się w metodach ekonomiczno-matematycznych. W 1971 uzyskał stopień dr nauk ekonomicznych na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. W 1997 habilitował się w Kolegium Gospodarki Światowej Szkoły Głównej Handlowej na podstawie pracy Przemiany strukturalne w usługach rynkowych.

Przez osiem lat był wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracował również z Instytutem Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji oraz Wyższą Szkołą Zarządzania i Marketingu w Sochaczewie. Od 1998 wykłada na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie był m.in. dyrektorem Instytutu Ekonomii. Obecnie jest pracownikiem Instytutu Ekonomii i Zarządzania oraz kierownikiem Katedry Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych. Współpracuje z Instytutem Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur w Warszawie.

Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Polskiego Towarzystwa Cybernetycznego (zasiada w jego Prezydium), European Association Evolutionary Political Economy, Polskiego Towarzystwa Współpracy z Klubem Rzymskim oraz Towarzystwa Naukowego KUL. Był przewodniczącym Towarzystwa im. Marii Konopnickiej.

Działa w Stronnictwie Demokratycznym. W latach 1988–1990 zasiadał w Radzie Narodowej m. st. Warszawy X kadencji jako reprezentant okręgu Stary Dolny Mokotów[1]. Działał w Klubie Demokratycznym im. Joachima Lelewela[2]. W 1991 na dwustulecie Konstytucji 3 Maja napisał Hymn Polskiej Demokracji[3]. W wyborach w 1997 bez powodzenia ubiegał się o mandat poselski w okręgu Warszawa z listy Unii Wolności jako kandydat SD[4]. W wyborach w 2010 był kandydatem SD do sejmiku mazowieckiego z ramienia Krajowej Wspólnoty Samorządowej[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kandydaci na radnych do Stołecznej Rady Narodowej, w: „Warszawski Magazyn Wyborczy” [dodatek do „Życia Warszawy”, nr 141 z 18–19 czerwca 1988], s. 2; Wyniki wyborów do Rady Narodowej m. st. Warszawy, „Życie Warszawy”, nr 150, 29 czerwca 1988, s. 8.
  2. Nowa Rada Programowa Klubu Demokratycznego im. J. Lelewela, „Myśl Demokratyczna”, nr 1, październik 1988, s. 32.
  3. Hymn Polskiej Demokracji, „Biuletyn Stronnictwa Demokratycznego”, nr 9 z 12 maja 1999, s. 1.
  4. Lista kandydatów SD w wyborach’97 na listach UW, „Biuletyn Stronnictwa Demokratycznego”, nr 15 z 3 września 1997, s. 4; Wyniki kandydatów SD w wyborach’97 na listach UW, „Biuletyn Stronnictwa Demokratycznego”, nr 17 z 1 października 1997, s. 4.
  5. Serwis PKW – Wybory 2010.

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Przemiany strukturalne w usługach rynkowych, Instytut Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji, Warszawa 1997
  • Współczesne tendencje w sektorze usług w Unii Europejskiej, Instytut Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji, Warszawa 2003.
  • Globalizacja sektora usług w Polsce, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2005 (wraz z Andrzejem Masłowskim)
  • Wprowadzenie do międzynarodowych stosunków gospodarczych, Wydawnictwo KUL, Lublin 2006
  • Usługi w gospodarce światowej (red. naukowa), Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur, Warszawa 2009.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]