Kes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kes
Rok produkcji 1969
Data premiery 27 marca 1970
Kraj produkcji  Wielka Brytania
Język angielski
Czas trwania 112
Reżyseria Ken Loach
Scenariusz Barry Hines
Ken Loach
Tony Garnett
Główne role David Bradley
Freddie Fletcher
Lynne Perrie
Colin Welland
Brian Glover
Muzyka John Cameron
Zdjęcia Chris Menges
Montaż Roy Watts
Produkcja Woodfall Film Productions
Dystrybucja United Artists
Budżet 157 tys. £

Kes /kɛs/ – brytyjski film z 1969 roku wyreżyserowany przez Kena Loacha i wyprodukowany przez Tony’ego Garnetta, oparty na powieści A Kestrel for a Knave z 1968 roku napisanej przez Barry’ego Hinesa. Film zajmuje siódme miejsce w dziesiątce najlepszych filmów według Brytyjskiego Instytutu Filmowego

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Głównym bohaterem filmu jest piętnastoletni Billy Casper. Chłopiec jest prześladowany w domu przez swojego przybranego brata Juda, a w szkole przez kolegów. Chłopiec kradnie jajka oraz mleko od wozów dostarczających nabiał. Ma trudności w nauce i często wszczyna bójki z innymi uczniami. Matka zwraca się do niego jako „beznadziejny przypadek”. Jego ojciec opuścił rodzinę.

Film pokazuje sceny ze szkoły Billa – dyrektor bije uczniów, których złapał na paleniu. Jedną z komicznych scen jest nauczyciel wychowania fizycznego, który biorąc udział w meczu piłki nożnej wyobraża sobie siebie jako Bobby’ego Charltona.

Billy nie ma żadnych zainteresowań. Najbardziej boi się, że skończy jako górnik w kopalnie węgla. Wszystko wskazuje jednak na to, że tak potoczą się jego losy. Do czasu aż znajduje i decyduje się trenować pustułkę. Jego zainteresowanie sokolnictwem skłania go do kradzieży książki, ponieważ jest niepełnoletni i nie może wypożyczyć książki z biblioteki.

Podczas zacieśniania więzów pomiędzy Billem a „Kesem”, pustułką, przyszłość chłopca zaczyna wyglądać coraz lepiej. Po raz pierwszy w czasie trwania filmu Billy zostaje pochwalony przez swojego nauczyciela angielskiego, po wygłoszeniu improwizowanej przemowy na temat jego relacji z ptakiem.

Jud zostawia pieniądze oraz instrukcje, żeby Billy mógł postawić na dwa konie. Chłopiec wydaje gotówkę na ryby oraz mięso dla swojego towarzysza, po tym gdy usłyszał, że konie mają małą szansę na wygraną. Zwierzętom udało się jednak zdobyć pierwsze miejsce, co oznacza, że Jud wygrałby ponad 10 funtów gdyby Billy dokonał zakładu. Jud, wściekły na swojego brata, mści się na nim zabijając jego pustułkę. Billy odnajduje ciało i chowa je w ogródku.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Zarówno film, jak i książka przedstawiają życie w górniczych obszarach Yorkshire. W czasie powstawania filmu górnicy tam mieli najniższe pensje w kraju. Film był kręcony w plenerze, między innymi na ulicach Lundwood.

Umiejscowiony w Barnsley, film zawiera wiele lokalnych dialektów. Obsada ma autentyczne akcenty z Yorkshire i używała dialektów. Statyści byli zatrudnieni z okolic Barnsley. Wersja DVD zawiera sceny zdubbingowane bez akcentów. W wywiadzie przeprowadzonym w 2013, reżyser Ken Loach powiedział, że United Artist usłyszało od Amerykanów, którym pokazano film, że lepiej rozumieją węgierski od dialektów znajdujących się w produkcji.

Odbiór filmu[edytuj | edytuj kod]

Film zdobył popularność dzięki poczcie pantoflowej w Wielkiej Brytanii. Okazał się jednak klapą finansową w Stanach Zjednoczonych. Roger Ebert powiedział, że film nie został pokazany w Chicago ze względu na trudność ze zrozumieniem dialektu. Ebert po obejrzeniu filmu w 1972 zadał pytanie „czy widzowie byli naprawdę zainteresowani filmem, czy pustułką?”

Produkcja posiada 100% ocenę na stronie Rotten Tomatoes.

Media państwowe[edytuj | edytuj kod]

Cyfrowo przerobiona wersja została wydana na DVD oraz Blue-ray przez The Criterion Collecrion w kwietniu 2011 roku. Dodatkowa zawartość to między innymi krótkie fragmenty innych produkcji zrealizowanych przez reżysera oraz obsadę. Zawiera także komentarz twórców oraz alternatywną ścieżkę dźwiękową.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]