Kikinda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kikinda
Кикинда
Ilustracja
Herb
Herb
Państwo  Serbia
Prowincja autonomiczna  Wojwodina
Okręg północnobanacki
Burmistrz Branislav Blažić
Wysokość 173 m n.p.m.
Populacja (2002)
• liczba ludności

41 704
Nr kierunkowy +381 0230
Kod pocztowy 23300
Tablice rejestracyjne KI
Położenie na mapie Wojwodiny
Mapa lokalizacyjna Wojwodiny
Kikinda
Kikinda
Położenie na mapie Serbii
Mapa lokalizacyjna Serbii
Kikinda
Kikinda
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Kikinda
Kikinda
Ziemia 45°49′42″N 20°27′55″E/45,828333 20,465278
Strona internetowa

Kikinda (węg. Nagykikinda, rum. Chichinda Mare, słow. Kikinda) - miasto w północnej Serbii, w okręgu Wojwodina, przy granicy z Rumunią.

Geografia[edytuj]

Miasto znajduje się w północnej części okręgu Banat, w niewielkiej odległości od granicy serbsko-rumuńskiej. Teren płaski, głównie rolniczy. Klimat ciepły umiarkowany. Miasta w niedalekiej odległości Kikindy, również należące do tego okręgu: Mokrin, Iđoš, Bašaid, Bikač, Banatska Topola, Rusko Selo, Novi Kozarci, Banatsko Veliko Selo, Nakovo i Sajan.

Historia[edytuj]

Wykopaliska archeologiczne ujawniły stare osady na terenie dzisiejszego miasta. W 1423 r. miasto wchodziło w skład dóbr Królów Węgierskich jako Nađ Kekenj. W XVIII w. miasto było ośrodkiem dystryktu, a w 1893 r. otrzymuje status wolnego królewskiego miasta. W 1941 r., podczas wojny narodowowyzwoleńczej, ma miejsce organizacja specjalnych grup oporu, w których skład wchodziły partyzantki Kikindy, Mokrinu oraz inne.

Kultura[edytuj]

Miasto posiada takie zabytki i obiekty z możliwością zwiedzania, jak: Muzeum Narodowe, Archiwum Historyczne, Prawosławne cerkwie z pracami Teodora Ilića Češljara, budowle z I poł. XIX w., tablica poświęcona pamięci rozstrzelanym partyzantom walczącym o wolność miasta, która znajduje się na dziedzińcu budynku władz, replika mamuta Kiki, którego kości znajdują się w Muzeum. Od roku 1982 istnieje Międzynarodowe Sympozjum Rzeźb Terakotowych Terra, której kolekcja ponad tysiąca rzeźb stanowi unikatową kolekcję nowoczesnej rzeźby terakotowej na świecie.

Gospodarka[edytuj]

Najbardziej rozwinięty jest sektor budowlany, dzięki rozwojowi produkcji materiałów budowlanych a także zakłady przetwórstwa spożywczego w rolnictwie. W mieście działa również odlewnia żeliwa i tempery. Dochody przynoszą także centrum rekreacji, miejsca udostępnione do polowań oraz kanał DTD udostępniony dla wędkarstwa.

Demografia[edytuj]

Liczba mieszkańców w 2003 roku wynosiła ok. 42 tys.

Galeria[edytuj]

Miasta partnerskie[edytuj]

Zobacz też[edytuj]