Kościół Świętego Krzyża w Kozienicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Krzyża w Kozienicach
Distinctive emblem for cultural property.svg 277/A[1] z dnia 27.12.1984
kościół parafialny
Ilustracja
Widok od frontu
Państwo  Polska
Miejscowość Kozienice
ul. Jana Kochanowskiego
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia Świętego Krzyża
Wezwanie św. Krzyża
Położenie na mapie Kozienic
Mapa konturowa Kozienic, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Krzyża w Kozienicach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Krzyża w Kozienicach”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Krzyża w Kozienicach”
Położenie na mapie powiatu kozienickiego
Mapa konturowa powiatu kozienickiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Krzyża w Kozienicach”
Położenie na mapie gminy Kozienice
Mapa konturowa gminy Kozienice, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Krzyża w Kozienicach”
Ziemia51°35′11,46″N 21°33′00,25″E/51,586517 21,550069

Kościół Świętego Krzyża w Kozienicachrzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu kozienickiego diecezji radomskiej.

Obecna świątynia została wzniesiona w latach 1868-1869 jako piąta z kolei. Kamień węgielny został położony w dniu 14 czerwca 1868 roku. Budowla została konsekrowana w dniu 24 października 1869 roku przez biskupa sandomierskiego Michała Józefa Juszyńskiego. Głównym budowniczym świątyni był ksiądz Józef Khaun, a duże nakłady finansowe - prawie 7000 rubli poniósł generał Włodzimierz Den.

Świątynia została wzniesiona w stylu a'la bazylikowym lub pseudobazylikowym. Posiada trzy nawy, jest halowa, wzniesiona na planie prostokąta. Budowla jest orientowana, prezbiterium jest zamknięte trójbocznie i nieco szersze od nawy głównej, posiada 2 zakrystie, które mają osobne wejścia z zewnątrz. Główne wejście do kościoła jest umieszczone w elewacji frontowej i równocześnie wieżowej. Budowla posiada także cztery boczne wejścia, po dwa z przodu i po dwa z tyłu. Okna, ozdobione łukami półokrągłymi, są umieszczone tylko w ścianach nawa bocznych. Nawy boczne są obniżone w stosunku do nawy głównej i są nakryte sufitami.

Budowla posiada 5 ołtarzy reprezentujących styl rokokowy. Są to: ołtarz główny i 4 boczne, umieszczone symetrycznie po 2 w nawach bocznych. Nad ołtarzem głównym znajduje się obraz św. Rocha namalowany olejem na płótnie. Lewe ołtarze boczne to: ołtarz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus i ołtarz Przemienienia Pańskiego. Prawe ołtarze boczne to ołtarz św. Antoniego i ołtarz św. Franciszka obejmującego ukrzyżowanego Chrystusa. Ambona została wykonana z drewna i jest pomalowana na kremowo. Chrzcielnica została wykonana z marmuru w kształcie dużej wazy. Ufundowali ją w 1929 roku parafianie z dobrowolnych datek. Feretrony przedstawiają 14 stacji Drogi Krzyżowej namalowanych na płótnie. Do najstarszych sprzętów liturgicznych należą; monstrancja wieżyczkowa wykonana w 1587 w Krakowie, wczesnobarokowa puszka na komunikanty z 1 połowy XVII stulecia oraz barokowy trybularz[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo mazowieckie. 2021-09-30. [dostęp 9.10.2014].
  2. Kościół parafialny Świętego Krzyża w Kozienicach (pol.). Starostwo Powiatowe w Kozienicach. [dostęp 2014-10-09].