Kościół św. Jakuba Apostoła w Brzesku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół
Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła
i św. Jakuba Apostoła
A-1270/M z dnia 30.06.2011
kościół parafialny
Ilustracja
Widok z Rynku
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Miejscowość

Brzesko

Adres

pl. św. Jakuba 1

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku

Wezwanie

św. Jakuba Większego Apostoła

Położenie na mapie Brzeska
Mapa konturowa Brzeska, na dole znajduje się punkt z opisem „KościółNajświętszej Maryi Panny Matki Kościołai św. Jakuba Apostoła”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „KościółNajświętszej Maryi Panny Matki Kościołai św. Jakuba Apostoła”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „KościółNajświętszej Maryi Panny Matki Kościołai św. Jakuba Apostoła”
Położenie na mapie powiatu brzeskiego
Mapa konturowa powiatu brzeskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „KościółNajświętszej Maryi Panny Matki Kościołai św. Jakuba Apostoła”
Położenie na mapie gminy Brzesko
Mapa konturowa gminy Brzesko, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „KościółNajświętszej Maryi Panny Matki Kościołai św. Jakuba Apostoła”
Ziemia49°58′05,696″N 20°36′28,858″E/49,968249 20,608016

Kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Jakuba Apostołarzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w Brzesku, na pl. św. Jakuba 1.

Pierwszy kościół w Brzesku miał zostać wzniesiony około 1400 r., o czym wspomina Jan Długosz w swych kronikach. Obiekt został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego[1]

Prawdopodobnie pierwszy kościół murowany powstał w 1447 r. jako fundacja wnuka Spytka z Melsztyna – Jaśka. W 1678 (za sprawą rodziny Czernych sprawujących w XVII w. patronat nad miastem) powstała wieża przy kościele, która obecnie znajduje się po południowej stronie nawy. Postawiono ją podczas odbudowy kościoła po pożarze z 1655 roku.

W 1854 r. kościół gruntownie odnowiono. W 1863 r. budowlę zniszczył kolejny pożar, ale odbudowa miała miejsce dopiero w 1900 r., by w 1904 ponownie spłonąć w pożarze miasta. Świątynia na nowo stanęła w 1905, a ozdobiły ją trzy dzwony, ufundowane przez rodzinę Goetzów Okocimskich i poświęcone przez biskupa Leona Wałęgę. Zostały one zarekwirowane w 1915 roku przez władze austriackie. W 1924 r. parafianie ufundowali nowe dzwony, jednak i one nie biły długo – w czasie okupacji przepadły na rzecz Niemców.

Kościół św. Jakuba to jednonawowa, orientowana budowla. Poświęcony został 11 czerwca 1984 przez biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza. W latach 1980-1989 został powiększony przez dobudowanie od strony północnej nowej nawy głównej. Wyposażenie kościoła pochodzi z XVIII-XX wieku. Ołtarz, w starej nawie, z początku XX, wykonany został z drewna. W wyniku rozbudowy pierwotna bryła gotyckiego kościoła obecnie pełni rolę obszernego przedsionka nowej świątyni. Ścianę ołtarzową kościoła wypełnia rzeźbiarska scena Zesłania Ducha Świętego, zaprojektowana przez Wincentego Kućmę. Witraże zostały zaprojektowane i wykonane przez Józefa Furdynę. Wnętrze starego gotyckiego kościoła nie uległo zmianie, zachowały się neogotyckie ołtarze wykonane w zakładzie Ferdynanda Stuflessera w Tyrolu[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]