Kościół św. Jana Chrzciciela w Olsztynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Świętego Jana Chrzciciela
Distinctive emblem for cultural property.svg R/502/57 z dnia 2.05.1957, 256/60 z 4.03.1960 oraz 21/76/A z 16.02.1978[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Widok z północnego zachodu (2021)
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miejscowość

Olsztyn
ul. Kościelna

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Jana Chrzciciela

Wezwanie

św. Jana Chrzciciela

Wspomnienie liturgiczne

24 czerwca

Położenie na mapie Olsztyna
Mapa konturowa Olsztyna, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie powiatu częstochowskiego
Mapa konturowa powiatu częstochowskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie gminy Olsztyn
Mapa konturowa gminy Olsztyn, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Jana Chrzciciela”
Ziemia50°45′06,5″N 19°16′17,0″E/50,751806 19,271389

Kościół świętego Jana Chrzcicielarzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Olsztyn archidiecezji częstochowskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze
Ołtarz główny

Za datę powstania Kościoła w Olsztynie przyjmuje się pierwszą połowę XVIII w. Przyczyną wybudowania był pożar całego miasta, podczas którego spalił się kościół z 1600 zbudowany z drzewa i usytuowany wśród drewnianych domów. Ówczesny proboszcz Łęczyński chcąc uniknąć podobnych nieszczęść, postanowił wybudować nowy, murowany kościół poza miastem. Prace rozpoczęły się w 1719. Finansowego wsparcia udzielili starości olsztyńscy: książę Jerzy Lubomirski, który zezwolił na wyburzenie części zdewastowanego zamku i wyrąb drzewa z lasu oraz jego następca Wojciech z Kurozwęk Męciński. Ostatecznie budowa kościoła została ukończona w 1726. Ołtarze konserwował Ambroży Bieganowski.

Jest to świątynia ufundowana przez starostę olsztyńskiego, Jerzego Dominika Lubomirskiego. Wybudowano ją w latach 1722-29. Kościół został wzniesiony w stylu późnobarokowym i do jego budowy użyto w znacznej części rozebrane mury zamku. Wyposażenie budowli ufundowane zostało natomiast przez starostę Wojciecha Męcińskiego. Budowla została konsekrowana w 1729 roku przez biskupa inflanckiego, Adama Augustyna Wessla. Jednonawowa świątynia, posiadająca dwie boczne kaplice, została zbudowana na planie krzyża. Do wyposażenia kościoła można zaliczyć m.in. pięć bogato zdobionych ołtarzy. W głównym ołtarzu, w stylu późnobarokowym, posiadającym sześć kolumn, znajduje się obraz chrztu Jezusa w Jordanie. Ołtarz jest ozdobiony również figurami świętych. Budowla była remontowana m.in. w latach 1836, 1907, 1956-58, a także w latach późniejszych. W krypcie świątyni są umieszczone trzy trumny. Zostały w nich pochowane bardzo dobrze zachowane, zmumifikowane szczątki uczestnika Konfederacji Barskiej, kobiety w czarnym czepcu, oraz księdza Joachima Myszkierskiego[2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

  • Ołtarz główny – styl późnego baroku. Ma sześć kolumn i obraz przedstawiający chrzest Jezusa w Jordanie. Figury świętych pomiędzy kolumnami: św. Jerzy, św. Stanisław Biskup, św. Augustyn oraz postać bliżej nieznanego świętego (być może święty Jan Kanty).
  • Epitafia – dwa na ścianach kościoła. Jedno przy zakrystii – biskupa tytularnego martypolitańskiego, Michała herbu Kościesza Kosmowskiego oraz znajdujące się w arkadzie przeciwległej kaplicy Świętych Aniołów, obok ołtarza pod tym wezwaniem. Epitafium to zostało poświęcone, jak głosi napis, „Czcigodnym zwłokom Księdza Joachima Myszkierskiego, Kanonika, Przykładnego Pasterza w Olsztynie. Po 70 latach ludzkości poświęconego życia, z żalem powszechnym dnia 10 lipca 1825 zeszłego, wdzięczność położyła”.
  • Krypta – znajdują się trzy trumny. W jednej leżą bardzo dobrze zachowane zmumifikowane zwłoki w mundurze oficera wojska polskiego z okresu Konfederacji Barskiej. W drugiej zwłoki kobiety w czarnym czepcu, a w trzeciej księdza Joachima Myszkierskiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 24 listopada 2022 [dostęp 2018-03-13].
  2. Kościół św. Jana Chrzciciela w Olsztynie. Portal Turystyczny Województwa Śląskiego. [dostęp 2018-03-13]. (pol.).