Kościół św. Jana Chrzciciela w Pawłowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Jana Chrzciciela
Distinctive emblem for cultural property.svg A/1128[1] z dnia 31.08.1981
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo  Polska
Województwo  lubelskie
Miejscowość Pawłów
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
parafia św. Jana Chrzciciela
Położenie na mapie gminy wiejskiej Rejowiec Fabryczny
Mapa lokalizacyjna gminy wiejskiej Rejowiec Fabryczny
Kościół św. Jana Chrzciciela
Kościół św. Jana Chrzciciela
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kościół św. Jana Chrzciciela
Kościół św. Jana Chrzciciela
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Kościół św. Jana Chrzciciela
Kościół św. Jana Chrzciciela
Położenie na mapie powiatu chełmskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu chełmskiego
Kościół św. Jana Chrzciciela
Kościół św. Jana Chrzciciela
Ziemia51°08′46,1″N 23°12′56,2″E/51,146139 23,215611

Kościół Świętego Jana Chrzcicielarzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Siedliszcze archidiecezji lubelskiej.

Obecna świątynia, w stylu neogotyckim, została wzniesiona w latach 1908–1912. Zastąpiła ona małą, znajdującą się w złym stanie, starą budowlę. Starania o pozwolenie na budowę kościoła trwały już od początku XX wieku. Prace budowlane rozpoczęto jednak dopiero po ukazie tolerancyjnym z 1905 roku. Projekt świątyni wykonał zapewne warszawski architekt Stefan Szyller. Ze względu jednak na wysokie koszty projektu, plany zostały zmienione. Nowy projekt wykonał prawdopodobnie Stanisław Józef Dieh (vel Dil), architekt powiatu chełmskiego.

Do wybuchu I wojny światowej trwało wyposażanie świątyni w neogotyckie ołtarze (ołtarz główny został wykonany w warsztacie T. Turowicza w Chełmie), konfesjonały, ambonę, ławki. W czasie wojny budowla została znacznie uszkodzona (m.in. zawaliła się wieża), zniszczenia wkrótce zostały naprawione. W czasie II wojny światowej kościół nie został uszkodzony.

Jest to budowla orientowana, murowana, wzniesiona z czerwonej cegły, na zewnątrz jest otynkowana tylko w polach dekoracyjnych blend i fryzów. Kościół składa się z: wysokiej wieży frontowej z dostawionymi do jej boków kruchtami, jednonawowego i czteroprzęsłowego korpusu na planie wydłużonego prostokąta, szerokiego transeptu (znajdującego się między trzecim a czwartym od frontu przęsłem korpusu) z ryzalitami w ścianach szczytowych, prostokątnego i zakończone czworoboczną absydą prezbiterium z zakrystią od strony północnej oraz skarbczykiem od strony południowej. Świątynia jest oskarpowana, przypory są smukłe, uskokowe, tylko przy skarbczyku i zakrystii są przysadziste i nie posiadają uskoków.

Wyposażenie wewnętrzne kościoła reprezentuje głównie styl neogotycki. W ołtarzu bocznym jest umieszczony obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem (pochodzący zapewne z XVII wieku), przeniesiony z rozebranej cerkwi greckokatolickiej, restaurowany i przemalowany w Moskwie w 1895 roku, znajdujący się w sukience metalowej z tego samego okresu. W nowszym feretronie są umieszczone późnobarokowe obrazy Matki Bożej Szkaplerznej i św. Jana Chrzciciela. Z zabytkowego wyposażenia można jeszcze wyróżnić m.in.: późnobarokowy obraz Matki Bożej Różańcowej ze św. Dominikiem i św. Jackiem Odrowążem, późnobarokowe, pochodzące ze starej świątyni rzeźby św. Marii Magdaleny i św. Antoniego Padewskiego, krucyfiks w stylu rokokowym (pochodzący zapewne z XVIII wieku) i drugi, w stylu barokowo-ludowym, rokokowy relikwiarzyk, elementy dwóch pacyfikałów unickich, ornat w stylu późnobarokowym[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo lubelskie. 2018-09-30. [dostęp 24.12.2015].
  2. Pawłów kościół św. Jana Chrzciciela (pol.). Lubelskie Klimaty. [dostęp 2016-01-01].