Kościół św. Mikołaja w Zakrzówku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętego Mikołaja
A/435[1] z dnia 7.06.1969
kościół parafialny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Miejscowość

Zakrzówek

Adres

ul. Grzegorza Wójtowicza

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Mikołaja

Wezwanie

św. Mikołaja

Położenie na mapie gminy Zakrzówek
Mapa konturowa gminy Zakrzówek, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Mikołaja”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Mikołaja”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Mikołaja”
Położenie na mapie powiatu kraśnickiego
Mapa konturowa powiatu kraśnickiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Mikołaja”
Ziemia50°56′42,8″N 22°22′42,9″E/50,945222 22,378583

Kościół świętego Mikołajarzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Zakrzówek archidiecezji lubelskiej).

Jest to murowana świątynia wzniesiona w latach 1851−1853. Budowla reprezentuje styl neoklasycystyczny. Wymurowano ją z kamienia i cegły oraz otynkowano. Kościół posiada jedną nawę z prostokątnym prezbiterium skierowanym w stronę południową. Po obu stronach prezbiterium są umieszczone zakrystie. Północna fasada świątyni jest ozdobiona dwiema parami pilastrów, podpierających trójkątny fronton, udekorowany geometrycznym fryzem. Pomiędzy pilastrami znajduje się wejście do kościoła, a ponad nim duże, prostokątne okno. Fasada jest zwieńczona przysadzistą, czworokątną wieżą, nakrytą miedzianym, niskim dachem hełmowym, na dole kwadratowym, przechodzącym w kopułę z iglicą, na której znajduje się krzyż. Wieża kościelna posiada cztery okna zakończone półkoliście, wychodzące na cztery strony, z kolei sama budowla doświetlana jest oknami prostokątnymi. Świątynia nakryta jest miedzianym dachem dwuspadowym, niższym w części prezbiterialnej. Kruchta kościoła nakryta jest osobnymi daszkami dwuspadowymi, po obu stronach wieży, umieszczonymi w poprzek do dachu głównego. Daszki te tworzą małe, trójkątne szczyty, wieńczące pilastry w elewacjach bocznych. Wnętrze budowli jest nakryte drewnianym stropem kasetonowym. Drewnianą boazerią wykończone są także ściany prezbiterium. Świątynia posiada jednolite wyposażenie, wykonane w połowie XIX wieku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo lubelskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2020-02-24].
  2. Zakrzówek - kościół św. Mikołaja. Intour.pl. [dostęp 2020-03-30].