Kościół św. Tomasza Apostoła w Kietrzu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętego Tomasza Apostoła
21/50 z dnia 02.05.1950[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 opolskie

Miejscowość

Kietrz

Adres

ul. Kościelna

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Tomasza Apostoła

Wezwanie

św. Tomasza Apostoła

Wspomnienie liturgiczne

3 lipca

Położenie na mapie Kietrza
Mapa konturowa Kietrza, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Tomasza Apostoła”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Tomasza Apostoła”
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Tomasza Apostoła”
Położenie na mapie powiatu głubczyckiego
Mapa konturowa powiatu głubczyckiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Tomasza Apostoła”
Położenie na mapie gminy Kietrz
Mapa konturowa gminy Kietrz, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Tomasza Apostoła”
Ziemia50°04′49,51″N 18°00′02,58″E/50,080419 18,000717

Kościół świętego Tomasza Apostołarzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Kietrz diecezji opolskiej.

Historia i architektura[edytuj | edytuj kod]

Obecna świątynia została zbudowana w latach 1720–1722. Jest to budowla wzniesiona w stylu romańskim z okrągłymi stylowymi łukami. Na resztkach spalonego w 1694 roku kościoła zostało dostawione w tych latach prezbiterium i wieża główna, o wysokości 49 metrów, pod którą jest umieszczone główne wejście do świątyni. Poza tym do budowli wchodzi się przez dwa wejścia boczne z kruchtami, które są umieszczone w połowie kościoła. Po przeciwnej stronie budynku, nad prezbiterium została zbudowana również wieżyczka. Wspomniana wcześniej wieża posiada taką samą metrykę jak nawa główna, czyli ma około 500 lat. Liczne pożary, które ciągle niszczyły świątynię, doprowadziły do jej ciągłych remontów. Osadzona jest na niej ośmiokątna kolumna wybudowana w 1722 roku. Wysoka nakładka wieży była wyższa niż współcześnie. Została jednak strącona przez wiatr i zastąpił ja daszek. W 1875 roku duża wieża została nakryta blachą, a złotą gałkę umieścił na niej Leopold Wemer z Kietrza. W 1926 roku krzyże i gałki zostały ponownie pokryte złotem.

Poza tym nad sklepieniami są umieszczone również mniejsze wieżyczki. Długość świątyni od portalu głównego do ołtarza we wnętrzu to 45,5 metrów, z kolei szerokość to 17,5 metrów. Podłoga jest złożona z prawie 2000 płyt kamiennych. Dach na początku nakryty był gontem, a w 1845 roku został zastąpiony dachówką ceramiczną. Na początku XX wieku został przeprowadzony remont świątyni, z kolei w latach dziewięćdziesiątych dach został nakryty miedzią. Budowla jest wyposażona w instalację przeciwgromową, założoną w końcu XIX wieku po uderzeniu pioruna. Od 1795 roku na wieży jest umieszczony zegar. Na początku był wyposażony w dwa cyferblaty od strony wschodniej i zachodniej i został wykonany przez Gottlebe Klose z Wrocławia. W 1869 roku Heinrich Keller umieścił mechanizm pod dzwonami. Na początku XX wieku na wieży został umieszczony nowy zegar wyposażony w 4 cyferblaty, które do czasów współczesnych wskazują parafianom czas[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo opolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023, s. 27 [dostęp 2017-01-09].
  2. Architektura Kościoła Parafialnego. Parafia św. Tomasza Apostoła w Kietrzu. [dostęp 2016-01-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-12-29)].