Kościół Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Zbąszynku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Zbąszynku
L-309/A z dnia 26 lutego 2009[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Zbąszynek

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Zbąszynku

Wezwanie

Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny

Położenie na mapie Zbąszynka
Mapa konturowa Zbąszynka, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Zbąszynku”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Zbąszynku”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Zbąszynku”
Położenie na mapie powiatu świebodzińskiego
Mapa konturowa powiatu świebodzińskiego, blisko prawej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Kościół Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Zbąszynku”
Położenie na mapie gminy Zbąszynek
Mapa konturowa gminy Zbąszynek, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Zbąszynku”
Ziemia52°14′46″N 15°48′48″E/52,246111 15,813333

Kościół pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Zbąszynkurzymskokatolicki kościół parafialny, w Zbąszynku, w powiecie świebodzińskim, w województwie lubuskim. Należy do dekanatu Babimost diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budowla została wzniesiona jako świątynia protestancka. Projekt budowy kościoła ewangelickiego został opracowany w Biurze do spraw Budownictwa Nadziemnego Wschodniej Dyrekcji Kolei Państwowych we Frankfurcie nad Odrą. Głównym projektantem świątyni jest Beringer (Radca Kolei Państwowych) i współpracujący z nim architekt Kausche (Inspektor Techniczny Kolei Państwowych), natomiast kierownictwo budowy zostało powierzone Krajowemu Urzędowi Budowlanemu w Koszalinie.

Budowa kościoła rozpoczęła w sierpniu 1928 roku i zakończyła się w grudniu 1929 roku. Początkowo miał to być kościół na 380 miejsc siedzących, z pokojem dla konfirmowanych i domem dla pastora. Dzięki wsparciu finansowemu parafii ewangelickiej została dokonana korekta w projekcie: w świątyni zostały dodane dalsze 83 miejsca oraz zaplanowana została budowa domu opieki z salą zebrań. Według projektu zespół budynków parafii miał się składać ze: zboru (w środku założenia), domu parafialnego (od strony południowej) oraz domu opieki z salą zebrań (od strony północnej).

W 1929 roku został oddany do użytku zbór, plebania i sala zebrań (w stanie surowym), Natomiast w późniejszym czasie został wybudowany dom opieki.

Po II wojnie światowej[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu drugiej wojny światowej i opuszczeniu miasta przez ludność niemiecką świątynia miała zostać zaadaptowana na kościół rzymskokatolicki. Po otrzymaniu zezwoleń władz państwowych i kościelnych w dniu 21 października 1945 roku miała miejsce uroczystość poświęcenia przez księdza Jana Pipusza ewangelickiego kościoła na kościół rzymskokatolicki w mieście, jednocześnie otrzymał on wezwanie Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. lubuskiego. [dostęp 2013-03-21].
  2. Historia kościoła parafialnego w Zbąszynku. Parafia Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Zbąszynku. [dostęp 2013-03-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-15)].