Kościół Najświętszego Serca Jezusowego we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Najświętszego Serca Jezusowego
206/A/03/1-4 z dnia 26.09.2003[1] (część zespołu klasztornego sióstr Dobrego Pasterza)
kościół parafialny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Wrocław

Adres

plac Grunwaldzki 3

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

parafia Najświętszego Serca Jezusowego we Wrocławiu

Wezwanie

Najświętszego Serca Jezusowego

Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Jezusowego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Jezusowego”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Jezusowego”
Ziemia51°06′33,5″N 17°03′21,0″E/51,109306 17,055833

Kościół Najświętszego Serca Jezusowegorzymskokatolicki kościół parafialny Parafii Najświętszego Serca Jezusowego we Wrocławiu, w dekanacie Wrocław Katedra, w archidiecezji wrocławskiej. Znajduje się na Placu Grunwaldzkim.

Historia i położenie[edytuj | edytuj kod]

Jest to świątynia wybudowana w latach 1883-1885 przy klasztorze Sióstr Dobrego Pasterza według projektu architekta diecezjalnego Josepha Ebersa.

Kościół mieścił się na terenie parafii św. Piotra Kanizjusza. Podczas II wojny światowej otrzymał wezwanie Najświętszego Serca Jezusowego, w tym czasie ustanowiono przy nim lokalię, czyli filię parafii. Podczas oblężenia Wrocławia w 1945 roku kościół św. Piotra Kanizjusza został rozebrany w związku z budową lotniska. Kościół Najświętszego Serca Jezusowego został uszkodzony w mniejszym stopniu, w związku z tym został ustanowiony kościołem parafialnym i powierzony Salezjanom. Erygowanie parafii miało miejsce w dniu 10 kwietnia 1946 roku[2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół posiada wnętrze jednonawowe, trzyprzęsłowe, nakryte sklepieniami krzyżowymi, podzielone przez ołtarz główny, pierwotnie kamienny, wysoki, o formach neogotyckich na 2 niezależne od siebie części: przeznaczoną dla zakonnic i przeznaczoną dla świeckich, dodatkowo ołtarz jest widoczny z trzeciej części, czyli bocznej kaplicy, pierwotnie przeznaczonej dla wychowanek klasztoru. Wnętrze zostało tak zaprojektowane, aby wierni przebywający w poszczególnych częściach nie mieli ze sobą kontaktu wzrokowego i jednocześnie, aby najważniejsze miejsce w świątyni - ołtarz i odprawiający mszę świętą kapłan - było dobrze widoczne dla wszystkich wiernych. Kościół posiada formy neogotyckie, ze skromną dekoracją architektoniczną, wykonaną z glazurowanej cegły, podobnie jak inne budowle tego architekta.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. dolnośląskiego. [dostęp 2016-07-28].
  2. Historia kościoła. Salezjańska parafia p.w. Najświętszego Serca Jezusowego we Wrocławiu. [dostęp 2016-07-28]. (pol.).