Kościół Przemienienia Pańskiego w Wilczętach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Przemienienia Pańskiego
597/69 z 12.03.1968[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Miejscowość

Wilczęta

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Przemienienia Pańskiego

Wezwanie

Przemienienia Pańskiego

Wspomnienie liturgiczne

6 sierpnia

Położenie na mapie gminy Wilczęta
Mapa konturowa gminy Wilczęta, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Przemienienia Pańskiego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Przemienienia Pańskiego”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Przemienienia Pańskiego”
Położenie na mapie powiatu braniewskiego
Mapa konturowa powiatu braniewskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Przemienienia Pańskiego”
Ziemia54°10′04,1″N 19°52′52,3″E/54,167806 19,881194

Kościół Przemienienia Pańskiegorzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Pasłęk I diecezji elbląskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynia powstała w latach 1330-1340. Jest to budowla murowana wzniesiona z kamienia oraz cegły o wiązaniu gotyckim. Najstarszą częścią kościoła jest nawa wybudowana około 1330 z rozbudowanym szczytem wschodnim. Nawa i prezbiterium nakryte są dachami siodłowymi. Wieża, która została wybudowana w 1655 pierwotnie była nakryta dachem namiotowym. W czasie działań wojennych została zniszczona i jej szczyt jest obecnie nakryty płaskim dachem.

Wnętrze świątyni

Od strony południowej znajduje się otwierająca się do nawy kaplica z nieregularnym szczytem wschodnim. Wnętrze świątyni ma interesujące wyposażenie. Jednym z jego elementów jest ambona z 1681 roku wykonana przez stolarza Richtera i rzeźbiarza Johana Christopha Dobela. Ambona była ozdobiona wyrzeźbionymi głowami konsuli. W niszy znajdowało się 6 postaci apostołów, a pod nimi głowy aniołów.

W 1681 roku powstał ołtarz wykonany przez Joachima Christopha Dobela z Królewca. Jego rzeźba ma barwy czerni, bieli i złota. Dzwony, które należą do najstarszych zachowanych w Wilczętach reprezentują również styl gotycki. Pierwszy i największy dzwon powstał w Niderlandach. Na szczycie dzwonu znajduje się napis, legenda. W środku napisu jest umieszczony herb rodu Burggrafów i Grafów Dohna. Po zakończeniu II wojny światowej w budowli nie przeprowadzono żadnego remontu. Opuszczoną i zdewastowaną świątynią zaczął opiekować się ksiądz Józef Sikora, administrator parafii w Pasłęku w latach 1945-49[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo warmińsko-mazurskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2018-10-22].
  2. Plan odnowy miejscowości Wilczęta na lata 2012-2019. Biuletyn Informacji Publicznej Urząd Gminy Wilczęta. [dostęp 2018-11-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-22)]. (pol.).