Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława w Narwi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława w Narwi
Distinctive emblem for cultural property.svg 334 z 18.02.1971[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 podlaskie

Miejscowość

Narew

Adres

ul. Kościelna 1
17-210 Narew

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Narwi

Wezwanie

św. Stanisława
Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Położenie na mapie gminy Narew
Mapa konturowa gminy Narew, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława w Narwi”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko prawej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława w Narwi”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława w Narwi”
Położenie na mapie powiatu hajnowskiego
Mapa konturowa powiatu hajnowskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława w Narwi”
Ziemia52°54′55,33″N 23°31′14,66″E/52,915370 23,520740

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i świętego Stanisława w Narwirzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w dawnym mieście, obecnie wsi Narew, w województwie podlaskim. Należy do miejscowej parafii znajdującej się w dekanacie Hajnówka diecezji drohiczyńskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze świątyni
Ołtarz boczny z obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem

Obecna świątynia drewniana została wzniesiona w latach 1738-1748 zapewne pod kierunkiem proboszcza narewskiego, księdza Ludwika Ignacego de Riaucoura. W latach 1851, 1857, 1860 budowla była remontowana staraniem księdza Felicjana Szakiena, administratora a później proboszcza w Narwi. Podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku świątynia została uszkodzona przez pociski. Historia powtórzyła się podczas II wojny światowej w 1944 roku, gdy budowlę uszkodził ostrzał artyleryjski. Pierwsze, niezbędne prace remontowe zostały wykonane dzięki staraniom księdza Stanisława Łukaszewicza, ówczesnego proboszcza narewskiego. W 2011 roku, dzięki staraniom proboszcza księdza prałata Zbigniewa Niemyjskiego – cały dach świątyni otrzymał pokrycie w postaci blachy miedzianej[2].

Dzwonnica

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Do zachowanych zabytków ruchomych kościoła należą m.in. dwa obrazy namalowane na desce przedstawiające sceny Ukrzyżowania pochodzące zapewne z II połowy XVI wieku oraz obraz Matki Boskiej Hodigitri pochodzący z XVII stulecia. Zapewne z XVI stulecia pochodzi piaskowcowa nagrobna tablica, na której jest ukazany rycerz lub myśliwy podparty o włócznię, przy którego nodze siedzi pies. Jest ona umieszczona przy zewnętrznym murze prezbiterium. Od 1905 roku w ołtarzu znajduje się figura św. Stanisława Biskupa i Męczennika[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo podlaskie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 15 lutego 2023 [dostęp 2014-05-14].
  2. Narew – Parafia Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława Biskupa i Męczennika. diecezja drohiczyńska. [dostęp 2014-05-14]. (pol.).
  3. Parafia Rzymskokatolicka w Narwi. Oficjalna strona internetowa Gminy Narew. [dostęp 2014-05-14]. (pol.).