Myśliwy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Myśliwy, 1912 r.

Myśliwy (daw. łowca, strzelec) – osoba zajmująca się łowiectwem, uczestnicząca w polowaniach w celu pozyskania mięsa, skór oraz kości, poroża i innych trofeów łowieckich. Współcześnie status myśliwego, jego prawa i obowiązki regulowany jest przez prawo łowieckie[1], co odróżnia go od kłusownika dokonującego polowań bezprawnie.

Łowiectwo – zajęcie myśliwego[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Łowiectwo.

Łowiectwo było jednym z najstarszych obok zbieractwa sposobem zdobywania żywności i sposobem życia ludzkości. Z czasem utraciło swoje znaczenie na rzecz rolnictwa: hodowli zwierząt (pasterstwo) i uprawy roślin, pozostając alternatywnym źródłem pożywienia, a także rozrywki oraz elementem gospodarki łowieckiej.

Zajęcie myśliwego przez wiele wieków miało związek z wojskowością. Początkowo było z nią nierozerwalnie związane, z czasem stało się formą przygotowania do militarnego rzemiosła. W okresie średniowiecza polowanie stało się formą rozrywki i ćwiczeń wojskowych europejskiego rycerstwa, a następnie szlachty. Z ludzi zajmujących się myślistwem rekrutowano także jednostki wojskowe, np. łucznicy, strzelcy, jegrzy. Rdzenne łowiectwo nieodłącznie wiąże się z prowadzeniem gospodarki łowieckiej, której tylko jednym z elementów jest polowanie.

Z zajęciem myśliwych związane są liczne zjawiska w różnych dziedzinach życia, np.:

Myśliwy w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Postać myśliwego i jego zajęcia znalazły liczne odbicia w kulturze.

Postacie bogów i herosów mitologicznych[edytuj | edytuj kod]

Enkidu, Nimrod, Artemida, Diana, Orion, Akteon, Hern Myśliwy, Wolundr

Literatura[edytuj | edytuj kod]

Postacie myśliwych:

Film[edytuj | edytuj kod]

Plastyka[edytuj | edytuj kod]

Heraldyka[edytuj | edytuj kod]

Postać myśliwego znajduje się w herbach miejskich: Baiersdorf (Niemcy), Bystré (Czechy), Etschberg (Niemcy), Galdakao (Hiszpania), Izurza (Hiszpania), Orvin (Szwajcaria).

Urzędy nadworne związane z łowiectwem[edytuj | edytuj kod]

Łowczy: łowczy nadworny (venator aulicus), w tym koronny i litewski; łowczy wielki koronny; łowczy wielki litewski; podłowczy; sokolnik; jastrzębnik.

Inne[edytuj | edytuj kod]

Od myśliwych pochodzi określenie samolotów i statków myśliwskich (np. okręty podwodne typu Rubis[potrzebny przypis]) oraz nazwa Konga (w języku Bakongo)[potrzebny przypis].

Sławni myśliwi[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Myśliwi.

Wielu władców zasłynęło ze swojego zamiłowania do polowań, niektórzy z nich otrzymali nawet przydomek w związku z tym zajęciem:

Wśród polskich panujących najbardziej znanymi myśliwymi są m.in.:

Oprócz władców znanymi myśliwymi byli m.in.:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. myśliwy, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2022-02-22].
  2. Jozef Brandt – s. 4, pinakoteka.zascianek.pl [dostęp 2017-11-25].
  3. Eugene Pertuiset – poszukiwacz przygód, podróżnik (m.in. Patagonia) i myśliwy francuski, przyjaciel malarza, bohater powieści Oliviera Rolina „Un chasseur de lions” (2008), wspomniany w opowiadaniu Juliusza Verne’a „Dziesięć godzin polowania” (1881).