Kościół ewangelicko-augsburski Ducha Świętego w Orzeszu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół ewangelicko-augsburski Ducha Świętego
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miejscowość

Orzesze

Adres

ul. Powstańców

Wyznanie

protestantyzm

Kościół

Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP

Parafia

Ewangelicko-Augsburska Świętego Ducha w Orzeszu

Położenie na mapie Orzesza
Mapa konturowa Orzesza, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół ewangelicko-augsburski Ducha Świętego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół ewangelicko-augsburski Ducha Świętego”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół ewangelicko-augsburski Ducha Świętego”
Położenie na mapie powiatu mikołowskiego
Mapa konturowa powiatu mikołowskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół ewangelicko-augsburski Ducha Świętego”
Ziemia50°08′38,1″N 18°46′19,5″E/50,143917 18,772083

Kościół ewangelicko-augsburski Ducha Świętegoewangelicko-augsburski kościół parafialny należący do diecezji katowickiej. Znajduje się w Orzeszu, w województwie śląskim.

Obecna świątynia została wzniesiona dzięki środkom fundacji Katarzyny Hegenscheidt z Zawiści. Poświęcona została w dniu 13 maja 1913 roku. Pierwsze powojenne nabożeństwo zostało w niej odprawione w dniu 15 lipca 1945 roku - z udziałem stu trzydziestu członków zboru przez księdza Jana Karpeckiego. W 1950 roku została przebudowana ambona świątyni, natomiast wnętrze zostało wymalowane według projektu artysty E. Biszorskiego ze Skoczowa. W 1961 roku zostały sprowadzone trzy dzwony z dawnych świątyń luterańskich w Ząbkowicach Śląskich, Srebrnej Górze na Dolnym Śląsku i Poznaniu, zamiast oryginalnych dzwonów zarekwirowanych w 1942 roku. W niedzielę, w dniu 31 stycznia 1983 roku Ksiądz Senior Rudolf Pastucha poświęcił nowy ołtarz, ambonę i prezbiterium wykonane z marmuru. W 1984 roku został ukończony remont kościoła, wnętrze zostało wymalowane, a w tzw. starej "marowni" została urządzona kaplica przedpogrzebową. W latach 1992 i 1993 zostało założone gazowe centralne ogrzewanie świątyni (wcześniej było węglowe), zostały wymienione dach i rynny oraz został przeprowadzony kapitalny remont wieży świątyni[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. O nas. Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętego Ducha w Orzeszu. [dostęp 2018-07-20].