Kobra królewska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kobra królewska
Ophiophagus hannah[1]
(Cantor, 1836)
Kobra królewska
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Podgromada diapsydy
Rząd łuskonośne
Podrząd węże
Rodzina zdradnicowate
Rodzaj Ophiophagus
Günther, 1864
Gatunek kobra królewska
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 VU pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania

Kobra królewska (Ophiophagus hannah) – gatunek jadowitego węża z rodziny zdradnicowatych. Jest największym z jadowitych węży, osiąga do 5,7 m długości[3] i waży do 9 kg[4]. Stosownie do rozmiarów wytwarza dużą ilość silnego jadu, typowego dla kobr. Świetnie pływa i wspina się po drzewach.

Występowanie i biotop[edytuj]

Jej siedliskiem są gęste górskie lasy oraz bambusowe dżungle, lubi także osiedlać się opodal strumieni i bajorek. Występuje na obszarze Bangladeszu, Mjanmy, Kambodży, Indii, Indonezji, Laosu, Tajlandii, Wietnamu, zachodniej Malezji, południowych Chin i na Filipinach[5].

Pożywienie[edytuj]

Żywi się przeważnie wężami. Potrafi zjeść nawet węże własnego gatunku. Je także inne zwierzęta np. szczury, myszy.

Rozród[edytuj]

Samica po zniesieniu jaj przykrywa je opadłymi liśćmi i rozmaitymi odpadami. Potem opiekuje się nimi, owinięta wokół gniazda. Wykazuje w tym czasie bardzo dużą agresję i jest niebezpieczna dla przechodzących w pobliżu zwierząt i ludzi. Niedługo przed wykluciem młodych, matka opuszcza gniazdo, aby nie ulec pokusie zjedzenia własnego potomstwa.

Jad[edytuj]

Jad wydzielany jest przez parzyste gruczoły znajdujące się po bokach głowy, które są łączone z zębami jadowymi za pomocą kanalików. Wstrzykiwanie jadu do ciała ofiary odbywa się poprzez skurcz mięśni otaczających gruczoły. Kobra nie zawsze używa jadu – jest dla niej bardzo cenny, czasami więc kąsając, nie aplikuje trucizny. Takie przypadki zdarzają się jednak rzadko i nazywane są "suchymi ukąszeniami"[potrzebny przypis].

Jednym ukąszeniem potrafi nawet zabić dorosłego słonia (śmierć następuje po 3 godzinach)[potrzebny przypis]. Człowiek, który został zaatakowany, przy braku pomocy medycznej może umrzeć w ciągu kwadransa. Śmierć następuje w wyniku porażenia mięśni oddechowych. Ból odczuwany w przypadku dostania się jadu do organizmu może nastąpić po fakcie samego ukąszenia, ze względu na opóźnioną reakcję komórek. Kobra królewska przejawia dużą napastliwość i jest znacznie agresywniejsza od innych kobr.

Jad kobry królewskiej nie zabija przedstawicieli własnego gatunku, spowodowane jest to wrodzoną odpornością.[6]

Status i zagrożenia[edytuj]

Jest gatunkiem rzadkim i z kolejnymi latami jej liczebność maleje. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji o nadania jej statusu zagrożenia.

Ze względu na to, iż kobra królewska jest w swojej faunie niemalże na szczycie łańcucha pokarmowego, zagrożenia wynikające z agresji innych zwierząt są bardzo małe. Obecnie największym zagrożeniem dla tego węża jest działalność człowieka – wiele z tych gadów ginie pod kołami samochodów. Inną przyczyną coraz niższej liczebności kobry królewskiej jest niszczenie jej naturalnego środowiska.

Ciekawostki[edytuj]

  • Kobra królewska to jedyny jajorodny wąż na świecie, który sam buduje gniazdo dla swych jaj i opiekuje się nimi, podczas okresu inkubacji.
  • U kobry królewskiej, to samiec jest większy od samicy, co jest wyjątkowo rzadkim zjawiskiem u węży.
  • Kobra rośnie przez całe życie, które trwa ok. 30 lat.
  • Młode kobry królewskiej, jako jedyne zwierzęta na świecie, są zdolne do ataku i obrony od razu po urodzeniu (w momencie urodzenia mają już gotowy jad)

Przypisy

  1. Ophiophagus hannah, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Ophiophagus hannah. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. Wood, The Guinness Book of Animal Facts and Feats. Sterling Pub Co Inc (1983), ​ISBN 978-0-85112-235-9
  4. National Geographic: King Cobra. [dostęp 2007-09-05].
  5. Ophiophagus hannah (ang.). The Reptile Database. [dostęp 9 września 2010].
  6. Zdumiewające Indie: Ghaty Zachodnie (Wildest India) - Holandia 2011