Przejdź do zawartości

Kolej polowa zakładu Sodawerk Staßfurt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Feldbahn des Sodawerkes Staßfurt
Mapa przebiegu linii kolejowej
Dane podstawowe
Lokalizacja

Staßfurt

Zarządca

Sodawerk Staßfurt

Długość

2 km

Rozstaw szyn

600 mm

Sieć trakcyjna

520 V AC

Prędkość maksymalna

25 km/h

Zdjęcie LK
Pociąg z urobkiem

Kolej polowa zakładu Sodawerk Staßfurtkolej polowa w Staßfurcie, w powiecie Salzland, w niemieckim kraju związkowym Saksonia-Anhalt. Kolej służy przewozowi wapienia. Rozstaw szyn wynosi 600 mm. Trasa kolei jest jednotorowa i zelektryfikowana, w związku z czym kursują po niej składy towarowe prowadzone przez lokomotywy elektryczne.

Wydobywanie surowców[edytuj | edytuj kod]

Do produkcji węglanu sodu konieczne są trzy surowce: sól kamienna, wapień oraz węgiel. Zelektryfikowana kolej polowa zakładu Sodawerk Staßfurt wykorzystywana jest do transportowania wapienia z należącego do zakładu kamieniołomu. Wapień jest wydobywany metodą odkrywkową, rozdrabniany kruszarką i składowany w magazynie, który znajduje się przy kamieniołomie[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Bogate złoża wapienia skłoniły zakłady chemiczne Magdeburg-Buckau AG do założenia dnia 27 lipca 1882 r. oddziału w Staßfurcie. Tuż po otwarciu zakładu panowało tak duże zapotrzebowanie na wapień, że do przewozu urobku nie wystarczała trakcja konna i nie można było zrealizować w całości zamówień na dostawy wapienia. Z tego też powodu postanowiono o zbudowaniu kolei polowej, aby efektywniej przewozić skały wydobyte w kopalniach w Staßfurcie i Förderstedt do zakładu produkcji węglanu wapnia w Staßfurcie[1].

Przebieg trasy[edytuj | edytuj kod]

Sodawerk Staßfurt

Przy magazynie wapienia, punkcie początkowym kolei polowej, znajduje się zespół budynków warsztatu i lokomotywowni, w której stacjonuje sześć lokomotyw typu EL12[2]. Składy towarowe zestawiane są z jednej lokomotywy i czterech otwartych wagonów towarowych. W razie potrzeby pociągi kursują także w weekendy oraz dni świąteczne.

Lokomotywownia i magazyn kopalni wapienia położone są bezpośrednio przy drodze krajowej łączącej Staßfurt z Förderstedt. Torowisko kolei polowej przebiega równolegle do tej drogi aż do skrzyżowania z linią kolejową Schönebeck – Güsten.

Inne koleje zakładu[edytuj | edytuj kod]

Do zakładu Sodawerk Staßfurt prowadziła normalnotorowa bocznica z dworca w Staßfurcie, którą kursowały składy towarowe ciągnięte przez parowozy bezogniowe. W 2001 r. po linii kursowały 1-2 pociągi dziennie[2].

Do 1992 r. na terenie zakładu znajdowała się także linia kolei spalinowej o rozstawie szyn 600 mm. Ostatnim typem eksploatowanego na niej taboru były lokomotywy LKM Ns2f[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Sodawerk Staßfurt. feldbahnseite.de, 2005. [dostęp 2020-02-29]. (niem.).
  2. a b c „Drehscheibe”. 154, s. 100, 2001. Arbeitsgemeinschaft DREHSCHEIBE e.V., Köln. (niem.).