Komitat Szabolcs-Szatmár-Bereg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Komitat Szabolcs-Szatmár-Bereg
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
komitat
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Węgry

Siedziba

Nyíregyháza

Powierzchnia

5936,45 km²

Populacja 
• liczba ludności


586 158

• gęstość

98,7 os./km²

Położenie na mapie Węgier
Położenie na mapie
Strona internetowa

Komitat Szabolcs-Szatmár-Bereg (węg. Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye) – najdalej wysunięty na wschód węgierski komitat. Od północnego wschodu graniczy z Ukrainą, od południowego wschodu z Rumunią, od południowego zachodu z komitatem Hajdú-Bihar, od północy z komitatem Borsod-Abaúj-Zemplén oraz ze Słowacją. Zalicza się do unijnego regionu statystycznego „Północna Nizina Węgierska” (Észak-Alföld).

Komitat Szabolcs-Szatmár-Bereg leży w Kraju Zacisańskim. Większość powierzchni komitatu zajmuje pagórkowata wysoczyzna Nyírség, pokryta piaszczystymi i lesowymi wydmami, której najwyższym punktem jest wzgórze Hoportyó (184 m n.p.m.) na południe od Nyírbátor. Wschodnią część komitatu, na wschód od Cisy i Kraszny, zajmuje podmokła Równina Satmarsko-Berehowska z krainami Tiszahát i Erdöhát. Na północno-zachodnim skraju komitatu, w dolinie górnej Cisy, leży region Rétköz. Zachodni kraniec sięga doliny Cisy. Największą rzeką komitatu jest Cisa, daleko mniejsze są jej dopływy Kraszna, Samosz i Lónya.

Tutejszy klimat jest kontynentalny. Tutejsze zimy są najzimniejsze na obszarze Wielkiej Niziny Węgierskiej.

Dzisiejszy komitat Szabolcs-Szatmár-Bereg powstał w 1950 roku w wyniku przyłączenia do komitatu Szabolcs części komitatów Ung, Bereg, Ugocsa i Szatmár, pozostałych przy Węgrzech po traktacie w Trianon. Do 1990 nosił nazwę Szabolcs-Szatmár.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Komitat dzieli się na 11 powiatów:

Miasta komitatu[edytuj | edytuj kod]

Miasta komitatu (liczba ludności według spisu z 2001):