Komitat Bereg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bereg
komitat
Herb
Herb
Państwo

 Węgry

Siedziba

Beregszász

Data likwidacji

1918

Powierzchnia

3.786 km²

Populacja (1910)
• liczba ludności


(1910) 236.611

Plan
Plan
Położenie na mapie Królestwa Węgier
Położenie na mapie

Bereg (łac. comitatus Beregiensis, niem. Berg) – dawny komitat w północno-wschodniej części Królestwa Węgier.

Komitat Bereg leżał w środkowej części Zakarpacia. Północną część komitatu zajmowały południowe zbocza głównego (wododziałowego) grzbietu Wschodnich Karpat wokół doliny górnej Latoricy i jej dopływów. Południowa część komitatu leżała na Nizinie Zakarpackiej i sięgała aż do Cisy.

Komitat Bereg został utworzony w 1263. Siedzibą władz komitatu było miasto Beregszász (dziś Berehowo). Do 1621 komitat nosił nazwę Borsova. W okresie przed I wojną światową komitat dzielił się na siedem powiatów i dwa miasta.

Po rozbiorze Węgier na początku XVI wieku Bereg wraz z całym Zakarpaciem znalazł się pod władzą książąt Siedmiogrodu. Po traktacie w Trianon komitat niemal w całości (około 4/5 powierzchni) znalazł się w granicach Czechosłowacji. Przy Węgrzech pozostał pas na północnym brzegu Cisy (region Tiszahát), który przyłączono do komitatu Szabolcs, tworząc komitat Szabolcs-Szatmár (później przemianowany na Szabolcs-Szatmár-Bereg). Część czechosłowacka należała do Rusi Podkarpackiej.

Po aneksji Zakarpacia przez Węgry w marcu 1939 komitat Bereg w całości znalazł się w granicach Węgier i został odtworzony jako samodzielna jednostka administracyjna. Po II wojnie światowej czechosłowacka część komitatu znalazła się w obwodzie zakarpackim Ukraińskiej SRR (później Ukrainy).

Bereg nie stanowi obecnie samodzielnej jednostki administracyjnej, nazwa komitatu nie jest również używana nieoficjalnie jako nazwa regionu.

Powiaty (járás)
Powiat Siedziba władz
Alsóverecke Alsóverecke
Felvidék Ilosva
Latorca Oroszvég
Mezőkaszony Mezőkaszony
Munkács Munkács
Szolyva Szolyva
Tiszahát Beregszász
Miasta komitackie (rendezett tanácsú város)
Beregszász
Munkács