Komitat Győr-Moson-Sopron

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Komitat Győr-Moson-Sopron
Győr-Moson-Sopron megye
komitat
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Węgry

Siedziba

Győr

Powierzchnia

4088,70 km²

Populacja 
• liczba ludności


420 000

• gęstość

102,7 os./km²

Położenie na mapie Węgier
Położenie na mapie
Portal Węgry

Komitat Győr-Moson-Sopron (węg. Győr-Moson-Sopron) – komitat na północnym zachodzie Węgier, na granicy z Austrią i Słowacją. Zalicza się do unijnego regionu statystycznego „Północno-zachodnie Węgry” (Északnyugat-Magyarország).

Komitat leży na Małej Nizinie Węgierskiej. Obejmuje bagna Hanság, równinę Raby (Rábaköz) i wielką wyspę rzeczną na Dunaju o nazwie Mała Wyspa Żytnia. W zachodniej części komitatu leżą wzgórza Sokoró. Na zachodnim krańcu, na granicy z Austrią koło miasta Sopron leży niewielkie pasmo Gór Szoprońskich. Główne rzeki komitatu to Dunaj i jego odnoga Dunaj Moszoński oraz Litawa, Raba, Rábca i Marcal. Przez północno-zachodnią część komitatu przebiega Einser-Kanal (Hansági-főcsatorna), łączący Jezioro Nezyderskie z Dunajem poprzez rzekę Rábca. Tereny komitatu mają przeważnie charakter stepowej równiny. Przez komitat przebiegają ważna szlaki kolejowe i drogowe łączące Węgry z Austrią i zachodem Europy

Komitat Győr-Moson-Sopron obejmuje części dawnych komitatów Győr, Moson, Pozsony i Sopron, pozostałe przy Węgrzech po traktacie w Trianon. Resztki trzech pierwszych połączono w 1923 w komitat Győr, Moson es Pozsony, w 1945 przemianowany na Győr-Moson. Podczas reformy administracyjnej w 1950 przyłączono do niego komitat Sopron. Obecna nazwa obowiązuje od 1 października 1990.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Komitat dzieli się na 7 powiatów:

Miasta komitatu[edytuj | edytuj kod]

Miasta komitatu (według liczby mieszkańców; stan na 2001 r. – dane spisowe):

Gminy wiejskie komitatu[edytuj | edytuj kod]

Gminy wiejskie komitatu (alfabetycznie)