Komitat Jász-Nagykun-Szolnok

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Komitat Jász-Nagykun-Szolnok
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
komitat
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Węgry

Siedziba

Szolnok

Powierzchnia

5581,71 km²

Populacja 
• liczba ludności


417 008

• gęstość

74,7 os./km²

Położenie na mapie Węgier
Położenie na mapie
Strona internetowa

Komitat Jász-Nagykun-Szolnok (węg. Jász-Nagykun-Szolnok vármegye) – komitat w środkowej części wschodnich Węgier, podzielony na dwie części rzeką Cisą. Od północy graniczy z komitatem Heves i na niewielkiej długości z komitatem Borsod-Abaúj-Zemplén, od wschodu graniczy z komitatami Hajdú-Bihar i Békés, od południa z komitatem Csongrád, od południowego zachodu – z Bács-Kiskun, od zachodu z – komitatem Pest. Zalicza się do unijnego regionu statystycznego „Północna Nizina Węgierska” (Észak-Alföld).

Komitat w całości leży na Wielkiej Nizinie Węgierskiej. Część na zachód od Cisy, obejmująca równinę Jazygii (Jaszság), leży w Międzyrzeczu Dunaju i Cisy, część na wschód od Cisy zajmuje równinę Wielkiej Kumanii (Nagykunság) w Kraju Zacisańskim (Tiszántul). Główną rzeką komitatu jest Cisa z dopływami Zagyva, Keresz, Hortobágy i Berettyó. W północnej części Wielkiej Kumanii rozciąga się część sieci kanałów melioracyjnych powstałych podczas regulacji Cisy.

Obszar komitatu Jász-Nagykun-Szolnok jest całkowicie równinny. Opady występują w niewielkiej ilości, często powtarzają się susze. Duża liczba godzin słonecznych. Dobry klimat i dobre gleby pozwoliły na intensywne rolnictwo. W komitacie uprawia się pszenicę, ryż, kukurydzę i słonecznik zwyczajny oraz hoduje się trzodę chlewną, owce i bydła rogate. Ważniejszy przemysł: produkcja wełny oraz przetwórstwo spożywcze.

Komitat Jász-Nagykun-Szolnok został w 1876 utworzony z regionów Jászság, Nagykunság, południowych gmin regionu Heves i Külső-Szolnok oraz gmin nadcisańskich. Już nieco wcześniej obszar ten ukształtował się jako jednostka administracyjna, jednak było to tylko przejściowe. Nazwa komitatu nawiązuje do regionów etnicznych (Jász-, Nagykun-) i do głównego ośrodka miejskiego – Szolnok.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Komitat dzieli się na 7 powiatów:

Miasta komitatu[edytuj | edytuj kod]

Miasta komitatu (liczba ludności według spisu z 2001):

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]