Komitat Jász-Nagykun-Szolnok (węg.Jász-Nagykun-Szolnok megye) – komitat w środkowej części wschodnich Węgier, podzielony na dwie części rzeką Cisą. Od północy graniczy z komitatem Heves i na niewielkiej długości z komitatem Borsod-Abaúj-Zemplén, od wschodu graniczy z komitatami Hajdú-Bihar i Békés, od południa z komitatem Csongrád, od południowego zachodu – z Bács-Kiskun, od zachodu z – komitatem Pest. Zalicza się do unijnego regionu statystycznego „Północna Nizina Węgierska” (Észak-Alföld).
Obszar komitatu Jász-Nagykun-Szolnok jest całkowicie równinny. Opady występują w niewielkiej ilości, często powtarzają się susze. Duża liczba godzin słonecznych. Dobry klimat i dobre gleby pozwoliły na intensywne rolnictwo. W komitacie uprawia się pszenicę, ryż, kukurydzę i słonecznik zwyczajny oraz hoduje się trzodę chlewną, owce i bydła rogate. Ważniejszy przemysł: produkcja wełny oraz przetwórstwo spożywcze.
Komitat Jász-Nagykun-Szolnok został w 1876 utworzony z regionów Jászság, Nagykunság, południowych gmin regionu Heves i Külső-Szolnok oraz gmin nadcisańskich. Już nieco wcześniej obszar ten ukształtował się jako jednostka administracyjna, jednak było to tylko przejściowe. Nazwa komitatu nawiązuje do regionów etnicznych (Jász-, Nagykun-) i do głównego ośrodka miejskiego – Szolnok.