Komunalny Cmentarz Południowy w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cmentarz Komunalny Południowy
Groby wielopoziomowe
Groby wielopoziomowe
Państwo  Polska
Miejscowość Antoninów (powiat piaseczyński)
Typ cmentarza komunalny
Stan cmentarza czynny
Data otwarcia 1999
Architekt Piotr Szaroszyk
Położenie na mapie gminy Piaseczno
Mapa lokalizacyjna gminy Piaseczno
Cmentarz Komunalny Południowy
Cmentarz Komunalny Południowy
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Cmentarz Komunalny Południowy
Cmentarz Komunalny Południowy
Ziemia 52°03′30″N 20°54′05″E/52,058333 20,901389
Strona internetowa

Warszawski Cmentarz Komunalny Południowy – najmłodsza nekropolia Warszawy, zlokalizowany w miejscowości Antoninów w gminie Piaseczno.

Cmentarz Komunalny Południowy jest najnowszym cmentarzem w Warszawie. Pierwszego pochówku dokonano tu w październiku 1999 roku. Jako jedyny cmentarz komunalny w stolicy ma pozwolenie na budowanie grobowców w formie kapliczek.

Położenie[edytuj]

Cmentarz leży w pobliżu trasy wylotowej na Kraków (7E77 ), w Antoninowie (w pobliżu Magdalenki i Piaseczna), na skraju Lasów Sękocińskich. Powierzchnia całkowita nekropolii zajmuje ponad 50 ha, z czego do użytku dotychczas oddano 27 ha.

Opis[edytuj]

Cmentarz Komunalny Południowy został zaprojektowany przez architekta Piotra Szaroszyka, m.in. współautora projektu Hotelu Sheraton w Warszawie.

Zgodnie z planem, groby najgłębsze (z największą liczbą kondygnacji) umieszczano po zachodniej stronie, natomiast te płytsze po wschodniej. Na cmentarzu wybudowano już pierwszy grobowiec w formie kapliczki. Obłożona polnymi kamieniami budowla może pomieścić 30-40 ciał.

Na Cmentarzu Południowym pochowanych jest ok. 2000 osób.

Na terenie nekropolii możliwe są wszystkie formy pochówku, a oprócz tego prochy zmarłych można również rozsypać na "Łące pamięci". Od początku istnienia cmentarza na "Łące" rozsypano prochy 120 osób.

Uroczystości pogrzebowe odbywają się w Domu Przedpogrzebowym, mieszczącym dwie sale ceremonialne. Jedna z sal ceremonialnych pełni funkcję katolickiej kaplicy cmentarnej pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego, w której katolicką posługę pogrzebową sprawują kapłani parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Przypkach. W kaplicy tej w każdą niedzielę odprawiane są również msze święte. Druga z sal jest salą świecką, w której wykonywane są ceremonie świeckie i różnych wyznań.

Cmentarz Komunalny Południowy jest cmentarzem miejskim, zarządzanym przez Miasto Stołeczne Warszawę – Zarząd Cmentarzy Komunalnych.

Pochowani na cmentarzu[edytuj]

Galeria[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Janusz Fastyn (pol.). nekrologi.wyborcza.pl. [dostęp 2015-07-01].