Konga (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Konga
Oficjalny plakat autorstwa Reynolda Browna
Oficjalny plakat autorstwa Reynolda Browna
Gatunek science fiction, horror
Data premiery Ziemia marzec 1961
Kraj produkcji  Wielka Brytania
 Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 90 minut
Reżyseria John Lemont
Scenariusz Herman Cohen, Aben Kandel
Główne role Michael Gough, Margo Johns, Jess Conrad, Claire Gordon
Muzyka Gerard Schurmann
Zdjęcia Desmond Dickinson
Scenografia C. Wilfred Arnold
Produkcja Herman Cohen, Nathan Cohen, Stuart Levy
Wytwórnia Anglo-Amalgamated
Dystrybucja Anglo-Amalgamated, American International Pictures

Konga (Konga) – horror fantastycznonaukowy z 1961, będący brytyjsko-amerykańską koprodukcją w reżyserii Johna Lemonta. Konga jest filmową adaptacją brytyjskich komiksów z lat 60. XX wieku pod tym samym tytułem, wydawanych przez Charlton Comics, z rysunkami Steve'a Ditko (współtworcy postaci Spider-Mana)[1]. Występująca w komiksie i filmowej adaptacji tytułowa Konga jest małpą monstrualnych rozmiarów, co jest wyraźnym zapożyczeniem z serii filmów o King Kongu[1]. Producent filmu Herman Cohen wypłacił studiu RKO Pictures (posiadającemu prawa do postaci King Konga) sumę 25,000 dolarów, by móc posługiwać się nazwą potwora, i w ten sposób uniknąć procesu sądowego[2].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Brytyjski biolog dr. Charles Decker (Michael Gough) wraca z wyprawy badawczej w Afryce. W kraju rozpoczyna eksperymenty z użyciem specjalnego serum, które pozwala zwiększać rośliny i zwierzęta do nienaturalnych rozmiarów. Za główny obiekt badawczy służy mu sprowadzone z Afryki młode szympansa o imieniu Konga. W wyniku eksperymentu szympans urósł do rozmiaru goryla. Wprowadzona w stan hipnozy małpa, zostaje wysłana do Londynu, by zabijać byłych wrogów szalonego naukowca. Z czasem Konga wyrasta do monstrualnych rozmiarów, siejąc spustoszenie w mieście.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Jared M.: In honor of the Red Dawn remake, here’s Steve Ditko bashing commies with a King Kong ripoff – Konga #9 (ang.). blog into mystery, 24 listopada 2012. [dostęp 20 lutego 2014].
  2. Producer Herman Cohen's „Konga” line (ang.). W: Science Fiction and Fantasy Film Flashbacks, Attack of the Monster Movie Makers [on-line]. The Astounding B Monster. [dostęp 20 lutego 2014].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]